To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zwolnienia, personalne roszady i finansowe kłopoty    -   22/5/2009
InTARnetowa „prasówka”
„Nowy prezes MPGK w Tarnowie”, „28 osób straci pracę w Zakładach Mechanicznych”, „Rolnicy nie dostaną dopłat!”, „Rozbudowa PWSZ stanęła” – to garść tytułów wiadomości z ostatnich kilku dni podanych przez RDN Małopolska, Gazetę Krakowską i Dziennik Polski, które zwróciły naszą uwagę. W jednym z artykułów czytamy także o propozycji, aby nowe rondo nosiło imię Agaty Mróz.

Ogloszenie
>

RDN Małopolska
Wiesław Kuldanek, dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Tarnowa został nowym Prezesem Zarządu w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Tarnowie – informuje RDN Małopolska. ”Zgromadzenie Wspólników MPGK przychylając się do wniosku Rady Nadzorczej nie udzieliło bowiem absolutorium z wykonania obowiązków za 2008 rok Prezesowi Zarządu Kazimierzowi Barwaczowi oraz członkowi Zarządu Katarzynie Michalik. (...) Obowiązki dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej tymczasowo pełni Marek Kaczanowski, kierownik referatu ochrony środowiska. Nowy dyrektor WGK UMT zostanie wyłoniony w najbliższym czasie.
Kolejna, nieco starsza informacja dotyczy zwolnień - 28 osób straci pracę w Zakładach Mechanicznych - 14 z sektora produkcji cywilnej i z 14 wojskowej. (...) Poza tym wynegocjowane w ramach sporu zbiorowego podwyżki nie będą na razie wypłacone. (...) W sektorze przemysłu obronnego od lutego do kwietnia zostało zwolnionych 5,5 tys. pracowników, to jest jedna dziesiąta wszystkich zatrudnionych.

Gazeta Krakowska
W dzisiejszym, piątkowym wydaniu „Gazety Krakowskiej” w artykule Pawła Chwała 16-latek odkrywa historię tarnowskiego tramwaju czytamy o pasji młodego człowieka, który ”o tarnowskim tramwaju, nazywanym kiedyś pieszczotliwie przez tarnowian "biedronką", wie więcej niż niejeden historyk. Dzięki swojej dziecięcej dociekliwości (historią tramwaju zaczął się żywo interesować już w wieku... sześciu lat!) dotarł m.in. do osób, które pamiętają jeszcze, jak po mieście kursowały błyszczące, czerwone wagony, ozdobione po bokach błękitno-złotym herbem miasta - leliwą. (...) Młody pasjonat ubolewa ogromnie nad tym, że po blisko 30 latach obecności tramwaju w Tarnowie niemiecki okupant - w 1942 roku zdecydował się rozebrać trakcję, a wszystkie osiem wagonów przetransportował do Lwowa. - Tam jeździły do lat 80. ubiegłego wieku. (...) -Tarnów był jednym z nielicznych prowincjonalnych miast ówczesnej Galicji, które mogło poszczycić się, wprawdzie krótką, bo liczącą niewiele ponad 2,5 kilometra, własną linią tramwajową (...) - opowiada Kazimierz Bańburski z tarnowskiego Muzeum Okręgowego. To właśnie w jego ręce trafiła we wtorek do zrecenzowania pierwsza monografia tarnowskiego tramwaju autorstwa Dawida. - Ten młody człowiek wykonał naprawdę kawał dobrej roboty, docierając do wielu nieznanych dotąd faktów i archiwalnych fotografii - mówi historyk. Książka być może jeszcze w tym roku ukaże się drukiem. Na język angielski przetłumaczy ją mama Dawida - Jowita. 16-latek nie tylko pokusił się o monografię, ale systematycznie odwiedza szkoły w mieście z prelekcjami na temat tramwaju.” Pomysł odtworzenia linii tramwajowej w Tarnowie powraca co jakiś czas...
W tym samym numerzer natrafiamy na artykuł Andrzeja Skórki w którym podsumowuje on akcję „Gazety Krakowskiej” która zwróciła się do czytelników z prośbą o wytypowanie kandydatów na patrona ronda u zbiegu ulic Mickiewicza i Starodąbrowskiej. Po przeliczeni głosów okazuje się że czytelnicy chcą, aby nowe rondo nosiło imię Agaty Mróz. Przypadła na nią prawie jedna trzecia wszystkich głosów. Drugie miejsce przypadło ks. prof. Michałowi Hellerowi, trzecie – hetman Jan Tarnowski. Jak czytamy, wśród rozmaitych propozycji redakcję „najbardziej zaintrygował” pomysł „Ronda Króla Ryszarda”.
W innym jednym z poprzednich wydań „Gazety Krakowskiej” czytaliśmy, iż jury konkursu zorganizowanego przez Business Centre Club przyznało Azotom Tarnów tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii marka europejska. To jedna z sześciu firm z Małopolski wyróżnionych w konkursie.
Andrzej Skórka pisał ponadto o wypadku lotniczym - zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku w ruchu lotniczym usłyszał znany biznesmen spod Tarnowa. Pilotowana przez Marka R. awionetka runęła w grudniu na ziemię w efekcie nieudanego podejścia do lądowania. ”Dwuosobowa maszyna Tecman zbliżała się do prywatnego lądowiska w Niwkach, kiedy zahaczyła skrzydłem o dach stodoły. Świadkowie twierdzili, że samolot zahaczył również o drzewo i spadł na prywatne podwórze. Dokładnie między stojące na nim małego fiata i ciągnik. Z ustaleń prokuratury wynika, że w trakcie wypadku samolot pilotował Marek R., choć nie miał do tego uprawnień. Towarzyszył mu instruktor. Obaj mężczyźni trafili do szpitala. W poważniejszym stanie był biznesmen. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie. (...)”
W numerze z 18 maja natrafiliśmy na artykuł zatytułowany ”Rozbudowa PWSZ stanęła: ”Czy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie straci obiecane 9 milionów euro na rozbudowę uczelnianego kampusu? W urzędzie marszałkowskim twierdzą że nie, niemniej jednak obawy co jakiś czas powracają. (...) Cała inwestycja wyceniana jest na ponad 12 milionów euro, z czego z funduszy unijnych pochodzić ma 9 milionów. Aby pieniądze te mogły zostać przelane do Tarnowa niezbędne jest jednak pozyskanie przez uczelnię brakującej kwoty, stanowiącej niejako jej wkład własny do projektu. Pierwotnie miały one pochodzić z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jednak resort na razie wstrzymał dofinansowywanie tego typu przedsięwzięć w całym kraju, nie tylko w Tarnowie. (...)”

Dziennik Polski
Tu czytamy o nowych paszportach biometrycznych”, które wejdą w życie 29 czerwca b.r. (dotychczasowe paszporty zachowają ważność do czasu ich terminowego wygaśnięcia). ”(...) W tarnowskim biurze paszportowym organizowane są już szkolenia pracowników obsługujących obywateli. (...) Biometryczny paszport pozwala zidentyfikować tożsamość na podstawie cech ciała, takich jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka. W Polsce wprowadzono go w 2006 roku. Do 29 czerwca 2009 polskie paszporty biometryczne w formie elektronicznej zawierać mają tylko wizerunek twarzy. Po tej dacie umieszczane będą dodatkowo linie papilarne ich posiadaczy. Odciski palców wskazujących zostaną "zapisane" przy pomocy skanerów. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się dalszych zabezpieczeń w postaci zeskanowanych źrenic oka. (...)”
W bieżącym numerze natrafiamy na informację o tym, że wczoraj przy ul. Wałowej stanął, postulowany od lat, pomnik króla Władysława Łokietka. ”Pomnik ustawiony został w godzinach przedpołudniowych, w miejscu tzw. plomby między kamienicami, znanym z tego, że kiedyś serwowano tu całkiem niezłe lody.”
Interesujący tekst ukazał się 20 maja - Młodzi rolnicy uciekają ze wsi, bo nie mają szans na dotacje. Otóż ani jeden rolnik z regionu tarnowskiego nie złożył wniosku w ramach unijnego programu pomocy młodym rolnikom. Powód - za małe gospodarstwa; żaden rolnik nie spełniał kryteriów.... Podobna sytuacja panuje w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i śląskim. Na ten temat wypowiada W innej informacji Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej mówi o tym, że małopolscy ronicy nie dostaną unijunych dopłat. ”Wniosków w sprawie ułatwienia startu młodym rolnikom nie złożył z regionu tarnowskiego ani jeden rolnik.” Wszystko z powodu zbyt małych gospodarstw, które wykluczają ich z większości dopłat. Podobna sytuacja panuje w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i śląskim. Jak przeczytaliśmy: ”Nadmierna biurokracja sprawiła, że również nikłe jest zainteresowanie wnioskami w ramach mikroprzedsiębiorstw w gospodarstwach rolnych. Z tej formy pomocy może skorzystać około tysiąca rolników, tymczasem wniosek złożyło zaledwie... stu. - Od kilku lat obserwujemy, niestety, nasilające się zjawisko: młodzi ludzie nie chcą przejmować gospodarstw rolnych. Średnia wieku polskiego rolnika jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. W takim tempie za kilka lat będziemy uzależnieni od dostaw żywności - ostrzega Paweł Augustyn.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 17:09:03
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html