To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Sztuka i przyroda” w Muzeum Etnograficznym    -   08/5/2009
Wystawa „Zwierzęta Pogórza”
15 maja o godz. 18:00 w Muzeum Etnograficznym zostanie otwarta wystawa pod tytułem „Zwierzęta Czerwonej Księgi Pogórza w akwarelach Wojciecha Sanka i rzeźbach Andrzeja Kwapniewskiego”. Ideą wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na gatunki zwierząt, które są zagrożone lub wyginęły na terenach Zespołu Parku Krajobrazowego Pogórza oraz najbliższych okolic Tarnowa, skupiając największą uwagę na Pogórzu Ciężkowickim. Podczas wernisażu odbędzie się promocja książki o tymże samym tytule, której autorem i jednocześnie wykonawcą ilustracji jest Wojciech Sanek. Wystawa wzbogacona będzie rzeźbami ptaków, naturalnej wielkości, wykonanymi przez rzeźbiarza ludowego Andrzeja Kwapniewskiego.

Ogloszenie
>

Wystawa ma także walor edukacyjny, bowiem w czasie jej trwania czyli do końca wakacji odbywać się będą warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rozwijające umiejętności malarskie i jednocześnie uczące rozpoznawania gatunków ptaków.
Tytuł projektu nawiązuje - jak wyjaśnia Wojciech Sanek mgr inż. Leśnictwa, kierownik Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach - do opracowań Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN/WCU) oraz ich polskich odpowiedników z 1992 i 2001 roku. W tych przypadkach czerwone księgi to szerokie i szczegółowe opracowania, kierujące się ścisłymi wytycznymi i metodyką określania statusu wybranego taksonu. „Czerwona Księga” Pogórza opiera się z kolei na bardzo subiektywnym i wąskim doborze gatunków.

Aby wystawa była atrakcyjna dla jak najszerszej liczby odbiorców, na tematy akwarel zostały wybrane sztandarowe i rozpoznawalne grupy zwierząt, jak duże ssaki i ptaki. Zostały tu zamieszczone również akwarele gatunków, które nie zasługują na miano zagrożonych, ale ze względu na rzadkość ich występowania na Pogórzu są dla nas bardzo cenne lub stanowią symbole wybranych problemów dotyczących ochrony przyrody. Bardzo ważna okazała się dostępność informacji. Kluczową rolę odegrały tutaj publikacje dr Włodzimierza Tomka oraz zbiory muzeum jego imienia. W stosunku do ostatnich dwudziestu lat głównym źródłem danych stały się bezpośrednie relacje osób regularnie prowadzących obserwacje przyrodnicze.

Zwierzęta „Czerwonej Księgi” Pogórza zawierają tylko drobny fragment bogatej przyrody Polski. Wiele na pewno cenniejszych obszarów w naszym kraju boryka się z poważniejszymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Jednak dla mieszkańców tego regionu nie ma alternatywy i przyroda najbliższych okolic jest dla nas najcenniejsza.

Autor rzeźb, Andrzej Stanisław Kwapniewski mieszkaniec Radłowa, wśród przyrody spędził dzieciństwo i jako dziecko rzeźbił swoje pierwsze ptaszki. Praca zawodowa sprawiła, że musiał odłożyć swoją pasję na bok i powrócił do niej dopiero na emeryturze. Początkowo wykorzystywał tylko korzenie , a potem zaczął na nich umieszczać wypalane ptaki. Któregoś dnia postanowił stworzyć kolekcję drewnianych ptaków, które miały odzwierciedlać gatunki występujące na naszym terenie. I co ciekawe, miały być naturalnej wielkości i pokryte odpowiednią malaturą. W ten sposób powstała kolekcja licząca 60 rzeźb, która była wielokrotnie prezentowana na „spotkaniach z przyrodą” we wszystkich szkołach gminy Radłów oraz na wielu innych wystawach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:45:30
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html