Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rzeźby Z.Stanucha i plakaty F.Starowieyskiego w Pasażu Tertila    -   27/4/2009
Lotna sztuka w BWA
„Jest w sztukach wizualnych ta ogromna sprawność manualna, pomiędzy okiem a ręką, która sama w sobie jest mistrzostwem. Mistrzostwo to ta cholernie sprawna ręka. cholernie sprawne oko, które idealnie łapie proporcje, ręka, która je przekształca.” - mówił w jednym z wywiadów Franciszek Starowieyski. Warto przekonać się o tym na własne oczy, odwiedzając w Galerii Małej BWA wystawę mistrza „polskiej szkoły plakatu”. Na tę czynną od zeszłego piątku ekspozycję składają się plakaty z lat 50-tych i 60-tych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Z kolei w salach wystawowych Galerii Miejskiej w Pasażu Tertila można podziwiać rzeźby Zbigniewa Stanucha, asystenta w pracowni prof. Adama Myjaka.

Ogloszenie
>

Zbigniew Stanuch pracuje w takich materiałach jak metal, gips, drewno, kamień, ceramika, czasem zaś stosując własną technikę. Tematem większości jego prac jest przyroda oraz ulotne zjawiska natury, takie jak szum fal, czy trzepot ptasich skrzydeł. Zgromadzone w Galerii prace dowodzą, że ich autor jest artystą z niezwykłym wyczuciem formy i przestrzeni, jak również z niebywałą intuicją i inteligencją twórczą. Często posługuje się smukłą, wertykalną formą, którą w charakterystyczny dla siebie sposób wydłuża i skręca. Czyni to z ogromnym wyczuciem, wręcz „myśląc bryłą”, jednak jej usensownianie pozostawiając widzowi. W jego dorobku wyróżnia się cykl „Ptaki” - subtelne i kameralne prace uzyskane za pomocą własnej, autorskiej techniki z wykorzystaniem sproszkowanego szkła. Stanuch, niczym alchemik miesza rozmaite składniki osiągając kapitalne rezultaty. Pomimo ciężkich właściwości użytego surowca, jego rzeźby przesycone są delikatnością, lekkością, a wręcz zwiewnością. Za pomocą archetypicznego symbolu lotu, artysta unaocznia abstrakt jednej z najważniejszych dla człowieka wartości - wolności. Jego ptaki to istoty należące do odrębnych światów: nieba, ziemi, a nawet wody (rzeźba morskiego ptaka, utrwalonego w kształcie łuku między wodą a powietrzem), stając się tym samym symbolicznymi łącznikami pomiędzy tym, co boskie i ludzkie, fascynującymi bytami ze sfer sacrum i profanum.
Sugestywna postawa artystyczna Zbigniewa Stanucha wskazuje, że natura jest dla niego źródłem hierofanii, a praca rytuałem. On sam zaś działa jak mistrz zen – zamiast dać gotowe odpowiedzi, wskazuje drogę dla myśli. Zwiedzający wystawę powinni więc przygotować się raczej na wysiłek intelektualny i emocjonalny aniżeli na zwykłe zachwyty.

Podobnie zresztą jak w Galerii Małej, gdzie wystawiono plakaty zmarłego w lutym tego roku genialnego rysownika, malarza, scenografa i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”, Franciszka Starowieyskiego. W niewielkiej sali można obejrzeć między innymi plakaty z filmów, takich jak „Tragiczny zamach”, „Upał”, „Wiatr w oczy”, „Nieziemskie historie”, „Miecz i waga”, „Żywa woda”, „Pierwszy wyścig”, „Dziewiąty krąg”, „Iwan Groźny”, „Gigi, czy „Zdrada”. Wpływ Starowieyskiego na plakat można porównać z wpływem Joyce`a na literaturę. To klasyka, która należy do kanonu nie tylko polskiego, ale i światowego plakatu. Artysta mistrzowsko opanował sztukę filmowo-wizualnej narracji, ale o wyjątkowości jego plakatów stanowi stosowanie bardzo charakterystycznej techniki graficznej i unikalne kaligraficzne liternictwo. Mistrz Starowieyski lubił żonglować barokową konwencją, nadając jej humorystyczny ironiczny sznyt, intelektualne przesłanie i wyrafinowaną metaforykę. Całość jest zgrabnie ujęta i nieprzewidywalna. A jak wiadomo, nieprzewidywalność potrafi dostarczyć najwięcej przyjemności.
AS
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947