To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ostatnie zapytania poselskie Urszuli Gacek    -   13/5/2009
Informacje z PE
W dniu 6 maja Urszula Gacek Poseł do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła w trybie pilnym pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia na poziomie Unii Europejskiej zakazu przetrzymywania psów na łańcuchach. Poseł domaga się prawnego uregulowania tego problemu. O pomyśle tym, w sposób krytyczny wypowiadaliśmy się w ostatnim „Toleranku”. Kolejne, tym razem istotne zapytanie - w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – eurodeputowana złożyła tego samego dnia. Chodzi o możliwość czasowego zawieszenia płacenia OC w czasie, gdy np przez kilka miesięcy samochód nie jest użytkowany.

Ogloszenie

Jak stwierdza Urszula Gacek, w Polsce, w wielu gospodarstwach domowych psy przetrzymywane są na łańcuchach. Właściciele nie zastanawiają się zazwyczaj, jak wielką krzywdę wyrządzają zwierzętom. Co prawda obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt (Dz.U. nr 111 poz. 724 z poprawkami wynikającymi z Dz.U. nr 106 poz. 668 z dnia 21. sierpnia 1997), ale legalnie dopuszcza ona trzymanie zwierząt domowych na uwięzi. Pojęcie uwięzi z art. 14 ustawy jest bardzo szerokie i rozumie się tu wszelkie urządzenia mechaniczne krępujące swobodę ruchów zwierzęcia w zakresie możliwości przemieszczania się ponad ustalony zakres, jak też niektóre urządzenia do kierowania ruchami zwierzęcia w sposób zamierzony przez człowieka. W taki sposób pojęcie uwięzi dopuszcza możliwość stosowania żelaznych łańcuchów do uwiązywania psów.
Organizacje i towarzystwa, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, na przykład poprzez akcję ”Zerwij łańcuchy”, walczą o wprowadzenie przepisów prawnych zabraniających trzymania psów na łańcuchu lub innego rodzaju uwięzi. „Poseł Gacek gorąco popiera te działania i postanowiła przyłączyć się do tych głosów. Poprzez swoją interpelację chce przypomnieć o problemie i zaapelować o zapisanie w unijnych przepisach prawnych zakazu trzymania psów na łańcuchach.” – czytamy w komunikacie.
Poseł zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- czy istnieją normy europejskie, które zakazują trzymania psów na łańcuchach?
- czy Komisja Europejska obecnie pracuje nad uregulowaniem prawnym powyższego problemu?
- czy istnieje możliwość przyjęcia szczególnych instrukcji, zaleceń europejskich, które zakazywałyby przetrzymywania psów na łańcuchach?
Skoro inne zwierzęta są chronione przed przetrzymywaniem na uwięzi, to czy na poziomie europejskim w ramach ochrony zwierząt domowych nie można byłoby wprowadzić zakazu trzymania psów na łańcuchach?

Nierówne traktowanie obywateli w kwestii OC
Kolejna informacja dotyczy zapytania skierowanego do KE w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W dniu 6 maja Urszula Gacek Deputowana do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła do Komisji Europejskiej interpelację prosząc, aby Komisja zbadała nierówne traktowanie obywateli Unii Europejskiej przez ich rodzime rządy w kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Chodzi o to, iż ubezpieczenie OC w naszym kraju jest wymagane od właściciela pojazdu, niezależnie od tego czy pojazd jest użytkowany czy nie. Wprowadzenie możliwości czasowego zawieszenia opłat OC byłoby rozwiązaniem oczekiwanym przez wielu, zwłaszcza niezamożnych właścicieli używających pojazdów tylko sezonowo.
Urszula Gacek chce, aby Komisja zainteresowała się tym problemem i podjęła prace nad stworzeniem jednolitych przepisów prawa dotyczących ubezpieczania pojazdów mechanicznych w krajach Unii Europejskiej.
W swoim zapytaniu posłanka zwraca uwagę, iż jeśli ktoś np. wyjeżdża na dłuży pobyt za granicę i w tym czasie jego pojazd nie porusza się po drogach, więcej pozostaje zamknięty w garażu, właściciel takiego pojazdu nadal ma obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Taki jest wymóg prawa pomimo, iż dany pojazd nie może w tym czasie stworzyć żadnego zagrożenia w ruchu drogowym.
W Wielkiej Brytanii na przykład, nie istnieje obowiązek prawny ubezpieczania pojazdów, które czasowo zostały wycofane z ruchu drogowego i są przetrzymywane w garażu właściciela lub na prywatnej posesji.
Czy Komisja Europejska zgadza się, iż stosowana praktyka wymagalności ubezpieczenia OC w przypadkach nieużywania pojazdu dyskryminuje obywateli niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej?
Czy Komisja podejmie działania mające na celu stworzenie jednolitej regulacji prawnej dotyczącej ubezpieczania pojazdów mechanicznych w Europie?

A swoją drogą ciekawe, jakimi to sprawami będą się zajmowali w PE nowi eurodeputowani. I niezależnie od ich dużej lub wątpliwej wagi – czy będą równie jak U. Gacek skorzy do informowania o swojej działalności tak, jak czynią to w okresie wyborów do Europarlamentu.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 14:29:33
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html