To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Każdy kocha Opalę” przedpremierowo w „Solskim”    -   04/5/2009
Przedpremierowa Opala na pożegnanie
Przedpremierowym spektaklem „Każdy kocha Opalę” Tarnowski Teatr pożegna się oficjalnie z widzami na dotychczasowej scenie. W tytułowej roli wystąpi Barbara Wrzesińska, a partnerować jej będą Robert Żurek, Anna Lenczewska, Jerzy Ogrodnicki, Tomasz Piasecki i Andrzej Popiel. Spektakl wyreżyseruje Jan Tomaszewicz a scenografię przygotuje Tatiana Kwiatkowska. Przypomnijmy, w maju ruszyć miały budowlane prace modernizacyjne w Teatrze, miała też rozpocząć się blisko półtoraroczna tułaczka zespołu i sceny Solskiego. Powtórka procedury przetargowej pozwoli jednak Teatrowi na dokończenie sezonu w jego siedzibie.

Ogloszenie
>

We wtorek, 5 maja o 19.00 na dużej scenie tarnowskiego teatru odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu „Każdy kocha Opalę”, którego premiera zaplanowana jest podczas XIII Festiwalu Komedii TALIA w październiku. -Pokaz jest możliwy ze względu na przesunięcie terminu modernizacji budynku teatru – mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Solskiego. -Chcemy pożegnać się z naszą wierną publicznością w dotychczasowym budynku, bowiem wrócimy na nową scenę dopiero jesienią 2010 roku.

Przygotowania do wystawienia tego tytułu trwają od początku kwietnia, były przerywane w międzyczasie dwoma premierami („Rozmowy z katem” i „Zdążyć przed panem Bogiem”). -To zwariowane tempo jak na tak duży tytuł, planowo premiera ma być na inaugurację TALII, ale czego się nie robi dla widzów – mówi reżyser Jan Tomaszewicz. -Proszę dlatego o wyrozumiałość, bo pokazujemy spektakl w pewnym zakończonym etapie. Dodatkowo problemy zdrowotne pani Barbary niosły cały czas ryzyko odwołania tego przedstawienia, ale jest to winna chociażby tarnowskim lekarzom, z którymi już się zaprzyjaźniła.
Jak już pisaliśmy, bohaterką sztuki jest tytułowa Opala Kronkie – samotna, starsza kobieta. Mieszka w zniszczonym, zaniedbanym domu, którego jest właścicielką. Całe dnie spędza na szperaniu po okolicznych składach staroci w poszukiwaniu swoich skarbów. Żyje w tym niewyobrażalnym bałaganie, pośród starych mebli, niepotrzebnych nikomu przedmiotów i z ukochanym kotem. Do zaniedbanego domu Opali trafia trójka oszustów, na tropie których jest już policja. Nie mogą wrócić do miasta, postanawiają więc zostać w jej domu. Ta przyjmuje ich z radością i życzliwością, odstępując im jeden z pokoi. Pod pozorem wdzięczności i życzliwości nowi lokatorzy snują misterny plan wykorzystania naiwnej kobiety. Ubezpieczają ją na wypadek śmierci i konsekwentnie dążą do urzeczywistnienia nieszczęśliwego wypadku. Ten – wydawać by się mogło – prosty plan, okazuje się jednak wyjątkowo trudny do zrealizowania...

W pewnym sensie Opala jest radosną, ufną „wariatką”, bo wariactwem nazywa się w Polsce naiwność, a to przecież nic innego jak czystość wewnętrzna, zaufanie do ludzi. Szukałam takiego tekstu – bo mówi on o tym, co mnie boli, a boli mnie, że zamiast rozumu mamy cwaniactwo, zamiast szlachetności – obłudę i hipokryzję i ta sztuka jest właśnie sprzeciwem wobec tego. My w Polsce wolimy się wyśmiewać, niż śmiać. W „Opali” będziemy mieli do czynienia z czystym śmiechem, takim z łezką w oku - mówi odtwórczyni roli głównej, Barbara Wrzesińska.

Spektakl będzie miał charakter zamknięty, zaproszeni na niego zostali: władze miasta i województwa, sponsorzy i mecenasi teatru, media, pracownicy Solskiego oraz najwierniejsi widzowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:56:00
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html