To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wędrówki zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie    -   19/5/2009
O Romach tuż za zachodnią granicą
W Budziszynie (Bautzen) stolicy Górnych Łużyc miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej historii i kulturze Romów na świecie. Znaczny udział w wystawie ma tarnowskie Muzeum Etnograficzne, skąd organizatorzy wystawy – Muzeum Serbów Łużyckich – wypożyczyli część eksponatów obrazujących ów temat.

Ogloszenie

Wielokrotne wizyty pracowników muzeum łużyckiego stały się zaczątkiem kontaktów między obiema placówkami muzealnymi. Muzeum Serbów Łużyckich, którego początki sięgają okresu odrodzenia narodowego Serbów tuż po Wiośnie Ludów, w obecnym pięknym gmachu istnieje od 2000 r. Znane jest w regionie jako prężna instytucja kulturalna, promująca nie tylko lokalna kulturę słowiańskiej ludności Saksonii, ale też proponując wystawy i inne zdarzenia prezentujące twórczość innych narodów i regionów.
Na otwarciu wystawy romskiej, w którym udział wzięli pracownicy tarnowskiego muzeum z dyrektorem Adamem Bartoszem uczestniczyła grupa romska z Czarnej Góry koło Bukowiny Tatrzańskiej – Kałe Bała. Kieruje nią Teresa Mirga, uważana za największą indywidualność artystyczną w środowisku polskich Romów. Koncert Teresy w czasie wernisażu w piątkowy wieczór 15 maja zgromadził mieszkańców Budziszyna i spore grono naukowców, którzy w tym czasie uczestniczyli w zorganizowanej tu międzynarodowej konferencji na temat mniejszości narodowych w Europie.
Wystawa będzie eksponowana w Budziszynie do końca wakacji, a stała się zaczątkiem szerszej współpracy, jaką tarnowskie Muzeum planuje kontynuować. W planie jest zorganizowanie wystawy zalipiańskich malarek i exlibrisu polskiego z kolekcji zgromadzonej w Dziale Sztuki tarnowskiego Muzeum.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:06:16
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html