Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Joanna Szczepkowska bohaterem kolejnych "Osobowości" w MCK    -   22/4/2009
"Goła baba" i dwudziestolecie wolności
"Z cyklu: Osobowości" to niekonwencjonalne spotkania z wybitnymi postaciami świata kultury i sztuki, które w ubiegłym roku, z dużym sukcesem, zainaugurowało Mościckie Centrum Kultury. Tarnowska publiczność miała do tej pory okazję poznać bliżej twórczość Jerzego Skolimowskiego i Wojciecha Pszoniaka. W ramach tego cyklu, już 1 maja tarnowianie będą mieli możliwość spotkać się z Joanną Szczepkowską, jedną z najciekawszych polskich aktorek, felietonistką, pisarką a także postacią symboliczną i jednoznacznie kojarzoną z datą 4 czerwca 89 roku (pierwsze częściowo wolne wybory), którą to datę pani Joanna, jako pierwsza, ogłosiła rodakom - podczas rozmowy w "Dzienniku Telewizyjnym" - jako koniec komunizmu w Polsce.

Ogloszenie

W Mościckim Centrum Kultury Joanna Szczepkowska zaprezentuje się jako aktorka teatralna, opowie o swoich przyjaźniach, pasjach literackich, pisarzach, których podziwia i muzyce, której słucha. Na wydarzenie złoży się spektakl teatralny, wernisaż wystawy prac związanych z PRL - em, a także wyjątkowy wieczór urodzinowy Joanny Szczepkowskiej, który uświetni recital piosenkarki i przyjaciółki Joanny Szczepkowskiej - Hanny Banaszak.
Mecenasami cyklu są Azoty Tarnów S.A. i Restauracja Tatrzańska.

Joanna Szczepkowska pochodzi z szanowanej rodziny o przedwojennych korzeniach intelektualno-artystycznych Jest córką wybitnego aktora teatralnego Andrzeja Szczepkowskiego oraz wnuczką znawcy kultury antycznej Jana Parandowskiego. Jak sama pisze na swojej stronie internetowej, w takiej atmosferze spędziła swoje szczęśliwe dzieciństwo – wśród największych nazwisk sceny polskiej, jak Irena Kwiatkowska, Hanka Bielicka czy Edward Dziewoński.
Ukończyła warszawską Akademię Teatralną. W pamięci widzów zapisała się rolą Iriny w „Trzech siostrach” Czechowa (1974), w reżyserii Aleksandra Bardiniego. W roku ukończenia szkoły teatralnej pojawiła się również wśród gwiazdorskiej obsady „Jana Gabriela Borkmana” Ibsena na upragnionej scenie Teatru Współczesnego.
Zaraz za debiutem teatralnym pojawiły się pierwsze role filmowe. „Con amore” (1976) to pierwszy film w którym możemy podziwiać młodziutką Szczepkowską. Szczepkowska zagrała w najważniejszych sztukach Czechowa, Witkacego, Ibsena na scenie Teatru Współczesnego. Od 1981 r. grała Teatrze Dramatycznego prowadzonym przez legendę polskiego teatru - Kazimierza Dejmka.
Występowała w tak ważnych przedsięwzięciach filmowych jak „Dolina Issy” (1982) Tadeusza Konwickiego, „Matka Królów” (1982) i „Jezioro Bodeńskie” (1985) Janusza Zaorskiego, „Cudzoziemka” Ryszarda Bara „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy, a także trzecia część „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego.
W latach 90. aktorka rzadziej pojawiała się na ekranie, nie ulegając pokusie występowania w serialach czy programach rozrywkowych. Na stałe za to zagościła na łamach „Wysokich Obcasów” regularnie pisząc do nich felietony. W 2001 roku zebrała je i wydała pod tytułem „Drugie podwórko”. W 2004 roku pojawił się drugi ich tom – „Sześć minut przed czasem”. W ubiegłym roku na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka Szczepkowskiej „Kocham Paula McCartneya”. Równocześnie z działalnością pisarską artystka skupiła się na realizowaniu projektów scenicznych własnego autorstwa. Jest autorką recitalu – „Joanna Szczepkowska contra inne instrumenty”, wystawia również monodram własnego autorstwa „Goła baba”, który Mościckie Centrum Kultury pokaże 1 maja 2009 r.

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70-tych. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią wybitni współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz etc.... W dalszym ciągu współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Janusz Strobel, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Jerzy Satanowski, Zbigniew Preisner, Andrzej Zarycki, Józef Baran, Dorota Czupkiewicz i inni. Aleksander Bardini mawiał: "... chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem , a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych”. Hanna Banaszak dba o dramaturgię w doborze repertuaru i śpiewa dobre wiersze. W swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza, a także laureatką nagród festiwalowych.

Program najbliższej odsłony "Z cyklu Osobowości" – Joanna Szczepkowska:

1 maja 2009 r.
godz. 18.00 – Foyer MCK
Wernisaż wystawy „20 lat temu skończył się w Polsce komunizm”
- karykatury PRL z kolekcji Muzeum Karykatury w Warszawie
- plakaty PRL z kolekcji Muzeum Niepodległości w Warszawie
- plakaty PRL z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie
- eksponaty odnalezione w Zakładach Azotowych i Mościckim Centrum Kultury
(wstęp wolny)
Pokazane zostaną rysunki, grafiki i plakaty z kolekcji Muzeum Karykatury i Muzeum Niepodległości w Warszawie autorstwa takich znakomitych rysowników jak Eryk Lipiński, Zbigniew Lengren, Jerzy Flisak, Andrzej Czeczot, Andrzej Dudziński, Jacek Fedorowicz, Szymon Kobyliński, Janusz Stanny, Henryk Chmielewski, Karol Fester, Zbigniew Jujka i Edward Dwurnik. Wystawa obrazuje to jak zapracowaliśmy sobie na zaszczytny tytuł „najweselszego baraku w obozie”. W PRL-u karykatura, mimo działalności cenzury, była jednym z niewielu miejsc, gdzie pozwalano na szczerość. Można było się śmiać z absurdów ustroju i rzeczywistości i - jak widać - rysownicy korzystali z tej wolności z rozmachem. Czasy w których przyszło im tworzyć były rajem dla karykaturzystów, materiał do pracy leżał dosłownie na ulicy, nie trzeba było wychodzić z domu, wystarczało czasem włączyć telewizor. W pracach karykaturzystów przewijają się motywy pustych półek sklepowych, permanentnych braków benzyny, tłoku w tramwajach i autobusach, wszechobecnych kolejek po wszystko, nieróbstwa urzędników. Są rysunki dokumentujące handlowe aspekty podróży zagranicznych Polaków, inne dokumentują ówczesne kłopoty mieszkaniowe. Do tej pory wystawa była pokazywana tylko raz – z okazji jubileuszu 30-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie obchodzonego w grudniu 2008 r.
Podczas wystawy pokazane zostaną także plakaty PRL z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie. To jednak nie wszystko. Ekspozycja będzie także okazją do historycznej wędrówki przez 38 lat działalności Mościckiego Centrum Kultury. Eksponować będziemy dokumenty, kroniki filmowe, pamiątki, zdjęcia, kroniki, gadżety, które zostały zgromadzone z Zakładowym Domu Kultury i Mościckiej Fundacji Kultury. Jako że placówka ściśle związana była z działalnością Kombinatu Chemicznego jej tradycje mocno wiązały się z komunistyczną aktywnością kulturalną m.in. konkursami piosenki radzieckiej, czy promocją czytelnictwa „jedynie słusznej literatury”.
Wystawa w sposób symboliczny zostanie zamknięta 4 czerwca, pozostawiając przed Mościckim Centrum Kultury nowe, niezapisane karty przyszłości. 4 czerwca 1989 r. za pośrednictwem telewizji Joanna Szczepkowska – wybitna polska aktorka, pisarka i publicystka ogłosiła „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

godz. 19.00 – Duża Scena MCK
„Goła Baba” w reż. Agnieszki Glińskiej
monodram w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej
Spektakl „Goła Baba” z Joanną Szczepkowską to pełen wdzięku, ironii i humoru autorski monodram znakomitej aktorki, entuzjastycznie przyjmowany przez widzów w całej Polsce. Artystkę zobaczymy w roli Kobiety z Parasolką i jako Gołą Babę. Pierwsza jest delikatna i wrażliwa, druga hałaśliwa i brutalna a każda uwodzi na swój sposób. Dwie przeciwstawne postaci zagrane przez jedną wyjątkową aktorkę. Metamorfoza na oczach widzów, z której wyniknie zaskakujące zakończenie. Szczepkowska wykpiwa i piętnuje współczesny kryzys gustu, komercję w sztuce, prowokuje do śmiechu, stawia pytania. Znakomita rola Joanny Szczepkowskiej była wielokrotnie nagradzana.

"Goła baba"
reżyseria: Agnieszka Glińska
scenografia: Magda Maciejewska
Obsada: Joanna Szczepkowska
Cena biletu: 35 zł
Rezerwacja: (014) 633 46 21, (014) 633 46 00
Mościckie Centrum Kultury
ul. Traugutta 1

godz. 21.00 – Restauracja Tatrzańska
Wieczór urodzinowy Joanny Szczepkowskiej, recital Hanny Banaszak
(uwaga! Ilość miejsc ograniczona)
Cena biletu: 50 zł
Rezerwacja: MCK (014) 633 46 21, (014) 633 46 00


UWAGA: Mamy dwa podwójne zaproszenia na spektakl GOŁA BABA. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasła GOŁA BABA. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Konkurs rozstrzygnięty zostanie w piątek 1 maja o godz. 10:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl