To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   10 maja rusza Tarnowska Nagroda Filmowa    -   06/5/2009
TNF: Pieczka i „Słoneczni chłopcy”
Już w najbliższą niedzielę, 10 maja rozpoczyna się 23 edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej (szczegóły wkrótce). Na inauguracyjny wieczór przygotowano m.in. spektakl Teatru Powszechnego „Słoneczni chłopcy” – a to ze względu na grającą w nim osobę Franciszka Pieczki, który otrzyma Nagrodę za całokształt twórczości.

Ogloszenie

W inauguracyjny wieczór zaplanowano w kinie Marzenie projekcję filmów „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta (g. 17:00) oraz „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego (g. 20:30). Również o 20:30, tyle że w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego pokazany zostanie spektakl Teatru Powszechnego „Słoneczni chłopcy” w reż. Macieja Wojtyszko, z udziałem Franciszka Pieczki, który po spektaklu otrzyma Nagrodę za całokształt twórczości 23 TNF.

Na scenie zobaczyć będzie można także Zbigniewa Zapasiewicza oraz popularnego z ostatnio kreowanej roli ks. Popiełuszki – Adama Woronowicza. -To ogromny zaszczyt i przyjemność gościć takich mistrzów sztuki aktorskiej – mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. -Ucieszyłem się z propozycji współpracy zaproponowanej przez Tarnowskie Centrum Kultury. Szczęśliwie możemy służyć swoją sceną ze względu na przesunięcie rozpoczęcia terminu modernizacji teatru.
Wizyta Franciszka Pieczki ma związek z uhonorowaniem go nagrodą za całokształt dotychczasowej twórczości przez organizatorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej. -Wcześniej nagrodę tę otrzymali Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern oraz Tadeusz Konwicki, czyli osoby zajmujące się reżyserią – przypomina Anna Grygiel, dyrektor TNF. -W tym roku pomyśleliśmy nad nagrodzeniem aktora, w tym przypadku zarówno filmowego jak i teatralnego, mającego w swoim dorobku ponad 100 ról. I chyba każdy nas ma w pamięci role Franciszka Pieczki. Wystarczy przymknąć oczy, by przypomnieć sobie kreacje u Jana Jakuba Kolskiego, w „Żywocie Mateusza” czy w końcu „Czterech pancernych”. To kunszt aktorstwa, a zarazem niezwykła życiowa skromność.

Tytułowych „słonecznych chłopców” zobaczymy w pełnej sarkazmu i ironii, wzruszającej opowieści o niegdysiejszych gwiazdach varietes. Spotykają się po latach, żeby powtórzyć w telewizji swój najlepszy skecz, który wykonywali razem ponad trzydzieści lat. Wracają dawne animozje, pretensje, żale, ale wraca też skrywana stara przyjaźń. Czy dwaj rewelacyjni komicy zdołają ją ocalić?
Neil Simon, autor sztuki, pytany, czy jego sztuka jest komedią, czy też dramatem, odpowiadał: „A życie czym jest, komedią czy dramatem? Życie jest i jednym i drugim. Dlatego nie widzę żadnego powodu, aby w moich sztukach nie mieszało się jedno z drugim.”. A oto i garść recenzji: ”Kto czuje niedosyt świetnego aktorstwa, powinien zobaczyć „Słonecznych chłopców” ze Zbigniewem Zapasiewiczem i Franciszkiem Pieczką.” - Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita” nr 225, 25 września 2008; ”To pojedynek dwóch wielkich aktorów, dobrego tekstu i świetnego reżysera. Ze starcia wszyscy wychodzą zwycięsko. (...) „Słoneczni chłopcy” są jak oddech ulgi po modnych eksperymentach teatralnych. To solidnie wykonana robota, która potrafi bawić i fascynować umiejętnościami „starej gwardii”. W obliczu duetu Zbigniewa Zapasiewicza i Franciszka Pieczki nie da się inaczej: po prostu chapeaux bas, panowie i panie!” - Agnieszka Rataj, „Życie Warszawy” nr 227, 27 września 2008; ”Bystry dialog „dwóch zgryźliwych tetryków” skrzy się inteligencją, sarkazmem, złośliwością, ale skrywa też głębiej ukryty, powściągliwy liryzm, chwilami może nawet sentymentalizm ludzi, którzy mimo odsunięcia, starości i chorób zagadują lęk przed śmiercią i trzymają fason.” - Janusz Majcherek, „Gazeta Wyborcza” nr 225, 25 września 2008.

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – „Słoneczni chłopcy” („The Sunshine Boys”) Neila Simona; przekład Mira: Michałowska; reżyseria: Maciej Wojtyszko; scenografia: Małgorzata Grabowska-Kozera; opracowanie muzyczne: Andrzej Borzym. Występują: Maria Robaszkiewicz, Jarosław Gruda, Franciszek Pieczka, Zygmunt Sierakowski, Adam Woronowicz, Zbigniew Zapasiewicz.
Czas trwania spektaklu: 2 godziny (1 przerwa).

Uwaga! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spektaklem, mimo braku jeszcze oficjalnych informacji, uruchomiona została już sprzedaż biletów na spektakl „Słoneczni chłopcy”. Bilety są do nabycia w kasie Tarnowskiego Teatru: 40 zł (przedsprzedaż do 8 maja), 50 zł (9, 10 maja) oraz po 30 zł (30 dostawek).

Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 10 maja godz. 20:30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 22:04:54
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html