To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Medivita
  
   Znaczenie i przyszłość medycyny fizykalnej w kosmetologii    -   07/5/2009
Lekarz kosmetolog radzi (5)
Kosmetologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką mającą na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się, jak i zachowania jak najdłużej sprawności życiowej oraz zagadnieniami leczniczymi dotyczącymi tych zmian skórnych, które szczególnie niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny. Jest interdyscyplinarną, bardzo obszerną dziedziną wiedzy medycznej a zajmuje się nie tylko maskowaniem lub likwidowaniem już istniejących defektów kosmetycznych, ale także kieruje swoją uwagę na aspekty prewencyjne, które mogą przedłużyć młodość, sprawność, czyli ułatwią zachować zdrowie.

Ogloszenie

Ponad 50 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała zdrowie jako stan dobrego samopoczucia pod względem fizycznym, psychicznym i społecznym, a nie tylko nieobecność choroby lub osłabienia. Mimo, że definicja ta nie jest doskonała. Uwzględnia ona aspekty psychiczne i społeczne, pojęcie stanu dobrego samopoczucia i sugeruje, że bycie zdrowym to coś więcej niż jedynie nie bycie chorym. Jednak wielu autorów zauważyło, że bardzo trudno jest myśleć o zdrowiu bez jednoczesnego myślenia o medycynie i .. chorobie Od zarania dziejów zachowaniu jak najdłużej urody i młodości służyły zabiegi kosmetyczne od najprostszych - jak nacieranie ciała oliwą, po wyrafinowane a nawet niebezpieczne - jak mechaniczne peelingi. Popularne były sauny i zabiegi związane z hydroterapią (SPA).

W świetle dzisiejszej wiedzy możliwości stosowania w kosmetologii zabiegów poprawiających defekty kosmetyczne zwiększają się z każdym rokiem.
Wykorzystuje sie do tego celu zarówno preparaty jak i urządzenia stosowane do tej pory w medycynie w leczeniu różnorakich schorzeń, jak i opracowuje sie nowe metody z wykorzystaniem tychże urządzeń czy też preparatów medycznych.
Tak jest np w przypadku zastosowania toxyny, botulinowej , która będąc znaną od wielu lat i stosowaną w bardzo wąskich wskazaniach terapeutycznych głównie w neurologii, od kilku ostatnich lat jest stosowana z powodzeniem na całym świecie w korekcji .Zmarszczek. Wystarczy wspomnieć, że tylko w ub. roku w USA ilości zabiegów botoxowych w medycynie estetycznej wzrosła o ponad 700%.

Zapotrzebowanie na usługi związane z terapią przeciwstarzeniową i poprawianiem urody spowodowały zainteresowanie wszystkimi dostępnymi w medycynie metodami terapeutycznymi pod kątem wykorzystania ich w tej dziedzinie.

Mając na uwadze tą tendencje należy mieć pewność, że tak jak do tej pory zaprzęgnięto do tych celów wiele metod terapeutycznych stosowanych w medycynie fizykalnej,tak i w przyszłości Lekarze Medycyny Estetycznej poszukiwać będą coraz to nowych metod leczenia z wykorzystaniem wszystkich możliwych alternatyw.


Aktualnie znane są i stosowane następujące metody diagnostyczne i terapeutyczne z wykorzystaniem urządzeń stosowanych w medycynie fizykalnej:
1. Krioterapia
2. Termografia
3. Magnetoterapia i magnetostymulacja
4. Technologia RF Radiofrequency System
5. Kawitacja( peeling kawitacyjny)
6. Mikrodermabrazja
7. Laseroterapia
8. masaż leczniczy

Wiele z tych metod terapeutycznych jest stale doskonalone i dostosowywane do specyfiki zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej.
Oto przykłady zastosowania poszczególnych metod stricte w kosmetologii:
1. Krioterapia -
o Miejscowa- zastosowanie ciekłego azotu do wymrażania niektórych zmian skórnych
o Ogólnoustrojowa z zastosowaniem kriokomór - dawniej stosowana tylko w schorzeniach np układu kostnostawowego i mięśniowego , a obecnie w wielu ośrodkach SPA ze wskazaniami kosmetycznymi


2.Termografia - jako metoda diagnostyczna w schorzeniach ogólnoustrojowych - aktualnie również znalazła zastosowanie w diagnostyce schorzeń skory

3.Magnetoterapia i magnetostymulacja
o Zastosowanie w niektórych schorzeniach skórnych

4.Technologia RF - znalazła ostatnio zastosowanie w bezoperacyjnym liftingu skóry. Fale radiowe o natężeniu 1,5 - 4,5 MHz skierowywane sa na miejsca o zmniejszonym turgorze skóry - Metoda ta polega na oddziaływaniu fal radiowych na głębiej położone tkanki skóry - głównie na włókna kolagenowe oraz fibroblasty pobudzając je do odnowy i wtórnie do zwiększenia napięcia i jędrności skóry. Metoda ta w zasadzie znana od wielu lat i stosowana w chirurgii została zmodyfikowana i nazwana Termage, Radiage w zależności od producenta zastrzegającego sobie nazwę firmową dla tej metody terapii.

5. Kawitacja
Przykładem zastosowania w kosmetologii jest peeling, kawitacyjny - czyli metoda łuszczenia warstwy rogowej naskórka (powierzchownie) celem oczyszczenia skóry z wykorzystaniem zjawiska kawitacji wywoływanego za pomocą końcówki emitującej drgania ultradźwiękowe.

6.Mikrodermabrazja (diamentowa lub korundowa) - metoda oczyszczania i złuszczania skory za pomocą końcówki z kryształami diamentu oraz pompy ssącej. Efektem tego jest mechaniczne złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka warstwa po warstwie, co przyspiesza regeneracje i odnowę skóry.

7. Laseroterapia -
o Laseroterapia biostymulacyjna - z użyciem laserów na półprzewodnikowych - wskazaniem do takiej terapii sa zarówno schorzenia ogólnoustrojowe jak np układu stawowomięśniowego ale również defekty skóry
o Laseroterapia operacyjna - przykładem są lasery twarde używane w chirurgii (lasery Co2 ,Nd Yag inne) które również znalazły rozległe zastosowanie w terapii zarówno schorzeń skóry jak i poprawianiu defektów skóry - przykładem są lasery usuwające zmiany naczyniowe, powodujące dermabrazję i w efekcie odnowę naskórka o " lepszej jakości".

8. Masaż leczniczy - ta metoda od dawna znalazła zastosowanie w Medycynie Estetycznej i kosmetologii w poprawianiu stanu skóry.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wykorzystanie metod fizykoterapii w kosmetologii należy przypuszczać ze w dalszym ciągu będą trwały poszukiwania nowych metod terapeutycznych z wykorzystaniem zjawisk fizycznych.

W moim przekonaniu najwięcej możliwości dają przede wszystkim lasery. Typowym przykładem na powstawanie nowych metod leczenia i modyfikowanie juz istniejących jest laser mozaikowy. w którym opracowano zupełnie nową technologie naświetlania tkanek polegająca na wielopunktowym naświetleniu skory wysokimi energiami co powoduje głębokie punktowe oparzenia i wtórny efekt gojenia skutkujący całkowitą odnowa skóry w naświetlonym obszarze. Jedynym ograniczeniem w masowym zastosowaniu metod laserowych jest cena tych urządzeń niejednokrotnie przekraczająca kwotę kilkuset tysięcy złotych.

Ciągle trwają badania nad wykorzystywanie zjawisk fizycznych w tej dziedzinie medycyny. Innym przykładem jest właśnie:
o RF system. Ocena skuteczności leczenie tą metodą będzie pewno możliwa dopiero po kilku latach.
o Leczenie światłem widzialnym - ostatnio coraz częściej stosuje sie tą metodą jako działanie biostymulacyjne

lek. med. Jacek Ściborowicz
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:47:10
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html