To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Matura jak z... „podstawówki”, przedszkola pełne dzieci    -   22/5/2009
Przegląd prasy: TEMI
W najnowszym numerze tygodnika TEMI, który ukazał się w minioną środę uwagę przyciąga kilka tekstów (obok zawsze wartych uwagi felietonów Janusza Korwin – Mikkego, lub jak wolą niektorzy Korwina Mikke oraz Rafała A. Ziemkiewicza. Agnieszka Duda pisze o opiniach uczniów na temat matury z języka polskiego – ich zdaniem pytania są coraz słabsze i głupsze. W innym artykule czytamy o braku miejsc w tarnowskich przedszkolach. W numerze osobne teksty poświęcono nowym wersjom planów zagospodarowania „Burku” oraz jedynemu w Polsce oddziałowi zewnętrznemu Zakładu Karnego, gdzie skazani mogą chodzić we własnych ubraniach. Natomiast na „czołówkę” trafił tekst „Airport Tarnów?”

Ogloszenie
>

Airport Tarnów?
”Projekt pod hasłem “Port Lotniczy Tarnów” drobnymi kroczkami zbliża się do momentu znalezienia inwestora strategicznego. Na razie trwają badania własności gruntów pod przyszłe lądowisko. Być może już wkrótce Politechnika Rzeszowska rozpocznie badania struktury i prędkości wiatru nad terenem planowanej inwestycji w gminie Skrzyszów” - czytamy zajawkę artykułu na pierwszej stronie „TEMI”.

Matura jak z... „podstawówki”?
„Maturzyści mówią, że szkoda czasu na solidne przygotowywanie się z języka polskiego, bo tematy z roku na rok są coraz słabsze. „I głupsze” dodają ci myślący o studiach polonistycznych...” – czytamy. ”(...)– Co nas zaskoczyło na egzaminie? Chyba tylko to, że był tak łatwy – śmieją się uczniowie, którzy opuszczali sale przed upływem wyznaczonego czasu. Nauczycielom do śmiechu nie jest. Jedynie poziom rozszerzony egzaminy maturalnego z języka polskiego spełnił pokładane w nim nadzieje. Poloniści zastanawiali się nawet, czy nie wysłać protestu do resortu edukacji w sprawie żenującego poziomu tegorocznych tematów z matury podstawowej. (...) – To nie była matura na poziomie podstawowym, tylko na poziomie podstawówki – twierdzi Paulina, która skupiła się na rozszerzonej historii, rozszerzonym francuskim i podstawowym angielskim. Mimo łatwych pytań obawia się wyniku. – Wszystko zależy od „klucza”, według którego będą oceniane nasze arkusze. (...)” Jak stwierdza polonistka, wicedyrektor II LO Beata Klimkiewicz – Świder: ”(...) Równie ważnym problemem jest matura ustna, o której ministerstwo powinno podyskutować przede wszystkim ze środowiskiem polonistów. Odtwórcze prezentacje, przypadkowe wybory tematów, dyletanctwo a nie prawdziwa wiedza – to rzeczywisty obraz egzaminu ustnego. (...)”

Przedszkola pełne dzieci
”3470 dzieci będzie od września uczęszczać do tarnowskich przedszkoli. Od dawna nie było tak dużego zainteresowania tą formą opieki” - czytamy w kolejnym artykule. ”W Tarnowie działa 28 przedszkoli publicznych, do których rodzice zapisali 3276 dzieci, oraz pięć niepublicznych prowadzonych przez siostry zakonne, gdzie znalazło miejsce 194 kilkulatków. Działają także przedszkola specjalne. Łącznie w rejestrach przedszkolnych odnotowano 796 trzylatków, 849 czterolatków, 884 pięciolatków i 941 sześciolatków, czyli prawie 93 procent dzieci urodzonych w latach 2003–2006. W przedszkolach numer 31 przy ul. Promiennej i 18 przy ul. Westerplatte utworzono po jednym dodatkowym oddziale, poza tym wydłużono czas pracy wybranych grup w przedszkolach numer 29 przy ul. Wilsona i 34 przy ul. Wiejskiej. (...) Coraz więcej rodziców zainteresowanych jest pobytem dziewięciogodzinnym z pełnym wyżywieniem. (...) Tajemnicą poliszynela jest, że część przedszkolaków spoza miasta posiada tarnowski meldunek. Po zakończeniu rekrutacji do wskazanych przez rodziców placówek nie przyjęto łącznie 264 maluchów. Jednak kilka przedszkoli (m.in. przy ul. Zagumnie, Paderewskiego, Sportowej i Szpitalnej) dysponowało jeszcze wolnymi miejscami. Sytuacja wyklaruje się we wrześniu. (...) Jeśli zajdzie taka potrzeba, choć na razie nikt jej nie zgłaszał, utworzony zostanie kolejny oddział w Przedszkolu nr 29. (...)”

”Pensjonat” za kratkami - to kolejny artykuł w bieżącym numerze „TEMI”. Czytamy w nim o jedynym w Polsce południowej zewnętrznym oddziale Zakładu Karnego - skazani mogą chodzić we własnych ubraniach, odwiedzać się w celach i samodzielnie przygotowywać posiłki. Inny tekst poświęcony został Nowym wersjom „Burku” - na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta Tarnowa po raz kolejny stanąć ma sprawa placu handlowego na Burku. Są nowe koncepcje i projekty zagospodarowania Placu Bema.
Jak zawsze polecenia godne są felietony Janusza Korwina – Mikke i Rafała A. Ziemkiewicza. Ten ostatni pisze m.in..: ”Normalność wraca, i to w niektórych dziedzinach normalność rodem z utraconego raju peerelu. No, choćby te stocznie. Najpierw państwo włożyło w nie, jedni mówią, osiem, inni, dwanaście miliardów – a teraz sprzedaje, jedną za sto, a drugą za dwieście milionów. Pamięta ktoś taki interes stulecia od czasów Gierka? Ja nie. I jeszcze trąby, fanfary, że się udało znaleźć inwestora: sukces!”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 23:37:05
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html