Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tu na razie jest śmietnisko, ale będzie... las    -   30/4/2009
Na dzikich wysypiskach wyrosną lipy
Akcję sadzenia czterystu lip w miejscach po dzikich wysypiskach śmieci zapoczątkowali w poniedziałek, 27 kwietnia gimnazjaliści ze Zbylitowskiej Góry. Samorząd gminy Tarnów zakupił tysiąc lip, z których prawie połowa utworzy w Zbylitowskiej Górze niewielki lasek.

Ogloszenie

-Te wysypiska to zmora Zbylitowskiej Góry – mówi radny Piotr Rybski, który jednym ze swych priorytetów swej pracy uczynił działania proekologiczne. -Na nic zdawało się ich usuwanie, „odrastały” bardzo szybko, wystawiając niezbyt chlubną etykietkę nie tylko władzom samorządowym, ale i całej naszej miejscowości. Szczególny wysyp dzikich wysypisk miał miejsce wiosną. Ich powstawaniu trudno było zaradzić, powstawały szybko, zazwyczaj nocą, na niewiele zdawała się ich kosztowna likwidacja, bardzo trudne jest również schwytanie bądź wykrycie sprawców, choć tego typu sprawy były już zgłaszane policji. Pojawiła się potrzeba poszukiwania innych, alternatywnych rozwiązań.
Dlatego właśnie samorząd gminy Tarnów zakupił tysiąc lip, z których prawie połowa utworzy w Zbylitowskiej Górze lasek lipowy, a uczniowie miejscowego gimnazjum od razu przystąpili do działania. Pierwsze drzewa już zostały zasadzone, pozostałe pojawią się w miejscu, gdzie niedawno istniało dzikie wysypisko śmieci, kiedy warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. -Uczniowie będą o nie dbać, a równocześnie postarają się, aby poprzez różne akcje uświadamiać mieszkańców, że śmieci należy wywozić w miejsca specjalnie do tego przeznaczone – podkreśla dyrektor zbylitowskiego gimnazjum Agnieszka Papuga. -Celem takich działań jest ukształtowanie w uczniach takiego myślenia o świecie oraz takich postaw ekologicznych, które są konieczne dla zapewnienia bezpiecznej i zdrowej przyszłości dla nich samych i dla ich otoczenia – dodaje.

Swego zadowolenia nie kryje również Dariusz Żurek, sołtys Zbylitowskiej Góry. -Szkoda tylko, że nie udało się od razu zasadzić wszystkich drzewek, ale obawiamy się, że przedłużająca się susza mogłaby nie wpłynąć korzystnie na ich rozwój – podkreśla.
-Kilka miesięcy temu podczas dożynek bracia Golcowie śpiewali w Zbylitowskiej Górze: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco” – mówi wójt Grzegorz Kozioł. -Parafrazując te słowa piosenki, możemy dziś powiedzieć: tu na razie jest śmietnisko, ale będzie las lipowy. I to nie tylko w Zbylitowskiej Górze, gdyż pozostałe sześćset lip posadzimy w pozostałych miejscowościach na terenie naszej gminy – dodaje.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(02-05-2009) insector :
to co dzieje się z terenami gminnymi przejętymi po wodociągach nadaje się do prokuratury , około 20 hektarów jest zasypywane gruzem , żelbetonem z drutami , widocznie wójt daje na to przyzwolenie - krajobraz księżycowy na prawie 20 hektarach - - te lipki na zdjęciu Rybski sadzi sobie przy swojej ulicy - on tam mieszka .... 100 metrów za tymi chłopakami na zdjęciou jest paryja wydarta przez żwirownię - zdewastowane kolejne 20 hektarów - co zagraża bezpośrednio Tarnowskim wodociągom - które do tej pory nie mają wyznaczonej strefy pośredniej ochorny ujęca wody. Niszczone są pokłady żwiru które filtrują wode dunajcową

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl