To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wracają „wycieczki edukacyjne” TCK    -   29/4/2009
Blizny z Honoru i Miłości
Tarnowskie Centrum Kultury powraca do swojej ubiegłorocznej, oferty edukacyjnej w postaci wycieczek krajoznawczo-historycznych. Projekt wycieczek szlakiem cmentarzy wojskowych z okresu I Wojny Światowej na ziemiach powiatu tarnowskiego, zatytułowany „Blizny z honoru i miłości”, cieszył się w ubiegłym roku niesłabnącym zainteresowaniem – nie tylko wśród uczniów.

Ogloszenie

Głównym celem tych wypraw jest znalezienie na terenie powiatu śladów lokalnych dowodów heroizmu i patriotyzmu w imię Wolnej Ojczyzny. To także przypomnienie I Wojny Światowej, a szczególnie działań wojennych jakie miały miejsce na terenach powiatu tarnowskiego i obejrzenie interesujących zabytków architektury cmentarnej, które uczą szacunku wobec wszystkich poległych i są namacalnym dowodem krwawych kart naszej historii. Nie bez znaczenia jest fakt, że konfrontacja z nimi wzbudza patriotyczne uczucia i wzmacnia w młodym człowieku poczucie identyfikacji z narodem i tymi, którzy życie swe oddali w walce o wolność naszej ojczyzny.
Przewodnikiem wycieczek jest Pan Roman Frodyma, długoletni działacz PTTK – członek Towarzystwa Karpackiego, przewodnik beskidzki ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”. Regionalista prowadzi działania na rzecz ratowania zapomnianych cmentarzy wojennych na terenie całej Galicji. Bierze czynny udział w akcjach oczyszczania i remontach tych obiektów. Gromadzi dokumentację fotograficzną i opisowo-dokumentacyjną. Publikuje swe materiały w almanachu „Płaj”, ”Magury”, czasopismach regionalnych. Jest autorem „tryptyku” Galicyjskie cmentarze wojenne i przewodnika po Cmentarzach Wojennych na Ziemi Tarnowskiej.

Każde spotkanie rozpoczyna się, w Tarnowskim Centrum Kultury i po dopełnieniu formalności (zakup biletów) grupa udaje się na ul. Goldhammera i autokarem, podstawionym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, wyrusza następującą trasą, która obejmuje monumentalne obiekty powstałe na ważnym odcinku frontu położonym na wzgórzach nad Dunajcem:
Cmentarz wojskowy Błonie Nr 198 Pochowano: A-208, R-104. Wielki powierzchniowo cmentarz zbiorczy dla poległych z całej najbliższej okolicy.
Cmentarz wojskowy Dąbrówka Szczepanowska Nr 193 Pochowano A-358, R-235. Monumentalny cmentarz wojskowy, zbudowany na pozycjach obronnych. Składa się z dwóch pól grobowych ozdobionych pomnikami centralnymi. Obok wysoki pylon. W pobliżu odtworzone pozycje obronne. Liczne leje po pociskach najcięższej artylerii używanej w czasie I Wojny Światowej.
Cmentarz wojskowy Lubinka Nr 192 Pochowano :A-457, R-218. Jeden z dwóch leśnych,wojskowych cmentarzy ozdobiony renesansowa kaplicą. Wiele rodzajów nagrobków.
Cmentarz wojskowy Lubcza Nr 191 Pochowano A-93, R-111. Pięknie zaprojektowany reprezentacyjny cmentarz ze stylizowaną buławą marszałkowską.
Cmentarz wojskowy Janowice Nr 190 Pochowano A-114, R-16. Oryginalny kamienny cmentarz wojskowy na miejscowym cmentarzu parafialnym ozdobiony płaskorzeźbą Chrystusa.

Czas trwania wycieczki od momentu wyjazdu z ulicy Goldhammera do momentu powrotu, w to samo miejsce - około 3,5 godziny, jedna grupa może liczyć maksymalnie do 43 (ilość ograniczona miejscami w autokarze), a minimalnie 25 osób. Bilety w cenie: 7 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK - Rynek 5 (w dniu wycieczki). Cena biletu obejmuje: ubezpieczenie, przejazd autokarem i przewodnika.
Terminy wycieczek – od 27 kwietnia do 12 czerwca (od poniedziałku do piątku) –do ustalenia w Dziale Imprez TCK. Odbywają się maksymalnie dwie wycieczki w tygodniu. W okresie 4-15.05.2009 wycieczki nie odbedą się. W razie niepogody wycieczka odbędzie się w innym terminie.
Zapisy oraz wszelkie informacje w Dziale Imprez Tarnowskiego Centrum Kultury lub pod numerem (014) 6 888888, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Również drogą elektroniczną, mail: marcin@tck.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:35:45
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html