Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konferencja „Chcę jak inni mieć rodzinę” w Tarnowie    -   28/4/2009
Podjąć się najpiękniejszej misji
„Rodzicielstwo zastępcze, to jedna z najpiękniejszych misji, którą może podjąć człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu miłość i troskę. To doprawdy jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi. Na szczęście przybywa ludzi, którzy chcą podjąć tak szlachetną misje” - tymi słowami Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa rozpoczął konferencje „Chcę jak inni mieć rodzinę”, wpisującej się w uchwałę Sejmu RP, która rok 2009 ogłosiła Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Ogloszenie
>

W Tarnowie są dwa domy dziecka i pogotowie opiekuńcze, w których przebywa 97 dzieci. Powinno być w nich 47 dzieci więcej, ale z powodu braku miejsc zostały one umieszczone w placówkach w innych miejscowościach. W naszym mieście funkcjonuje 87 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 121 dzieci. Dalszych 17 dzieci pochodzących z Tarnowa wychowuje się w 10 rodzinach zastępczych mieszkających na terenie innych powiatów. W skali kraju aż 25 tysięcy dzieci przebywa w publicznych domach dziecka, które nawet przez wychowanków określane są pogardliwie „bidul” i to nie z racji niedostatków materialnych…

Tarnowska konferencja, której organizatorem był Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy pod kierownictwem dyrektor Urszuli Kalafarskiej, skupiła przedstawicieli wszystkich placówek poczuwających się do odpowiedzialności za los dzieci i była jednym wielkim wołaniem o pomoc, wołaniem o propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, o większą ilość zgłoszeń do podjęcia się tej trudnej misji. Do opinii publicznej kierowane były apele o zrozumienie, że pozbawione opieki rodziców, osierocone, opuszczone dzieci, nie mają szansy zaznać tego, co jest przyrodzonym, naturalnym prawem każdego dziecka - wychowania w rodzinie. Jedyna szansą na to, by te skrzywdzone dzieci mogły zaznać ciepła życia w rodzinie jest rozwój działalności wszelkich form rodzicielstwa zastępczego, a szczególnie rodzin zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem, w tym zawodowych jak pogotowia rodzinne, rodziny specjalistyczne (zajmujące się dziećmi chorymi lub upośledzonymi) i rodziny wielodzietne.

Na konferencji o „leczeniu rodziną” w opozycji do konsekwencji psychospołecznych wychowania dziecka w placówce publicznej mówiła dr Bogusława Piasecka - psycholog, psychoterapeuta z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Ośrodka Terapii. Pięknem i trudem miłości rodzicielskiej w rodzinach zastępczych zajęła się dr Teresa Olearczyk, psycholog z Wyższej Szkoły Psychologiczno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Diagnozę stanu zastępczego rodzicielstwa w województwie małopolskim przedstawiła Katarzyna Mimiec z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. O postulatach działających rodzin zastępczych mówiła Danuta Wiecha, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie, wymieniając konieczność wsparcia ekonomicznego, społecznego, emocjonalnego oraz rozwinięcia usług dla takich rodzin poprzez świadczenie nieodpłatnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, pomocy prawnej i medycznej. O roli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w organizowaniu i wspieraniu rodzicielstwa zastępczego mówiła Dorota Bogusz, Kierownik Działu Pomocy Rodzinie MOPS w Tarnowie. O prawnych aspektach funkcjonowania zastępczego rodzicielstwa poinformowała sędzia Aleksandra Naurecka- Hałasa, Przewodnicząca III Wydziały Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Tarnowie. O świeckim „powołaniu” do pełnienia roli rodziny zastępczej mówił ks. dr Jan Banach, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Poszukiwaniem kandydatów do rodzin zastępczych zajmuje się Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Tarnowie. Jego dyrektor - Urszula Kalafarska poinformowała, że w latach 2000-2008 pozyskano ogółem 269 rodzin - kandydatów do zastępczych, rodzinnych form opieki nad dzieckiem opuszczonym, z których 261 to małżeństwa - kandydaci na rodziców adopcyjnych a 45 to rodziny - kandydaci na rodziców zastępczych, w tym z miasta Tarnowa 22 rodziny. Mimo ogromnego wysiłku tarnowskiego OAO to tylko kropla w czchowskim zalewie w stosunku do potrzeb. Tym niemniej Kazimierz Koprowski zastępca Prezydenta Tarnowa podsumowując konferencje o działalności Ośrodka i osobiście o jego dyrektor wyrażał się w samych superlatywach dziękując i gratulując osiągnięć. Ale niestety dzieci potrzebujących takiej pomocy przybywa. Tak, więc z jednej strony mamy ponad 3 mln zł w budżecie Tarnowa przeznaczanych na pomoc dzieciom a z drugiej fakt, że w zeszłym roku nie pozyskano w Tarnowie żadnej nowej rodziny zastępczej. Prezydent Koprowski pogratulował pełnienia szczytnej misji reprezentantom rodzin zastępczych obecnych na konferencji wręczając im okolicznościowy adres pełny ciepłych słów i szacunku dla ich roli, oraz drobne upominki.
Artur Kubanik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(28-04-2009) borówka :
A może tak zamiast domów dziecka -grupy rodzinkowe ? W innych miastach to funkcjonuje ale w Tarnowie oczywiście nie !Bo kto by to zrobił!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2009) do borowki :
Czytalas(es) te artykul? Chyba nie. Tam jest mowa wlasnie o tworzeniu rodzin zastepczych. Najpierw czytajcie a potem komentujcie oki?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl