Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Apel Przewodniczącego RMT, tarnowskiej PO oraz akcje "Szczepanika" i RDN - Małopolska   -   27/4/2009
Flaga za 2 zł lub ... za darmo
Zbliża się Święto Flagi Narodowej a także Święto Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie już następuje w tym okresie wysyp patriotycznych akcji z biało-czerwoną flagą jako ich podmiotem. Z apelem o wywieszenie flagi narodowej na naszych domach, blokach mieszkalnych, budynkach firm i instytucji wystąpił Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Żądło. Jego apel wsparła tarnowska Platforma Obywatelska, przypominając m.in. o corocznej akcji młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Uczniowie tej szkoły 28 i 29 kwietnia będą sprzedawać własnoręcznie uszyte flagi na placu Sobieskiego. 300 flag uszytych przez popularne "szpulki" rozprowadzi też RDN-Małopolska.

Ogloszenie

Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Żądło w swoim apelu pisze :

" Jak co roku maj przynosi nam, Polakom jedno z najważniejszych świąt narodowych - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak nasi przodkowie, tak i my w radosnym wiosennym nastroju witamy to historyczne wydarzenie.
Niech symbolicznym gestem wdzięczności wobec dokonań naszych przodków, a także manifestacją przywiązania do symboli narodowych będzie wywieszenie flagi narodowej na naszych domach, blokach mieszkalnych, budynkach firm i instytucji. Wymaga tego nie tylko rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale i ustawa Sejmu Rzeczypospolitej, który w 2004 r. uczynił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Służy to pogłębieniu i utrwaleniu wartości, jakie niosą barwy narodowe.
Flaga narodowa jest obok godła i hymnu, jednym z trzech symboli Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe wyrażają naszą suwerenność państwową i polityczną, są również symbolami więzi narodowej i historycznej pokoleń Polaków, które wniosły swój wkład w naszą niepodległość.
Niech więc tak prosty, ale i jednocześnie wymowny gest, jakim jest wywieszenie flagi stanie się dowodem dumy z naszej historii, tradycji, niepodległości i państwowości. 28 i 29 kwietnia br. w godzinach od 11:00-13:00 na placu Sobieskiego w Tarnowie uczniowie "Szczepanika" przeprowadzą kolejną już akcję "Flaga Narodowa w każdym Polskim Domu" , w ramach której wyprodukowane przez siebie flagi sprzedawać będą po 2 złote.

Również Radio RDN Małopolska rozda ponad 300 narodowych flag przed majowymi świętami -1, 2 i 3 maja. Słuchacze będą je mogli otrzymywać od poniedziałku 27 kwietnia do czwartku 30 kwietnia, wystarczy tylko w odpowiednim momencie zadzwonić do studia radiowego. Rozgłośnia będzie także emitować reklamy społeczne, w których młodzi ludzie zachęcają do wywieszania flag.
Flagi jak zwykle uszyły uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie. Zakup współfinansowali parlamentarzyści ziemi tarnowskiej. Jest to już czwarta edycja radiowej akcji.

Dzień Flagi RP to jedno z najnowszych świąt w Polsce. W tym roku obchodzone będzie po raz szósty. Posłowie Platformy Obywatelskiej 5 lat temu byli wnioskodawcami znowelizowania ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 31 stycznia 1980 roku i ustanowienia 2 maja Dniem Flagi RP. Ten Dzień ma w naszym kraju ścisły związek z zakazami, które były nakładane przez władze komunistyczne. W latach PRL-u flagi państwowe nakazywano zdejmować po 1 maja. Robiono tak, aby znak niepodległej Polski nie był eksponowany w dniu zniesionego wówczas Święta Konstytucji 3 Maja.
Polska flaga oficjalnie została uznana jako symbol narodowy w 1919 roku - rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Są to barwy pochodne od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy herbowej. Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Wtedy to:„Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.”
Ustanawiając to święto, starano się wzorować na podobnej tradycji innych państw i zadecydowano, że ma mieć ono charakter edukacyjny. Święto flagi państwowej występuje w wielu krajach, różni je tylko data. Przykładami są Stany Zjednoczone, gdzie jest ono celebrowane 14 czerwca i w Rosja (22 sierpnia). Inne państwa, w których obowiązuje to: Szwecja, Estonia, Litwa oraz kraje skandynawskie. Każde z nich obchodzi je w sposób dla siebie charakterystyczny np. na piknikach, festynach lub spotkaniach patriotycznych. Wiele osób w tym dniu chce zamanifestować swój patriotyzm i podkreślić więź z własnym krajem. Najczęściej robi się to poprzez wywieszenie flagi narodowej na urzędach i domach prywatnych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl