To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sztuka reżysera „Goło i wesoło” w MCK    -   31/5/2009
Spektakl „Kobieta Pierwotna”
„Kobieta Pierwotna” - spektakl który zaprezentowany będzie 16 czerwca o godz. 19:00 w Mościckim Centrum Kultury to studium kobiecej duszy. Jak czytamy, rewelacyjna sztuka Arkadiusza Jakubika, reżysera m.in. „Goło i wesoło” jest inteligentym głosem w dyskusji o stosunkach damsko – męskich. Znakomita kreacja Hanny Sleszyńskiej i lekkie pióro Cezarego Harasimowicza, autora scenariusza „Ja wam pokażę!” oferują śmiech przez łzy, inteligentne rozważania i kobiecą subtelność. Talent Śleszyńskiej przejawia się w naturalnej spontaniczności aktorki, która pozwala jej rewelacyjnie utrzymywać stały kontakt z publicznością i dawkować napięcie emocjonalne.

Ogloszenie
>

Sto twarzy Hanny Śleszyńskiej - tak w skrócie można opisać sztukę. Poza tym to pełna humoru i uszczypliwych komentarzy historia kobiety, która szuka w życiu tego jedynego. To nie tylko zabawna komedia, ale także studium kobiecej duszy i próba odpowiedzi na pytanie, kim jest dzisiejszy mężczyzna i współczesna kobieta. Brak porozumienia między obu płciami to okazja do ponadczasowej refleksji, ale też kopalnia żartów.
Kim jest "Kobieta Pierwotna"? Kim jest współczesna kobieta, a jaki jest dzisiejszy mężczyzna? Nie ma pytań bardziej aktualnych i właśnie na nie szuka odpowiedzi męskie trio Parulskis - Harasimowicz - Jakubik.
Ich rozważania o kobiecej duszy poruszają szereg kwestii, stanowiących sedno problemów międzyludzkich. Parulskis porusza temat ponadczasowy. Zagadnienie braku porozumienia między kobietą, a mężczyzną nie jest nikomu obce, a jednocześnie wydaje się, że jest to kwestia nie do rozwiązania. Twórcy podchodzą do niego z humorem. Wzajemne relacje kobiet i mężczyzn, w świecie pozornie zdominowanym przez tych drugich, posłużą do zapewnienia widzom obojga płci doskonałej rozrywki i sporej dawki śmiechu.

Monodram, którego głosem jest wybitna aktorka, Hanna Śleszyńska w humorystyczny i lekki sposób traktuje poważne problemy. "Kobieta Pierwotna" szuka odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy poszukiwanie ideału, zrozumienia, drugiej połowy to misja z góry skazana na porażkę? Pokazuje świat widziany oczami dojrzałej kobiety, która wie, czego chce i szuka szczęścia u boku faceta. Ma wymagania, lecz wcale nie przesadzone i nie zadowoli jej byle uwodziciel. Nie jest wybredna - szuka kogoś, przy kim mogłaby spokojnie zasnąć w nocy. Potrzebuje wsparcia i zastanawia się, czy oczekuje zbyt wiele., gdyż niejedna kobieta usłyszała już: "Kochanie, przecież to nie miłość. To tylko przygoda". Śleszyńska prezentuje kunszt aktorski na najwyższym poziomie i w zachwycający sposób pomaga nam wczuć się w sytuację dojrzałej kobiety. Jest jak łowczyni, wyglądająca zwierzyny. Odwrócenie ról pozwala świeżym okiem spojrzeć na temat odwiecznej walki płci. W miarę upływu czasu bohaterka zdaje sobie sprawę, że "szansa na znalezienie odpowiedniego mężczyzny w stosownym wieku jest prawie taka sama, jak na zobaczenie pingwina w bikini". Dlatego też kobieta nie cofnie się przed niemal żadną próbą znalezienia faceta.
W efekcie poznaje wielu dziwaków i znajduje się w licznych sytuacjach komicznych. Choć momentami braknie jej już sił, ani na chwilę nie traci kobiecego uroku. Pomaga jej w tym poczucie humoru i dystans do samej siebie. Niemal rozpaczliwie boi się samotności i nie chce dopuścić do siebie myśli, że właśnie taka przyszłość może stać się jej udziałem.

Monologi w wykonaniu Śleszyńskiej są trafne, uszczypliwe, szczere i pełne mocy, a sama artystka wydaje się być stworzona, by wypowiadać te słowa. Kobiety, które obejrzały sztukę w innych krajach zgodnie twierdzą, że bohaterka świetnie je rozumie, że mówi ich głosem. Spektakl jest zabawny, ale nie wyczuwa się nim oznak zgorzknienia, dzięki czemu relacje między bohaterami ogląda się z przyjemnością. "Kobieta Pierwotna" także zachęca do zadumy nad złożonością relacji międzyludzkich. Sztuka Parulskisa oferuje to, co oferują najdonioślejsze i najbardziej cenione przedstawienia teatralne, czyli śmiech przez łzy, inteligentne rozważania i kobiecą subtelność. Talent Śleszyńskiej przejawia się w naturalnej spontaniczności aktorki, która pozwala jej rewelacyjnie utrzymywać stały kontakt z publicznością i dawkować napięcie emocjonalne.
"Kobieta Pierwotna" ukazuje obraz czasów, w których męska galanteria postrzegana jest jako anachroniczny przeżytek. Idealnie wpisuje się w modną ostatnio tematykę gender, poddając w wątpliwość istnienie ideału mężczyzny.

Bilety w cenie 35 zł. Rezerwacja: (014) 633 46 21.

Mościckie Centrum Kultury, 16 czerwca, g. 19:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, March 2, 2024 13:38:44
IP     : 3.235.145.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html