To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zbliża się konkurs „Malowana chata”    -   20/5/2009
Zalipie znów w kwiatach...
Niewiele jest takich zjawisk kulturowych, jak zdobienie domostw motywami kwiatowymi, których tradycja podtrzymywania jest od XIX wieku. Mało kto pamięta dzisiaj, nawet w samym Zalipiu, że początek tej tradycji wywodzi się od wiosennych porządków, jakie robiono w każdym wiejskim obejściu na początku wiosny. Jak informuje Muzeum Okręgowe, kolejny konkurs "Malowana Chata" w Zalipiu odbędzie się w dniach 12-14 czerwca br.

Ogloszenie

Mało kto pamięta dzisiaj, nawet w samym Zalipiu, że początek tej tradycji wywodzi się od wiosennych porządków, jakie robiono w każdym wiejskim obejściu na początku wiosny. Drewniane chaty, smagane deszczami i wiatrem poszarzały, więc gospodynie brały wiecheć słomy z prosa, z którego „ukręciły” zgrabny pędzel i wapnem bieliły drewniane ściany swoich domów. Miejscowa legenda powiada, iż to niejaka Curyłowa wpadła pierwsza na pomysł, żeby białe ściany ozdobić motywami kwiatowymi. Z początku użyto naturalnych barwników, np. glinki, sadzy z komina, później kwiaty stawały się coraz bardziej barwne i wesołe, a zalipiańskie gospodynie konkurowały między sobą pomysłami na kompozycje. W latach sześćdziesiątych XX w. zalipiańskie malowanki stały się tak sławne, że użyto ich jako marki promocyjnej polskiej kultury ludowej. Malarki z Zalipia poproszono o ozdobienie sal na transatlantyku „Stefan Batory”, biur konsulatu w Nowym Jorku. Przez wiele lat kawiarnia Zalipie przy plantach w Krakowie była ozdobiona tymi barwnymi malowidłami. Świat został poinformowany o istnieniu „malowanej wsi” 1905 r., - wtedy to odwiedził i opisał ją w czasopiśmie „Lud” Władysław Hickel z Krakowa

Konkursy na najpiękniej wymalowany dom organizowane są w Zalipiu od 1948 roku i mają na celu podtrzymanie tej tradycji. Udaje się to znakomicie, bo chociaż zniknęły drewniane chaty kryte strzechą to nadal każdego roku sześćdziesiąt do osiemdziesięciu uczestników maluje swoje domostwa w niezwykle barwne motywy kwiatowe.
Każdy konkurs odbywa się w weekend po święcie Bożego Ciała i kończy się ogłoszeniem wyników w Domu Malarek oraz tradycyjnym festynem. Konkursy organizuje każdego roku Muzeum Okręgowe Tarnowie wespół z Domem Malarek w Zalipiu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 22:41:45
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html