To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Niezwykły spektakl w wykonaniu debiutantów przygotowanych przez TNT   -   24/4/2009
Paraliturgiczne „Drzewo”
W tarnowskim więzieniu przy ul. Konarskiego, podczas ośmiu przedstawień, w sumie ponad 500 osób mogło w okresie przed- i poświątecznym obejrzeć widowisko pasyjne „Drzewo” w reżyserii dyrektora Teatru Nie Teraz, Tomasza Żaka. Spektakl (według prawie identycznego od lat scenariusza) był pokłosiem już piątych warsztatów teatralnych TNT z uczniami szkół ponadpodstawowych. „Drzewo” to teatralny dyskurs nad ofiarą, grzechem i pokutą. Nieustanne towarzyszenie w kluczowych momentach spektaklu tradycyjnej pieśni liturgicznej Wielkiego Postu „Ludu, mój ludu”, pogłębiającej wzruszenie świadków męki Jezusowej, ale przede wszystkim decyzja prezentowania spektaklu we wnętrzach więzienia, sprawiły, że tegoroczne „Drzewo” wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. To coś więcej niż zwykły spektakl teatralny, to wydarzenie niemalże paraliturgiczne.

Ogloszenie

W Niedzielę Palmową Jezus Chrystus triumfalnie wjechał do Jerozolimy. Kilka dni później został w tym mieście przybity do krzyża. Święte i Wielkie Triduum Paschalne jest dla twórcy „Drzewa” okazją do przypomnienia o upadku humanistycznych idei człowieka, który porzucając elementarne wartości, poddaje się powolnej degradacji. W widowisku odgrywanym przez uczniów tarnowskich szkół, reżyser podzielił się z widzem osobistą refleksją na temat grzechu oraz etycznej i filozoficznej kondycji ludzkości we współczesnym świecie. Zarysował wynaturzone formy władzy i obyczajowości – także tej współczesnej. Pokazał bierną jednostkę wchłoniętą przez tłum, poddającą się stadnym emocjom, nierzadko podgrzewanym przez media, które w dzisiejszym świecie skutecznie manipulują „rządem dusz”. Oczywiście tłum zawsze był zmienny i jego skrajne zachowania nie są niczym nadzwyczajnym. W tłumie człowiek ma tendencje do zapominania o własnych poglądach, gubi odpowiedzialność za swoje czyny i wrażliwość na ludzką krzywdę, bezkrytycznie ulega nastrojom, szybko poddaje się wpływowi ogółu, łatwiej ulega grzechowi, nie zna też uczuć pośrednich pomiędzy nienawiścią a uwielbieniem. I rzeczywiście, od radosnego wiwatu „Hosanna!” w Niedzielę Palmową do przerażających okrzyków „Ukrzyżuj!”, minął niecały tydzień. Nie pierwszy to przypadek w historii, gdy tłum żądał śmierci kogoś, kogo wcześniej wielbił. Podobnie skończył chociażby Savonarola. Żak w swoim przedstawieniu interesująco uwypuklił te zachowania. W czasie pojmania i procesu arcykapłani i starsi namówili tłumy, żeby prosiły o uwolnienie Barabasza, a domagały się śmierci Jezusa. Sytuacja ta pokazuje jak łatwo sterować zachowaniami ludzkimi.
Również historia ostatnich kilkudziesięciu lat pełna jest przykładów manipulowania tłumem. Rzecz jasna jest to rzeczywistość aktualna i dziś. Twórca spektaklu posługując się biblijną opowieścią o „fałszywych świadkach” zachęca do refleksji nad ich dalszymi losami, nie unikając przy tym uniwersalnych pytań o zło, wyrzuty sumienia, strach i odkupienie.

„Drzewo”, czerpiąc inspirację z wizji niemieckiej mistyczki i zakonnicy, Katarzyny Emmerich, (stanowiły one również jedną z inspiracji Mela Gibsona przy tworzeniu filmu "Pasja") oraz średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego, ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy doznań i emocji. Reżyser ograniczając do minimum słowo, dał pierwszeństwo obrazom plastycznym, pieśniom liturgicznym i zrytmizowanym ruchom scenicznym. Widowisku zdaje się też służyć surowa sceneria korytarza zakładu penitencjarnego – pusta przestrzeń wypełniona jedynie symbolicznymi scenami. Nietypowo zaaranżowane pieśni, głuchy pogłos wygłaszanych kwestii, dobiegające z wyższych poziomów więzienia odgłosy radiotelefonów, złorzeczenia skazańców i zgrzyt krat; ktoś rzuca kurwami, ktoś inny w niewybredny sposób komentuje spektakl... „Drzewo” w murach więzienia to niewątpliwie wydarzenie nie do zlekceważenia – czyste, nasycone najszczerszymi emocjami, zapada w pamięć i każe na chwilę się zamyślić.
AS
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 17:36:20
IP          : 44.201.24.171
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html