To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  „Obywatel Kane” i Allen, jakiego pokochaliście    -   29/4/2009
Klasyka w „Millennium Studio”
Już w najbliższy poniedziałek, 4 maja o godz. 20:00 Mościckie Centrum Kultury w ramach cyklu „Millennium Clasic” zaprasza na pierwszą w maju jednorazową projekcję słynnego dramatu Orsona Wellesa z 1941r „Obywatel Kane”, określanego przez wielu znawców, jako największe dzieło w historii kina. Natomiast tydzień później rozpoczyna się majowy przegląd filmów Woody Allena.

Ogloszenie

Obywatel Kane
Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo "różyczka", wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kanea Xanadu, popadają w konsternację. Nawet, przeprowadzona przez grupę dziennikarzy, wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna "różyczka". Ani w życiu publicznym Kanea, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym, nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Najpierw poznaje szczegóły nieszczęśliwego dzieciństwa Kane-a, a potem przeprowadza wywiady z czterema najważniejszymi postaciami z jego życia. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia "różyczki", a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe...
MCK, Kino Millennium, ul. Traugutta 1, 4 maja g. 20:00

Allen jakiego pokochaliście
”(...) Allen jest bez wątpienia jedyny w swoim rodzaju – oryginalny, inny. To truizm, ale też u Woody Allena ta inność jest (zawsze była) oswojona, naturalna. Nauki ośmieszania własnych zahamowań, obsesji i fobii nie musiał się uczyć nigdy - opanował ją do perfekcji już w pierwszych filmach. Dystans, cienka ironia stały się odtąd wizytówką Allena. Jako reżyser często zmieniał gatunki (od zwariowanych komedii wywodzących się z klasycznych burlesek, ku satyrom psychologiczno-obyczajowym), jako człowiek i bohater swoich quasi-autobiograficznych obrazów pozostał jednak monolitem: pełnym obsesji, neurotycznym, rozbudzonym erotycznie intelektualistą, pechowcem i frustratem zarazem. W swoich filmach Allen sprzedaje siebie: swoje fobie, obsesje, marzenia, ale jednocześnie chowa się za wymyślonymi postaciami i nie udaje że jest jedną z nich, a ironia, z jaką spogląda na siebie, mówi wiele o stosunku Allena do ludzi.
Łączenie tragizmu z komizmem, powagi ze śmiesznością, prawdy z kłamstwem, nieśmiałości z brawurą przypomina postmodernistyczny manifest. Allen to jednak mistrz zbyt wysokiej próby, żeby jakiekolwiek szufladki, czy kategorie mogły zostać uznane - w jego przypadku - za jedynie wiążące. Jego filmy są rzeczywiście zabawne, często prześmiewcze, ale też przejmująco smutne. Smutek Allena polega na niemożności rozwikłania tajemnicy bohatera; niemożności, w której - niczym w soczewce - odbija się nasza indolencja w próbach dotarcia do drugiego człowieka.(...)”
- pisał dla „Dekady Literackiej” Łukasz Maciejewski.

Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać
Złożona z 7 epizodów komedia Allena stanowi łagodne przejście między slapstickowym okresem twórczości reżysera, a opartym głównie na dowcipie słownym koncepcie późniejszych filmów. Opowieści o owcy, klaunie, plemnikach obrazujące fantazje i przygody seksualne zostały oparte o pierwszy amerykański podręcznik ars amandi o tym samych tytule, którego popularność w latach 60. i 70. ocenia się na 150 mln czytelników. Ósmym nakręconym, ale niewykorzystanym epizodem w filmie pod znamiennym tytułem, „Co czyni mężczyznę gejem" była historia o dwóch pająkach, z których jeden zjada drugiego po udanym stosunku płciowym.
Zagraj to jeszcze raz, Sam
Aspiryna dla trojga - tak miał się nazywać początkowo film Herberta Rossa, którego scenariusz napisał Allen i zagrał w nim główną rolę. Sam Ross w 5 lat później miał zaskoczyć Hollywood 11 nominacjami z Michaiłem Barysznikowem "The turning point", z których nie odebrał żadnej. Historia zalotnika - nieudacznika, któremu w podbojach pomaga żywcem wyjęty z "Casablanki" Humprey Bogart kończy się równie nieszczęśliwie jak w Casablance. Allan (Allen) zakochany w żonie swojego przyjaciela Lindzie (Keaton) w finałowej scenie radzi jej, by wróciła do męża tak jak Rick mówił Ilsie w filmie z 1942 r.
Bilety na każdą z projekcji: 10 zł.
MCK, Kino Millennium, ul. Traugutta 1, 11 maja, g. 18:00 i 20:00

Annie Hall
Komedia Woody Allena. Alvy Singer, pochodzący z biednej żydowskiej rodziny, jest komikiem nie mogącym poradzić sobie z własnymi lękami i obsesjami na temat śmierci i seksu. Na domiar złego porzuciła go właśnie dziewczyna, córka zamożnych anglosaskich protestantów ze środkowego Zachodu. Alvy rozpamiętuje wspólne chwile z Annie, zaś winą za rozpad ich burzliwego związku obarcza trudne dzieciństwo i niezbyt udane związki z kobietami.
MCK, Kino Millennium, ul. Traugutta 1, 18 maja, g. 20:00

Jak się masz koteczku?
Pierwszy film Woodyego Allena (1966), w którym zachował kontrolę nad reżyserią, scenariuszem i częściowo produkcją dzieła. Pierwszy i ostatni zarazem, którego kanwą był nie tylko cudzy scenariusz, ale również w całości przytoczone sceny japońskiego thrillera szpiegowskiego. Allen kupił prawa do filmu "International Secret Police: Key of Keys", pozamieniał kolejność scen, dodał własne i podłożył całkowicie nową ścieżkę dźwiękową. Oryginalna pogoń za tajnym mikrofilmem przerodziła się w poszukiwania przepisu na sałatkę jajeczną, a sposób podłożenia dialogów inspiracją dla szeregu widowisk hollywoodzkich lat 60.
Bananowy Czubek (Babanas)
Woody Allen powitał lata 70. kolejną po "Bierz forsę w nogi" slapstickową komedią, której tytuł może się kojarzyć z "The Cocoanuts", pierwszym filmem uwielbianych przez nowojorczyka Braci Marx. Co prawda Allen dezawuował te podejrzenia stwierdzeniem, iż nazwę filmu tłumaczy brak bananów w filmie, jednak akcja przynajmniej częściowo wiąże się z nimi - ma miejsce w bananowej republice San Marco. Do niej trafia przypadkowo wplątany w komunistyczną rewolucję Fielding Mellish, który w wyniku zbiegu okoliczności zastępuję wzorowanego na Castro przywódcę i wyrusza z misją dyplomatyczną do Nowego Jorku.
MCK, Kino Millennium, ul. Traugutta 1, 25 maja, g. 18:00 i 20:00

UWAGA KONKURS! Mamy po jednym, bezpłatnym podwójnym zaproszeniu na każdy z wymienionych filmów. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule tytuł wybranego filmu. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Konkurs każdorazowo rozstrzygnięty zostanie w dniu projekcji, o godz. 12:00. Zwycięzcę o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 18:54:09
IP          : 3.145.50.83
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html