To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Protesty przeciwko pomysłowi rejestowania kont @   -   01/6/2004
Ponad 65 tys. internautów zaprotestowało wczoraj przeciwko zapisom skierowanego do Sejmu rządowego projektu nowelizacji ustawy o prawie telekomunikacyjnym, który nakazuje rejestrowanie danych personalnych osób korzystających z bezpłatnej poczty internetowej. Swój sprzeciw wyrazili też przedstawiciele branży internetowej w liście otwartym do parlamentarzystów. Wczoraj nawet szef sejmowej Komisji Infrastruktury Janusz Piechociński (PSL) przyznał, że taki zapis jest bezzasadny i że zgłosi poprawkę dotyczącą usług internetowych.

Ogloszenie

Rząd postanowił zmienić przepisy dotyczące usług telekomunikacyjnych, a więc m.in. korzystania z darmowej poczty elektronicznej i telefonów komórkowych na kartę. W obu przypadkach użytkownik musiałby okazać dokument tożsamości w celu zawarcia umowy. Na tę zmianę czekają policjanci i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ich zdaniem telefony na kartę używane są przez gangsterów i kombinatorów, gdyż zapewniają anonimowość. Również obowiązek rejestracji użytkowników darmowych kont ma ułatwić walkę z przestępczością w sieci internetowej.

Tymczasem administratorzy portali internetowych twierdzą, że nowelizacja uderza w nich oraz w użytkowników bezpłatnej poczty elektronicznej, czyli w ponad 5 milionów polskich obywateli. Zgodnie z art. 55 ust. 6 projektu ustawy każdy użytkownik, który będzie chciał założyć sobie darmową skrzynkę pocztową, będzie musiał okazać przedstawicielom firmy internetowej dowód osobisty.

W dodatku będzie musiał to zrobić osobiście w siedzibie firmy. Problem w tym, że dostawcy poczty elektronicznej mają zwykle siedzibę w jednym miejscu, a ich sieć sprzedaży jest jedynie wirtualna. Największy w kraju portal internetowy Onet.pl urzęduje tylko w Krakowie, nie ma siedziby w żadnej innej miejscowości. Jedynym punktem kontaktu jest internetowa witryna, na której zamawia się wszystkie usługi świadczone przez tego dostawcę.

- Parlamentarzyści chcą nas pozbawić największego błogosławieństwa Internetu, jakim jest szybki i łatwy dostęp do różnych usług. Internet znosi bariery i to jest w nim najważniejsze - mówi Piotr Tchórzewski, specjalista ds. public relations w Onet.pl.

Obecnie założenie bezpłatnej skrzynki kontaktowej w Internecie trwa nie dłużej niż 5 minut.

Przy rejestracji należy podać swe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy adres, ale podane informacje nie podlegają weryfikacji.

Szefowie polskich portali obawiają się, że jeżeli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, użytkownicy Internetu, chcąc uniknąć zbędnych formalności, zaczną zakładać konta elektroniczne w portalach europejskich, gdzie takie obostrzenia nie obowiązują. Zgodnie bowiem z unijną dyrektywą (2002/58/WE) europejski użytkownik musi co prawda wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczeniu usługi telekomunikacyjnej, jednak może tego dokonać "poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu podczas przeglądania danej strony internetowej".

Odejście internautów od polskich portali mogłoby się wiązać z upadkiem tych ostatnich, gdyż w ślad za internautami zapewne wycofają się także reklamodawcy.

- Godzi to także oczywiście w nas. Jednak najbardziej poszkodowani byliby - naszym zdaniem sami internauci - twierdzi Piotr Tchórzewski.

Obowiązek dostarczenia swych danych przed rejestracją bezpłatnego konta pocztowego ograniczyłby anonimowość użytkowników w sieci, o co walczą fundacje promujące bezpieczne korzystanie z Internetu.

- Jeżeli chodzi o internetowy handel narkotykami czy też pedofilię, taka ustawa byłaby idealnym rozwiązaniem. Zerwałaby z anonimowością w sieci. Jednak Internet nie zna pojęcia granic, dlatego podobne zasady musiałyby zostać wprowadzone w każdym zakątku globu. To jest oczywiście niemożliwe, więc projektowana ustawa jest bezsensowna. Idea Internetu polega na wolności, a prawdziwym problemem jest ciągle zbyt mała świadomość ludzi - twierdzi Arkadiusz Ficek, przedstawiciel fundacji "Bezpieczny Internet".

Bezsensowność kontrowersyjnego zapisu zdają się dostrzegać również sami posłowie.

Wczoraj przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński przyznał, że zapis o rejestracji użytkowników darmowej poczty elektronicznej jest bezzasadny i zgłosi stosowną poprawkę. (ANKO)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 22:52:08
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html