To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wielkie przeboje wielkiego ekranu    -   29/5/2009
„Zdarzenia”: koncert symfoniczny
6 czerwca o godz. 18:30 z okazji święta naszego miasta, w Mościckim Centrum Kultury z koncertem "Wielkie przeboje wielkiego ekranu" wystąpi Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, prowadzona przez Stanisława Janickiego. Zabrzmią wówczas między innymi takie dzieła jak: Walc Barbary z filmu „Noce i dnie”, nagrodzona Oskarem muzyka z filmu „Lista Schindlera”, najpiękniejsze tematy muzyczne Ennio Morricone oraz melodie z takich obrazów jak „Przeminęło z wiatrem”, „Śniadanie u Tiffany-ego”, „Polskie drogi” i „Siedmiu wspaniałych.” Muzykę z największych arcydzieł polskiej i światowej kinematografii usłyszymy w aranżacji znakomitego dyrygenta i dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej Sławomira Chrzanowskiego. Mamy dwie podwójne wejściówki na koncert dla inTARnautów.

Ogloszenie
>

”A czy pokochalibyśmy polskie przedwojenne kino gdyby nie Stanisław Janicki? Znawca sztuki filmowej, scenarzysta, autor cyklicznego programu TVP "W starym kinie" wprowadzi publiczność w klimat muzyki wielkiego ekranu” – piszą organizatorzy koncertu. "W starym kinie nikt już nie gra dzisiaj na pianinie..." - śpiewał Mieczysław Fogg i niewątpliwie wielu z nas z nostalgią wspomina owe czasy, melodie wygrywane przez kinowych taperów i gentelmana w meloniku podążającego żwawo w kierunku starego kina. Dziś muzyka filmowa jest czymś więcej niż tylko tłem akcji. Oderwana od obrazu żyje samodzielnie, rozbrzmiewając w salach koncertowych. Podczas koncertu "Wielkie przeboje wielkiego ekranu" usłyszymy muzykę z największych arcydzieł polskiej i światowej kinematografii w aranżacji znakomitego dyrygenta i dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej - Sławomira Chrzanowskiego.

Sławomir Chrzanowski
Studiował dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryji oraz teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom w 1986). Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W latach 1985 - 90 prowadził orkiestry, kameralną i symfoniczną, Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Festiwalu Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu w Niemczech, "Musica senza frontiere" w Bolonii we Włoszech, występował w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W 1987 wziął udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze pod kierunkiem Kurta Sanderlinga, podczas którego poprowadził koncert finałowy. W 1991 uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.
W latach 1991-95 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii w Rybniku. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi prowadzi stałą współpracę, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Kilkakrotnie gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej. Dokonał też nagrań na płyty CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Sławomir Chrzanowski od 1990 piastuje stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej. Razem z tą orkiestrą dał ponad 1200 koncertów na różnych estradach w kraju i zagranicą (m.in. w Rosji, Czechach, na Słowacji i w Japonii).

Stanisław Janicki
Autor filmów dokumentalnych, ale przede wszystkim dziennikarz i krytyk filmowy. W 1955 roku ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo pracował w redakcji "Żołnierza Wolności". W latach 1959-70 redaktor miesięcznika "Film", a w latach 1970-74 - innego miesięcznika filmowego, "Kino", następnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych i z Telewizją Polską - jako scenarzysta, reżyser oraz dziennikarz Redakcji Filmowej Programu 1. Dużą popularność zdobył jako autor i prowadzący cyklicznego programu "W starym kinie", w którym prezentował polskie filmy przedwojenne - program ukazywał się na antenie TVP w latach 1967-99. W roku 2004 nawiązał współpracę z redakcją telewizji "Kino Polska" i w ten sposób powstał podobny cykl, "Seans w iluzjonie". Jesienią 2005 roku Janicki zaczął pojawiać się również na antenie radia "RMF Classic" jako autor cyklicznej audycji "Odeon" - cotygodniowych gawęd o tematyce filmowej, poświęconych zarówno kinematografii polskiej, jak i zagranicznej.
Stanisław Janicki wykładał również historię filmu na wielu uczelniach, m. in. na PWST (obecna Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza) w Warszawie oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również autorem wielu książek o tematyce filmowej.

Sponsorzy: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Urząd Miasta Tarnowa, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego Instytucja Kultury Miasta Tarnowa. Cena biletu: 50 zł. Rezerwacja: tel. 014 633 46 21.

Mościckie Centrum Kultury, 6 czerwca godz. 18:30

UWAGA: Dwa bezpłatne, podwójne zaproszenia czekają na inTARnautów, którzy zgłoszą nam e-mailem chęć wzięcia udziału w koncercie (e-mail z tematem PRZEBOJE nadsyłajcie na adres: redakcja@intarnet.pl) do piątku 5 czerwca do godziny 18.00. W liście należy podać: imię, nazwisko i nr tel. kontaktowego. Zwycięzców losowania poinformujemy o wygranej niezwłocznie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, March 4, 2024 18:50:20
IP     : 3.239.76.25
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html