To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   KSG „Mecenasem Kultury”, „Totentanz „Nadzieją Roku”, laur dla Szafrańskiej    -   28/5/2009
Przyznano nagrody w dziedzinie kultury
Znamy nazwiska laureatów Nagród Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz nagrody „Mecenas Kultury Tarnowa”. Jak czytamy w nadesłanym dziś z magistratu komunikacie, 18 maja odbyło się posiedzenie kapituły nagród, która zadecydowała o przyznaniu nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej Pani Teresie Szafrańskiej. Z kolei tytuł Mecenasa Kultury Tarnowa” otrzymała Karpacka Spółka Gazownictwa. Kapituła skorzystała również z możliwości przyznania dwóch dodatkowych nagród – Nagrody Honorowej i nagrody w kategorii „Nadzieja Roku”. Laureatem tej pierwszej został Roman Zubek, były dyrektor szkoły muzycznej, wychowawca wielu pokoleń tarnowskich artystów, twórca m.in. Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej w Tarnowie. „Nadzieją Roku” ogłoszono zespół „Totentanz”, nominowany w tym roku do nagrody „Fryderyk”. Nagrody zostaną wręczone 5 czerwca podczas inauguracji festiwalu „Zderzenia 2009”.

Ogloszenie

Kapituła nagród obradowała w składzie: Dorota Skrzyniarz – zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa, Ryszard Żądło - przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Barbara Brożek-Czekańska – Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej oraz Maria Kanior, Maria Janik, Zbigniew Tumiłowicz, ks. Tadeusz Bukowski i Andrzej Radzik - członkowie Rady Kultury.
Do nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej nominowani byli: Teresa Szafrańska, ks. Przemysław Pasternak, Jan Matras, Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie, Bartłomiej Szułakiewicz oraz Tomasz Antoni Żak. Ostatecznie Nagrodę Miasta Tarnowa otrzymała TERESA SZAFRAŃSKA. Artystka studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni profesora Juliusza Joniaka w 1978 r. Debiutowała już w 1978 r. na ogólnopolskiej wystawie najlepszych prac dyplomowych. Od lat z powodzeniem uprawia malarstwo sztalugowe. Wielokrotnie doceniana i nagradzana, (m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnowa, Dyrektora Galerii Miejskiej, Galerii Hortar, Firmy ECHO, Zarządu Okręgu ZPAP w Krakowie - Złota Rama). Brała udział w licznych plenerach krajowych i zagranicznych. Jest wieloletnim zasłużonym pedagogiem w tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych – nauczycielem malarstwa. O tym, jak bardzo jej dokonania artystyczno– pedagogiczne są doceniane najlepiej świadczą wielopokoleniowe tłumy gości na wernisażach prac prof. Szafrańskiej. W 2008 roku obchodziła jubileusz 30-lecia pracy twórczej.

KARPACKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA - Nagroda „Mecenas Kultury Tarnowa” Kontynuując 130-letnie tradycje tarnowskich gazowników, którzy od zawsze pomagali lokalnej kulturze, KSG od lat wspomaga najbardziej znaczące przedsięwzięcia kulturalne w mieście i regionie, pozostając w ścisłej czołówce największych mecenasów kultury. Od 2008 roku jest Mecenasem Tarnowskiego Teatru, od lat wspiera finansowo Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA. Chętnie wspiera placówki kultury, m.in. Mościckie Centrum Kultury, Teatr Nie Teraz, Muzeum Okręgowe, Miejską Bibliotekę Publiczną, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy MWSE, a także realizację wielu projektów artystycznych (np. Dni Tarnowa, Festiwal Filmowy VITAE VALOR, Salon Jesienny, Tygiel Kultury, wystawa i wydawnictwo albumu „Kocham Tarnów”). Godna podkreślenia jest ogromna życzliwość okazywana przez Prezesa Bogdana Pastuszko twórcom i działaczom kultury.

ROMAN ZUBEK - „Nagroda Honorowa” za całokształt pracy w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Bardzo ceniony w Polsce muzyk, kompozytor i twórca wielu aranżacji utworów muzycznych jest niezwykle zasłużonym człowiekiem dla tarnowskiego środowiska muzycznego. Był twórcą i wieloletnim dyrektorem tarnowskich szkół muzycznych, którymi kierował w latach 1968 – 1992. Wychowawca pokoleń tarnowskich muzyków, twórca i dyrygent Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, które wielokrotnie koncertowały w kraju i za granicą. Jest jednym z założycieli Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. To dzięki m.in. Romanowi Zubkowi, przewodzącemu przez czas jakiś TTM, zawdzięczamy uratowanie dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i przywrócenie mu jego właściwej funkcji. Laureat wielu nagród. W ostatnich latach przygotował m.in. aranżację i wybór muzyki do sztuki autorstwa Romana Brandstaettera „Upadek kamiennego domu”, w adaptacji i reżyserii Kazimierza Brauna wystawianej w Tarnowskim Teatrze (premiera 2006 rok).

TOTENTANZ - Nagroda „Nadzieja Roku”. Zespół powstał w Tarnowie w 2005 roku, jesienią 2006 r. powstał jego aktualny skład: Rafał Huszno (gitara, wokal), Eric Bobella (gitara basowa), Adrian Bogacz (gitara) i Sebastian Mnich (perkusja). W 2009 roku zespół był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Album roku – heavy metal”. W roku 2007 zespół zadebiutował na krajowej scenie rockowej i już zdołał uplasować się w czołówce polskich wykonawców. Dorobek zespołu to dwie płyty wydane przez Mystic Production – „Nieból” i „Zimny dom”, bardzo wysoko oceniane przez odbiorców i krytykę (Płyta Rocku 2007 w Antyradio, Debiut Roku - Metal Hammer, uplasowana pozycja na radiowej liście Trójki). Stylistyka zespołu porównywana jest do takich kapel jak IRA, Coma czy Hunter. To zapewne jeden z najciekawszych młodych zespołów na polskiej scenie rockowej, określany przez niektórych krytyków „nadzieją polskiego rocka”. Olbrzymie znaczenie ma także powiązanie zespołu z miastem, z którego się wywodzi. Mimo odniesionych sukcesów, Totentanz nie zapomniał o swoich korzeniach, będąc znakomitym ambasadorem Tarnowa w całym kraju.

Na zdjęciu: Teresa Szafrańska podczas ubiegłorocznego jubileuszu pracy twórczej (foto: ze strony BWA, Paweł Topolski)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 14:11:31
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html