To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Komiks dla czytelnika w każdym wieku    -   18/5/2009
Historie rysowane
Światło dzienne ujrzało właśnie specjalne wydanie (internetowe) Nowego Tygodnika „Historie rysowane”, zapowiadane jako cykl publikacji opartych o różne tematy przewodnie związane z komiksem. W pierwszym numerze znajdziemy m.in. historię sztuki komiksu w Polsce, analizę „komiks na usługach władzy”, dział poświęcony zinom czy japońskiemu Hentai, a także takie tematy jak: „W hołdzie polskim bohaterom – Solidarność”, kroniki epizodów wojennych „Westerplatte”, „Biblię dla ubogich”, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” czy o pacyfikacji kopalni Wujek. Bezpłatne dodatki można pobrać na stronie www.nowytygodnik.com.

Ogloszenie

Historie opowiadające o przygodach nieustraszonych herosów, obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami, dzięki którym wytrwale bronią wartości „dobra” przed siłami niesprawiedliwości. Opowieści o starożytnych wojownikach nie czujących zwątpienia i strachu przed niczym i nikim, dzierżąc broń o legendarnych możliwościach przemierzających świat w poszukiwaniu przygód, niecodzienne zmagania niezwykle błyskotliwych detektywów i śledczych, z kryminalnymi zagadkami ludzkich występków lub legendy o ziemiach, na których magia i zaklęcia przeplatają się modłami do mitycznych bogów lub istot z innego wymiaru. To pierwsze skojarzenia, jakie rodzą się w naszych głowach gdy wywołane zostanie hasło "komiks".

Jeszcze parę lat temu, wyżej wspomniane skojarzenia nie mijałyby się wiele z prawdą, a wręcz opisywały w kilku zdaniach znaczną większość komiksowych publikacji, pomijając te skierowane do najmłodszych, po które niejednokrotnie z sentymentem sięgali także ich rodzice wspominając beztroskie czasy dzieciństwa. Jednak dziś, w czasach gdy niemalże w każdej dziedzinie naszego życia, osiągnąwszy nieprawdopodobną prędkość postęp niejednemu z nas wywraca świat do góry nogami, sprawił iż historie obrazkowe spostrzegane w sposób, jaki śmiało można by nazwać stereotypem, stanowią niewielką część komiksowej kultury, którą ostatnie lata zdążyły już solidnie ukształtować.

Autorzy scenariuszy coraz to częściej opierają swoje historie o wydarzenia i okresy historyczne o jakich wspominały dotąd jedynie dokumentalne publikacje, a korzystając niemalże z nie ograniczonej wolności słowa, wprowadzili komiks do obszaru, którego furtki niechętnie uchylają się dla czytelników poniżej osiemnastego roku życia. Wyjątkowo szybko postępujący rozwój komiksu w ostatnich latach, jakiego jesteśmy świadkami, zaowocował też szeregiem ambitnych publikacji, dokumentujących wręcz wydarzenia, których prawdziwe oblicze oraz wpływ na obecny obraz rzeczywistości, w pełni rozumieć i docenić są wstanie osoby liczące sobie prawie trzykrotnie więcej lat od nastoletnich miłośników XX wiecznych gwiazd obrazkowych serii.

Do tej pory kilkadziesiąt pozycji oferowanych w sprzedaży masowej, wzbogacone o elegancko prezentującej się oprawie, wzbudziło niespotykane wcześniej zainteresowanie wśród czytelników starszego pokolenia, którzy chętnie sięgali po tytuły takie jak np. "Solidarność", "Kroniki epizodów wojennych, Westerplatte: Załoga śmierci", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności", "Niepodległość", "Wrzesień", "Człowiek w probówce", "Achtung Zelig", "Biblia: Od początku po apokalipsę", "Historia przemocy".
Wraz z poruszanymi tematami, w równie gwałtownym tempie zmieniały się profile bohaterów, których losy co raz bardziej oddalały się od fantastycznych amerykańskich wizji obrońców szeroko pojętego dobra, możliwie wiernie odzwierciedlić rozterki przeciętnego człowieka lub określonej grupy, do której należy (bieda, niesprawiedliwość, prześladowania rasowe, nałogi, przemoc).

W specjalnym numerze „Nowego Tygodnika”:
- Historia sztuki komiksu w Polsce
- Komiks na usługach władzy - zarys historii gatunku i analiza zjawiska na początku lat 80-tych XX w
- W hołdzie polskim bohaterom - "SOLIDARNOŚĆ"
- "Achtung Zelig!"
- "Kroniki epizodów wojennych. WESTERPLATTE : Załoga śmierci"
- Kobieta w komiksie - Od Amazonki do… jockera
- Książka o … komiksie
- Wpływ komiksu na sztukę filmową
- Hollywood zauroczony magią kadrów!
- Biblia dla ubogich w wiarę - "Biblia: Od początku aż po apokalipsę"
- Dla początkujących : Kilka banałów o scenariuszu
- Dla początkujących cz.2 : Anatomia komiksu - Postacie towarzyszące
- Underground i uroki zinów
- Komiksowe bieguny kraju czyli dwie największe imprezy w roku
- Komiks +18 - erotyka i sex
- Hentai - japoński seks obrazkowy
- "Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności"
- Antologia "Niepodległość"
- Historie z dymkiem ocalone ze śmietnika
- Kadrowa edukacja z przygodami
- O pacyfikacji kopalni „Wujek”
- Mistrzowie dynamicznych kadrów
- Nieśmiertelna historia burzliwej przyjaźni - „AKIRA”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:36:21
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html