To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   To malarstwo daje oddech...    -   01/5/2009
Paweł Wałach w „Hortarze”
7 maja o godz. 18:00 w galerii sztuki „Hortar” (ul. Legionów 32) odbędzie się wernisaż malarstwa Pawła Wałacha. Artysta ma dwa ulubione tematy: pejzaż i sceny rodzajowe. Ten pierwszy lokuje się gdzieś na linii wytyczonej przez francuskich impresjonistów, a kontynuowanej przez polskich kolorystów, nie wyłączając ich zaolziańskich kolegów i kontynuatorów takich jak Gustaw Fierla czy Gustaw Nowak. To pejzaż z tych najbardziej malarskich...

Ogloszenie
>

To pejzaż z tych najbardziej malarskich – budowany niemal wyłącznie przy pomocy plam barwnych, plam, które określają kształty przedmiotów, wytyczają kierunek ruchu i zdradzają źródło światła. Specyficzna jest kolorystyka tych obrazów, zadziwiająca u pejzażysty; najoszczędniej artysta używa zieleni, za to obficie koloru niebieskiego i czerwieni w różnych odcieniach, szczególnie złamanej błękitem, rozbielonej, co daje w efekcie tony fioletowe i różowe. Te ostatnie, odcienie różu wydają się być ulubionymi barwami Wałacha. Różowawe światło, charakterystyczne dla słońca o wschodzie i zachodzie, nadaje niektórym z jego pejzaży odrealniony, niemal baśniowy klimat.
W podobnym klimacie utrzymana jest większość prac Pawła Wałacha z drugiej kategorii – scen rodzajowych. Są to bez wyjątku sceny osadzone w beskidzkim czy podbeskidzkim krajobrazie, przedstawiające życie mieszkańców wsi cieszyńskiej przed co najmniej ...dziesięciu laty. Postaci w tradycyjnych strojach góralskich czy cieszyńskich zajmują się tutaj przeważnie wypasem owiec i różnymi z tym związanymi pracami. Słusznie podkreśla Daniel Kadłubiec związek artysty z ziemią, na której się urodził i z której czerpie siłę do wyrażania swoich doznań, myśli i uczuć. W tych nostalgicznych, zarówno w temacie jak i w nastroju obrazach Wałach, kronikarz odchodzącego czasu, przypomina i utrwala korzenie, nie tylko swoje własne, ale sporej części cieszyńskiej kultury.

Paweł Wałach urodził się w 1942 roku w Śmiłowicach. W 1997 roku ukończył Konserwatorium w Ostrawie. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym.
Wystawy indywidualne: Niebory, Trzyniec, Czeski Cieszyn, Karwina, Ostrawa, Jastrzębie Zdrój, Wisła, Tarnowskie Góry, Częstochowa, Lubliniec.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:39:03
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html