To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konferencja naukowa w 65 rocznicę Akcji Most III    -   22/5/2009
Oni ocalili Londyn ...
Starosta Tarnowski, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, organizuje 5 czerwca w Sali Konferencyjnej MUW, Al.Solidarności 5-9, konferencję popularno- naukową "Oni ocalili Londyn… Polacy w walce z niemiecką bronią V-2". Konferencja inauguruje obchody 65. rocznicy Akcji Most III, przeprowadzonej przez Armię Krajową w nocy z 25 na 26 lipca 1944r. w okolicach Wał Rudy. Podczas brawurowej, świetnie zorganizowanej akcji przekazano Brytyjczykom elementy niemieckiej rakiety balistycznej V-2, którymi już wkrótce hitlerowcy zaczęli bombardować Londyn.

Ogloszenie
>


Rozpoczęcie konferencji przewidziano na godzinę 10:00.

Program:

1) Rozpoczęcie konferencji i powitanie uczestników
2) Wystąpienie Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa
3) Wystąpienia zaproszonych gości
4) Wystąpienie przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów
5) Operacja Wildhorn III – Most III czyli z Sarnak przez Motyla do Brindisi – prof. dr hab. Andrzej Olejko
6) Zadecydowały sekundy… III Most w mojej pamięci – płk Zdzisław Baszak
7) Artilleriezielfeld Blizna oraz SS TruppenUbungsPlatz Heidelager Pustków w rozpoznaniu wywiadu Armii Krajowej – Maciej Małozięć
8) Komunistyczny aparat represji wobec oficerów Armii Krajowej, zasłużonych w walce z niemiecką bronią V – mgr Jacek Magdoń
9) Projekcja filmu dokumentalnego pt. Trzeci Most
10) Zakończenie konferencji

Konferencji towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa pt. " Oni ocalili Londyn… Polacy w walce z niemiecką bronią V-2", które wydaje Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie. Główny partnerem medialnym wydarzenia jest DWUMIESIĘCZNIK „DO BRONI”. Patronat nad imprezą objęły również: MTK, RDN- Małopolska, EXTRA-Galicja oraz nasz portal.

ARMIA KRAJOWA PRZECIWKO BRONI V-2. AKCJA MOST III – 25/26 LIPCA 1944 R.

Gdy Anglicy zażądali od Polaków przekazania im zdobytych przez wywiad Armii Krajowej elementów niemieckiej rakiety balistycznej V-2, zawiadomili, że przyślą samolot i poprosili o wskazanie miejsca lądowania. W 1944 roku odbyły się już dwa lądowania alianckiego samolotu na terytorium okupowanej Polski: 16 kwietnia podczas Akcji Most oraz 30 maja w ramach Akcji Most II. Do tej drugiej operacji został wykorzystany teren między miejscowościami Wał-Ruda i Jadowniki Mokre. To lądowisko polowe otrzymało kryptonim Motyl (Underwriter). Nowej operacji nadano kryptonim Most III i jako jej miejsce wskazano właśnie Motyla. Za jej organizację odpowiedzialni byli major Bolesław Dorembowicz (Styka) i jako oficer startowy por. pil. Włodzimierz Gedymin (Włodek).
4 lipca części rakiety V-2 (ukryte w dwóch stalowych butlach tlenowych) zostały z Warszawy przetransportowane samochodem ciężarowym do Tarnowa, a następnie pod Żabno. 3 lipca do Żabna przybył Jerzy Chmielewski z raportem o broni V-2 oraz oficer startowy Włodek z radiostacją, mającą posłużyć do kontaktu z lotniskiem w Brindisi we Włoszech, skąd miał wystartować oczekiwany samolot.
Termin przylotu samolotu typu Douglas C-47 Skytrain przewidziano na 15 lipca. Pojawiły się jednak duże komplikacje. W pobliżu Motyla Niemcy urządzili własne lotnisko polowe. Z kolei w wyniku długich opadów teren lądowiska rozmókł i stał się grząski. Oddziały Armii Krajowej Inspektoratu Tarnów oczekiwały na wykonanie powierzonego im zadania. Wydłużający się czas oczekiwania poważnie zagrażał jego wykonaniu. Dopiero 25 lipca nadeszła wiadomość z Brindisi, że samolot przyleci o północy. Do akcji weszły oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich (w sumie ponad 400 osób), które ubezpieczyły teren lotniska.
Samolot nadleciał z pewnym opóźnieniem. Pierwszym pilotem Dakoty był Nowozelandczyk Stanley George Culliford, drugim Polak Kazimierz Sztajer z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Po wylądowaniu, w ciągu 10 minut samolot został rozładowany, dokonano załadunku worków z częściami rakiety oraz pasażerami: Jerzym Chmielewskim i pięcioma innymi osobami, emisariuszami polskiego rządu na emigracji. Jednakże próba startu nie powiodła się gdyż koła maszyny ugrzęzły w podmokłym podłożu. Również druga próba poderwania maszyny okazała się bezowocna. Istniało duże niebezpieczeństwo, iż hałas silników Dakoty ściągnie oddziały niemieckie. Sytuacja stała się dramatyczna. Rozważano możliwość podpalenia maszyny, jednakże takie rozwiązanie doprowadziłoby do pacyfikacji okolicznych miejscowości przez Niemców. Zdeterminowani żołnierze Armii Krajowej starali się za wszelką cenę doprowadzić do startu samolotu. W końcu z inicjatywy Zdzisława Baszaka Pirata, zastępcy dowódcy osłony lotniska (kapitana Władysława Kabata Brzechwy), przyniesiono deski, które podłożono pod koła. W końcu samolot drgnął, ruszył z miejsca i wystartował. Miał on przebywać na ziemi kilka minut, jednak pobyt ten przedłużył się do około godziny.
Dakota wylądowała w bazie lotniczej w Campo Cassale o godz. 05:43 26 lipca 1944 roku. Cała operacja trwała łącznie z pobytem na ziemi 10 godz. 15 min. W ten sposób tajemnica niemieckiej broni V-2 trafiła w ręce aliantów. Uczestnicy Akcji Most III, polscy żołnierze Armii Krajowej dopiero po wojnie dowiedzieli się, że „Oni ocalili Londyn…”.
Paweł Juśko
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 21:51:17
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html