To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XVI edycja unikalnego, międzynarodowoego festiwalu    -   01/5/2009
Festiwal Muzyki Odnalezionej
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią prezentujemy program tarnowskich koncertów XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, organizowanego przez Teresę Kaban i Henryka Błażeja (Agencja Inter-Art). To unikalne i chyba niedoceniane wydarzenie realizowane jest od 1994 roku w Tarnowie oraz w w kilkunastu miejscowościach Polski południowej – Krakowie, Bielsku-Białej, Rybniku, Raciborzu, Radomsku, Bytomiu, Dębicy, Rydultowach, Imielinie, Skierniewicach, Ożarowie, Trzebini, Wieliczce... Niezwykłość tego festiwalu polega na prezentacji zapomnianych i niedawno odnalezionych utworów kompozytorów polskich i obcych. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W pierwszym koncercie, 10 maja o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej usłyszymy francuski duet fortepianowy Mark-Fred (na zdjęciu).

Ogloszenie
>

Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k.Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii…

Jak przypominają organizatorzy Festiwalu, podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”.
Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD. W latach 1996-2002 honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Polski Pan Aleksander Kwaśniewski, który zaszczycił swoją obecnością inauguracyjny koncert VII Festiwalu w Tarnowie w roku 2000.
Obecnie Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego.

HARMONOGRAM KONCERTÓW W TARNOWIE

10 maja (niedziela), godz. 19:00 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
Wystąpi francuski duet fortepianowy Mark-Fred” w składzie: Frederic Chauvel i Mark Sole-Leris. Duet ten, bardzo popularny we Francji, jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach muzycznych, , koncertuje z wielkim powodzeniem w całym świecie. Nagrał kilkanaście płyt CD. Dla Telewizji francuskiej zrealizowali specjalne audycje telewizyjne. Obecnie przygotowują się do wydania kolejnej płyty CD - z muzyką Paryża przełomu XIX i XX w. W Polsce artyści wystąpią po raz pierwszy.

14 maja (czwartek), godz. 19:00 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
Francuski duet wiolonczelowo – fortepianowy: Anthony Leroy (wiolonczela) i Sandra Moubarac (fortepian). Również i ten duet jest we Francji bardzo popularny, wręcz modny. W rankingu popularności w dziedzinie muzyki klasycznej - utrzymujący się w pierwszej piątce listy Radia France. Artyści to renomowani muzycy, o dużym stażu koncertowym, doskonali muzycy i mistrzowie swoich instrumentów, zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach muzycznych. Posiadają nagrania radiowe i telewizyjne, nagrali wiele płyt.
W programie m.in.: E. Grieg - 2 “Valses Caprices” or “Pièces Symphoniques“ (nieznana, oryginalna wersja na 4 ręce) , F. Mendelssohn - Allegro Brillante op. 92, E. Satie - Trois Morceaux en Forme de Poire (bardzo rzadko wykonywane) i inne.

23 maja (sobota), godz. 19:00 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 – zakończenie Festiwalu
„BACH i MENDELSSOHN” - koncert upamiętniający 200 rocznicę urodzin Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
W programie: młodzieńczy koncert F. Mendelssohna na flet, fortepian i orkiestrę kameralną oraz utwory J.S. Bacha (kompozytora odkrytego przez F. Mendelssohna).
Wykonawcy: Henryk BŁAŻEJ – flet, Teresa KABAN – fortepian, Krakowski Zespół Kameralny (6 osób).
Teresa Kaban i Henryk Błażej - absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie (1976). Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertują na wielu estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim Dalekim Wschodzie. W swoim dorobku posiadają wiele nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych (www.inter-art.com.pl) .
Krakowski Zespół Kameralny powstał w 1994 r. z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei, który jest jego kierownikiem artystycznym. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach i na Słowacji.

24 maja (niedziela), godz. 19:30 - Mościce, Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (koncert przeniesiony z piątku !)
Męski kwartet wokalny „Sonoris” w składzie: Wasyl Dolisznyj – tenor, Aleksander Dragan – tenor, Ivan Kuka – baryton, Włodzimierz Kuleba – bas. Kwartet złożony jest z solistów Filharmonii w Kijowie, specjalizujące się w prezentacji muzyki starocerkiewnej.
W programie znajdują się m.in. zakazane do niedawna starocerkiewne pieśni odnalezione w Ławrze Kijowskiej, utwory kompozytorów anonimowych Ukrainy, Rosji, Macedonii, Bułgarii oraz pieśni D.Bortniańskiego, V.Berezowskiego, M. Werbickiergo i innych.

Więcej informacji o Festiwalu: http://www.inter-art.com.pl/fest/2009/kalendarz_09.htm.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 12:14:37
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html