To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozpoczyna się niezwykła dwudniowa impreza historyczno-edukacyjna    -   15/5/2009
Wiosna Nasza ! już dziś
Pałac Młodzieży proponuje uczestnictwo w niecodziennym, dwudniowym zdarzeniu kulturalno-edukacyjnym pod nazwą "Wiosna Nasza". Impreza, która ma upamiętnić bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego rozpoczyna się już dzisiaj w I Liceum Ogólnokształcącym koncertem Dawida Hallmanna i grupy FORTECA. Następnie uczestnicy powędrują (uwaga, zmiana programu!) do siedziby Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa przy ul. Dwernickiego, gdzie rozpocznie się nocny maraton filmów poświęconych podziemiu antykomunistycznemu. Jutro zaplanowano z kolei prelekcję pracownika krakowskiego oddziału IPN Michała Wenklara oraz pierwszy w historii turniej gry karcianej "Żołnierze wyklęci", którą w roku ubiegłym wydało CAS Horyzonty.

Ogloszenie

A tak przedstawiają projekt sami organizatorzy:

Skąd taki pomysł? Kto widział film "Generał Nil" zrozumie bez problemu. Pragniemy przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy stanęli do beznadziejnej walki o suwerenność naszego kraju. PRL skazał ich na niebyt, nie można utrzymywać tego stanu. To co proponujemy dalekie będzie to od tego co dotychczas zrobiono w Tarnowie. "Wiosna nasza!" to nie konferencja ani odczyt. Pragniemy trafić głównie do ludzi młodych, zainteresować ich tym arcyciekawym tematem. Przecież ci "chłopcy z lasu" często nie mieli więcej niż 20 lat!

Zaczniemy mocno - koncertem uczestników projektu "Twardzi jak stal", w ramach którego końcem ubiegłego roku wydano płytę w hołdzie na NSZ. I tak oto 15 maja po 18.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego zagrają: Dawid Hallmann oraz zespół Forteca. Mamy nadzieję, że połączenia neofolkowych brzmień Hallmanna i mocnych, ostrych dźwięków Fortecy da bardzo dobry efekt. W zasadzie to pierwszy taki koncert, na którym zagrają uczestnicy projektu "Twardzi jak stal". Po koncercie - o 21.30 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa przy ul. Dwernickiego będzie miał miejsce maraton filmów poświęconych podziemiu antykomunistycznemu.

16 maja zaczniemy o 10.00 godzinną prelekcją Michała Wenklara z Instytutu Pamięci Narodowej, który opowie o podziemiu niepodległościowym w latach 1944-56. Szczególną uwagę poświęci Ziemi Tarnowskiej. Po prelekcji rozpocznie się turniej gry Żołnierze Wyklęci wydanej końcem ubiegłego roku przez Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY. To pierwszy taki turniej w Polsce. Zostanie on poprzedzony dokładnym wyjaśnieniem zasad gry. Ponadto każdy uczestnik zostanie zaopatrzony w talię turniejową. Oczywiście nieodpłatnie. Po eliminacjach odbędzie się spotkanie z żołnierzami Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy opowiedzą o swoich spotkaniach z komunistami. Warto wysłuchać tych opowieści. Po spotkaniu odbędzie się wielki finał turnieju i wręczenie nagród (pierwsza nagroda ufundowana zostanie przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego).

Warto dodać, że imprezę wsparło wiele instytucji. Honorowy patronat objęły: Instytut Pamięci Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Horyzonty udostępnią talie, Narodowe Centrum Kultury już przysłało część nagród. Wszędzie gdzie "pukamy" spotykamy się z życzliwością - zarówno w gabinecie wicedyrektora I LO Krzysztofa Horbacewicza jak i w siedzibach organizacji kombatanckich. Co ciekawe udało nam się uzyskać poparcie aż trzech organizacji niepodległościowych. AKowcy udostępnią swoją Izbę Pamięci na projekcję filmów, WiNowcy opowiedzą o swoich doświadczeniach z lat walki a NSZtowcy przyślą nagrody). Dodam jeszcze o grupach rekonstrukcyjnych z Tarnowa (tarnowski Sokół) i z Rzeszowa, które będą obecne podczas imprezy.


Patronem medialnym imprezy jest portal inTARnet.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:22:24
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html