To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Pieniądze na ratowanie cmentarzy wojennych   -   01/6/2004
Blisko 200 tysięcy zł udało się pozyskać na tegoroczne remonty cmentarzy z I i II wojny światowej znajdujące się w powiecie tarnowskim. Obecnie znane są już kwoty, które przyznane zostały na renowacje poszczególnych cmentarzy z tamtych czasów. Odpowiedzialny za tę tematykę w tarnowskim starostwie powiatowym Ryszard Żądło uważa, że będzie to kolejny udany rok jeśli chodzi o łączną kwotę, jaką udało się pozyskać na remonty cmentarzy w powiecie tarnowskim.

Ogloszenie

Za pieniądze pochodzące od wojewody małopolskiego remontowane będą na przykład dwa cmentarze położone w niewielkich Biskupicach Radłowskich. Z budżetu wojewody małopolskiego remontowany będzie także jeden z cmentarzy w miejscowości Lubinka. Przewidziano również prace remontowe na cmentarzu w Paleśnicy. Niemiecka fundacja Kassel przeznaczyła natomiast kilka tysięcy euro na wyremontowanie dwóch innych cmentarzy znajdujących się w miejscowościach Tursko-Zapotocze oraz w Bogoniowicach. Pomyślne wiadomości dotarły ostatnio w tym względzie także z Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. - Również z tego źródła została przyznana bardzo duża pula pieniędzy na remonty cmentarzy w powiecie tarnowskim - zapewnia Ryszard Żądło. Po raz kolejny udało się także pozyskać pieniądze na wyremontowanie cmentarza legionowego w podtarnowskim Łowczówku, sztandarowego cmentarza z I wojny ze względu na pochowanych tu legionistów Józefa Piłsudskiego. W tym roku, w 90 rocznicę tamtej bitwy (do której doszło - przypomnijmy - w grudniu) remont cmentarza legionowego się już zakończy.

Remontowana będzie także kwatera na cmentarzu parafialnym w Gromniku, ogrodzenie cmentarza w Woli Rzędzińskiej, prace remontowe kontynuowane będą także na cmentarzu w Woźnicznej w gminie Pleśna.

Z Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa przyznano także pewną kwotę na wyremontowanie pochodzącej z II wojny zbiorowej mogiły partyzantów i mieszkańców wsi Jamna znajdującej się na parafialnym cmentarzu w Paleśnicy.

- W związku z tym, że przypada w tym roku również 60 rocznica Bitwy na Jamnej i pacyfikacji tej miejscowości, więc chcemy zdążyć z pracami jeszcze przed 26 września, gdy odbędą się rocznicowe uroczystości na Jamnej - zapowiada Ryszard Żądło. Remontowana będzie także kwatera żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939r. znajdująca się na cmentarzu parafialnym w Radłowie. Pieniądze przyznano też na prace renowacyjne mogił z II wojny znajdujących się na cmentarzu w Lichwinie. Łącznie na remonty cmentarzy z I wojny światowej w powiecie tarnowskim przyznano w tym roku 170 tys. zł. Na mogiły z II wojny - 26 tys. zł. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 22:53:47
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html