To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ostatnie zapytania poselskie Urszuli Gacek    -   13/5/2009
Informacje z PE
W dniu 6 maja Urszula Gacek Poseł do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła w trybie pilnym pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia na poziomie Unii Europejskiej zakazu przetrzymywania psów na łańcuchach. Poseł domaga się prawnego uregulowania tego problemu. O pomyśle tym, w sposób krytyczny wypowiadaliśmy się w ostatnim „Toleranku”. Kolejne, tym razem istotne zapytanie - w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – eurodeputowana złożyła tego samego dnia. Chodzi o możliwość czasowego zawieszenia płacenia OC w czasie, gdy np przez kilka miesięcy samochód nie jest użytkowany.

Ogloszenie

Jak stwierdza Urszula Gacek, w Polsce, w wielu gospodarstwach domowych psy przetrzymywane są na łańcuchach. Właściciele nie zastanawiają się zazwyczaj, jak wielką krzywdę wyrządzają zwierzętom. Co prawda obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt (Dz.U. nr 111 poz. 724 z poprawkami wynikającymi z Dz.U. nr 106 poz. 668 z dnia 21. sierpnia 1997), ale legalnie dopuszcza ona trzymanie zwierząt domowych na uwięzi. Pojęcie uwięzi z art. 14 ustawy jest bardzo szerokie i rozumie się tu wszelkie urządzenia mechaniczne krępujące swobodę ruchów zwierzęcia w zakresie możliwości przemieszczania się ponad ustalony zakres, jak też niektóre urządzenia do kierowania ruchami zwierzęcia w sposób zamierzony przez człowieka. W taki sposób pojęcie uwięzi dopuszcza możliwość stosowania żelaznych łańcuchów do uwiązywania psów.
Organizacje i towarzystwa, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, na przykład poprzez akcję ”Zerwij łańcuchy”, walczą o wprowadzenie przepisów prawnych zabraniających trzymania psów na łańcuchu lub innego rodzaju uwięzi. „Poseł Gacek gorąco popiera te działania i postanowiła przyłączyć się do tych głosów. Poprzez swoją interpelację chce przypomnieć o problemie i zaapelować o zapisanie w unijnych przepisach prawnych zakazu trzymania psów na łańcuchach.” – czytamy w komunikacie.
Poseł zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- czy istnieją normy europejskie, które zakazują trzymania psów na łańcuchach?
- czy Komisja Europejska obecnie pracuje nad uregulowaniem prawnym powyższego problemu?
- czy istnieje możliwość przyjęcia szczególnych instrukcji, zaleceń europejskich, które zakazywałyby przetrzymywania psów na łańcuchach?
Skoro inne zwierzęta są chronione przed przetrzymywaniem na uwięzi, to czy na poziomie europejskim w ramach ochrony zwierząt domowych nie można byłoby wprowadzić zakazu trzymania psów na łańcuchach?

Nierówne traktowanie obywateli w kwestii OC
Kolejna informacja dotyczy zapytania skierowanego do KE w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W dniu 6 maja Urszula Gacek Deputowana do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła do Komisji Europejskiej interpelację prosząc, aby Komisja zbadała nierówne traktowanie obywateli Unii Europejskiej przez ich rodzime rządy w kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Chodzi o to, iż ubezpieczenie OC w naszym kraju jest wymagane od właściciela pojazdu, niezależnie od tego czy pojazd jest użytkowany czy nie. Wprowadzenie możliwości czasowego zawieszenia opłat OC byłoby rozwiązaniem oczekiwanym przez wielu, zwłaszcza niezamożnych właścicieli używających pojazdów tylko sezonowo.
Urszula Gacek chce, aby Komisja zainteresowała się tym problemem i podjęła prace nad stworzeniem jednolitych przepisów prawa dotyczących ubezpieczania pojazdów mechanicznych w krajach Unii Europejskiej.
W swoim zapytaniu posłanka zwraca uwagę, iż jeśli ktoś np. wyjeżdża na dłuży pobyt za granicę i w tym czasie jego pojazd nie porusza się po drogach, więcej pozostaje zamknięty w garażu, właściciel takiego pojazdu nadal ma obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Taki jest wymóg prawa pomimo, iż dany pojazd nie może w tym czasie stworzyć żadnego zagrożenia w ruchu drogowym.
W Wielkiej Brytanii na przykład, nie istnieje obowiązek prawny ubezpieczania pojazdów, które czasowo zostały wycofane z ruchu drogowego i są przetrzymywane w garażu właściciela lub na prywatnej posesji.
Czy Komisja Europejska zgadza się, iż stosowana praktyka wymagalności ubezpieczenia OC w przypadkach nieużywania pojazdu dyskryminuje obywateli niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej?
Czy Komisja podejmie działania mające na celu stworzenie jednolitej regulacji prawnej dotyczącej ubezpieczania pojazdów mechanicznych w Europie?

A swoją drogą ciekawe, jakimi to sprawami będą się zajmowali w PE nowi eurodeputowani. I niezależnie od ich dużej lub wątpliwej wagi – czy będą równie jak U. Gacek skorzy do informowania o swojej działalności tak, jak czynią to w okresie wyborów do Europarlamentu.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(13-05-2009) Tomek N. :
Po prostu jej szkoda. Nawet gdy pyta o takie bzdury, jak te psy na łańcuchach, to przecież jest o niebo lepsza i bardziej kompetentna od takiego Robercika, który sam jest tylko psem łańcuchowym Grada i Augustyn. A może pani Gacek chce właśnie takich jak Robert z łańcucha uwolnić ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2009) Wkurzony :
Mam nadzieję że nie obce Pani Poseł są niedole krów, kotów i kanarków - te ostatnie żyją w klatkach. Proponuje również zgłosić irezolucję o ustatnowieniu dnia zasranego właściciela psa - to jest 90% właścicieli czworonogów których pupile srają na trawniku przed moim domem. Konkludując PE to bzdurna instytucja w której ludzie zajmują się duperelami, rozdają szaliki, walczą o sms-y za CIĘŻKIE pieniądze. A teraz zaczynają walczyć o nasze głosy i straszą z bilboardów i internetu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2009) Ewa :
Szkoda, że to dla niektórych bzdury. To jak się traktuje zwierzęta, jest miarą człowieczeństwa. Często widzę piękne, zadbane posesje i psa na łańcuchu nie pozwalającym mu na swobodny obrót przy budzie. Szkoda mówić ludzie są bez serca, może surowe kary spowodują większą dbałość o zwierzęta. Może ktoś się zainteresuje pokątnymi hodowlami psów. A Ty WKURZONY, jak nie chcesz, to ni głosuj. Zajmij się innym ważnym tematem. Zrób coś może też ktoś Cię poprze???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2009) wyborca :
Ja tam wole Robercika :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2009) Politolog PiS :
Ta kobitka coraz bardziej mi się podoba, również jej angielszczyzna :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-05-2009) Wkurzony :
Droga Pani Ewo. Czy aby psy na łańcuchach to naprawdę temat nr 1? Jest masa ważniejszych tematów które można by ruszyć ale PE to nie jest instytucja która takimi sprawami się zajmuje. Dawanie takich newsów w okresie kampanii to darmowa reklama i pranie mózgów wyborcom - my troskliwi dbamy nawet o biedne psy. Nie twierdze że psy na łańcuchach są mi obojętne - ale czy to wymaga aż interwencji PE ?? Jeżeli ktokolwiek widzi psa na zbyt krótkim łańcuchu oraz wie o pokątnej hodowli psów powinien zawiadomić Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami a gwarantuje że zjawi się tam niebawem w asyście Policji. Mały mandat oraz pouczenie skutecznie wystarczą. Prawo nic tu nie zmieni. Wrócę do moich ulubionych "zasranych właścicieli psów" - ilu takim elegancikom z pieskami na smyczy straż miejska w Tarnowie wlepiła mandat za zanieczyszczanie trawników - myślę że o ile takie przypadki były to były to jednostki - prościej walnąć mandat za parkowanie w mieście bez parkinów. A tak na poważnie - czy p. Poseł zrobiła naprawdę coś tak ważnego że musiała się podzielić z tym opinią - ona tylko zapytała czy prawo unijne to reguluje (to jak ja bym wysłał pytanie do kancelarii sejmu czy istnieje takie prawo w Polsce). Proszę wybaczyć ale w świetle bieżących problemów naszego kraju/regionu to są głupoty!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-05-2009) do wkurzony :
pani poseł zajmowała się jednak również innymi poważniejszymi sprawami, a poza tym nie kandyduje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl