To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W Kąśnej o współpracy Polski i USA    -   28/5/2009
Konsul USA „u Paderewskiego”
Z udziałem konsul USA w dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej świętowano 90. rocznicę nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to właśnie wybitny polski muzyk i polityk miał duży wkład w wydarzenie z 1919 roku. Paderewski, którego posiadłość w Kąśnej jako jedyna na świecie zachowała się do dziś, był przyjacielem ówczesnego prezydenta USA.

Ogloszenie

Spotkanie w dworku miało niezwykłą atmosferę. Centrum Paderewskiego zaprosiło znanego amerykańskiego pianistę. Neal Larrabee grał utwory Paderewskiego i Chopina. Zaproszenie przyjęła również konsul Susan Parker-Burns z Krakowa, która podkreślała związki Paderewskiego ze Stanami Zjednoczonymi i ówczesnymi władzami. 29 stycznia 1919 roku Stany Zjednoczone Ameryki jako pierwsze uznały niepodległość Polski. Prezydent USA Woodrow Wilson odegrał kluczową rolę w staraniach o to żądając, aby stosowny zapis został włączony do Traktatu Wersalskiego. Motywowany również osobistą przyjaźnią z polskim pianistą, kompozytorem i dyplomatą Ignacym Janem Paderewskim, prezydent Wilson zapis o niepodległości dla Polski uczynił trzynastym ze swoich Czternastu Punktów programu pokojowego, który przedstawił w styczniu 1918 roku. Tym samym Wilson pomógł spłacić dług wdzięczności za zasługi na rzecz niepodległości USA wobec takich Polaków jak Kościuszko czy Pułaski. Ignacy Paderewski został pierwszym premierem i ministrem spraw zagranicznych w rządzie nowej Polski.

Starosta tarnowski Mieczysław Kras, który uczestniczył w uroczystości wspólnie z wicestarostą Mirosławem Banachem, na ręce pani konsul złożył podziękowanie za wkład USA w niepodległość Polski. Przypomniał, że powiat tarnowski zacieśnia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. -Mam nadzieję na kolejnych dziewięćdziesiąt i więcej lat dobrych stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi a także powiatu tarnowskiego z naszym partnerskim miastem – El Paso de Robles. Deklaruję, że będziemy tę przyjaźń pielęgnować i podtrzymywać nasze dobre stosunki – powiedział starosta.
W uroczystości wzięła ponadto udział wiceminister kultury Monika Smoleń, która podkreślała zaangażowanie powiatu tarnowskiego w promowanie postaci Paderewskiego. Gościem był również wicemarszałek Roman Ciepiela.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 19:18:38
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html