Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Protesty przeciwko pomysłowi rejestowania kont @   -   01/6/2004
Ponad 65 tys. internautów zaprotestowało wczoraj przeciwko zapisom skierowanego do Sejmu rządowego projektu nowelizacji ustawy o prawie telekomunikacyjnym, który nakazuje rejestrowanie danych personalnych osób korzystających z bezpłatnej poczty internetowej. Swój sprzeciw wyrazili też przedstawiciele branży internetowej w liście otwartym do parlamentarzystów. Wczoraj nawet szef sejmowej Komisji Infrastruktury Janusz Piechociński (PSL) przyznał, że taki zapis jest bezzasadny i że zgłosi poprawkę dotyczącą usług internetowych.

Ogloszenie
>

Rząd postanowił zmienić przepisy dotyczące usług telekomunikacyjnych, a więc m.in. korzystania z darmowej poczty elektronicznej i telefonów komórkowych na kartę. W obu przypadkach użytkownik musiałby okazać dokument tożsamości w celu zawarcia umowy. Na tę zmianę czekają policjanci i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ich zdaniem telefony na kartę używane są przez gangsterów i kombinatorów, gdyż zapewniają anonimowość. Również obowiązek rejestracji użytkowników darmowych kont ma ułatwić walkę z przestępczością w sieci internetowej.

Tymczasem administratorzy portali internetowych twierdzą, że nowelizacja uderza w nich oraz w użytkowników bezpłatnej poczty elektronicznej, czyli w ponad 5 milionów polskich obywateli. Zgodnie z art. 55 ust. 6 projektu ustawy każdy użytkownik, który będzie chciał założyć sobie darmową skrzynkę pocztową, będzie musiał okazać przedstawicielom firmy internetowej dowód osobisty.

W dodatku będzie musiał to zrobić osobiście w siedzibie firmy. Problem w tym, że dostawcy poczty elektronicznej mają zwykle siedzibę w jednym miejscu, a ich sieć sprzedaży jest jedynie wirtualna. Największy w kraju portal internetowy Onet.pl urzęduje tylko w Krakowie, nie ma siedziby w żadnej innej miejscowości. Jedynym punktem kontaktu jest internetowa witryna, na której zamawia się wszystkie usługi świadczone przez tego dostawcę.

- Parlamentarzyści chcą nas pozbawić największego błogosławieństwa Internetu, jakim jest szybki i łatwy dostęp do różnych usług. Internet znosi bariery i to jest w nim najważniejsze - mówi Piotr Tchórzewski, specjalista ds. public relations w Onet.pl.

Obecnie założenie bezpłatnej skrzynki kontaktowej w Internecie trwa nie dłużej niż 5 minut.

Przy rejestracji należy podać swe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy adres, ale podane informacje nie podlegają weryfikacji.

Szefowie polskich portali obawiają się, że jeżeli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, użytkownicy Internetu, chcąc uniknąć zbędnych formalności, zaczną zakładać konta elektroniczne w portalach europejskich, gdzie takie obostrzenia nie obowiązują. Zgodnie bowiem z unijną dyrektywą (2002/58/WE) europejski użytkownik musi co prawda wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczeniu usługi telekomunikacyjnej, jednak może tego dokonać "poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu podczas przeglądania danej strony internetowej".

Odejście internautów od polskich portali mogłoby się wiązać z upadkiem tych ostatnich, gdyż w ślad za internautami zapewne wycofają się także reklamodawcy.

- Godzi to także oczywiście w nas. Jednak najbardziej poszkodowani byliby - naszym zdaniem sami internauci - twierdzi Piotr Tchórzewski.

Obowiązek dostarczenia swych danych przed rejestracją bezpłatnego konta pocztowego ograniczyłby anonimowość użytkowników w sieci, o co walczą fundacje promujące bezpieczne korzystanie z Internetu.

- Jeżeli chodzi o internetowy handel narkotykami czy też pedofilię, taka ustawa byłaby idealnym rozwiązaniem. Zerwałaby z anonimowością w sieci. Jednak Internet nie zna pojęcia granic, dlatego podobne zasady musiałyby zostać wprowadzone w każdym zakątku globu. To jest oczywiście niemożliwe, więc projektowana ustawa jest bezsensowna. Idea Internetu polega na wolności, a prawdziwym problemem jest ciągle zbyt mała świadomość ludzi - twierdzi Arkadiusz Ficek, przedstawiciel fundacji "Bezpieczny Internet".

Bezsensowność kontrowersyjnego zapisu zdają się dostrzegać również sami posłowie.

Wczoraj przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński przyznał, że zapis o rejestracji użytkowników darmowej poczty elektronicznej jest bezzasadny i zgłosi stosowną poprawkę. (ANKO)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(01-06-2004) Q :
PERNAMENTNA INWIGILACJA ! CZERWONY WIELKI BRAT CZUWA . Kiedy pan Kwaśny i jego toważysze zechcą nam wszczepiać czipy ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-06-2004) Piotr :
brak słów. Niedługo będą rozstrzeliwać potencjalnych przestępców profilaktycznie , bo przecież ułatwi to pracę policjantom. Szlag mnie trafia. Na każdym kroku kamery, NiP-y, Pin-y, chipy i Bóg jeszcze nie wie co. A mówili, że Orwell pisał o stalinowskiej komunie ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-06-2004) Orwell :
Wiadomo,po co.... Aby ułatwić pracę urzednikom - po co mają wysilać swoje móżdżki aby dojsć do gniazdka z którego nadana została wiadomośc. Tak bedą mieli wszystko na tacy. Przykład z ostatnich wiadomości z Onetu - gdy jakiś nastolatek zaczął grozić Prezydentowi i jego rodzinie- szybko go "wyniuchano" i miał "kuku". A rejestracja zaczyna przypominać metody stosowane na witrynach rosyjskich!A fe!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2004) Komar :komar1955@poczta.onet.pl 
Głupota, głupota, głupota i bzdury

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947