Ogloszenie |
|
Radny Kwaśny do swojego pomysłu z obniżeniem stawek podatku od nieruchomości dla małych firm (przy jednoczesnym podwyższeniu dla super- i hipermarketów), który złożył podczas zasadniczej części obrad Rady Miasta, dołożył również wniosek o opracowanie przez magistrat kompleksowego planu zagospodarowania Plantów Miejskich przy tarnowskim Dworcu. Kwaśny stawia akcent na słowo „kompleksowy”. Nie chodzi mu o kontynuację doraźnych prac, realizowanych co roku, w wąskim zakresie na terenie każdego z tarnowskich parków, ale o wykonanie prac „od A do Z” w miejscu, które jest – jak podkreślał radny – pierwszą wizytówką miasta dla tysięcy przyjezdnych.
Sporą wesołość na sali wzbudziły spontanicznie wypowiedziane słowa Jakuba Kwaśnego, adresowane do siedzących po sąsiedzku rajców z Prawa i Sprawiedliwości. Godne uchwycenia zdanie, które zabrzmiało przez chwilę, jak dawno oczekiwane (w każdym razie przez redakcję inTARnet.pl), głębokie i szczere wyznanie lewicowego rajcy, to:
„Szmery z lewej strony zaburzają mi myślenie”.
Radny Krzysztof Bazuła, rzadko ożywający w trakcie tej kadencji, tym razem wygłosił płomienną filipikę w obronie zwolnionego właśnie z Teatru, dotychczasowego pełnomocnika dyrektora tej placówki ds. promocji – Grzegorza Janiszewskiego.
- Dlaczego dyrektor Żentara pozbywa się kury znoszącej złote jajka ? – pytał Bazuła, wskazując m.in. na to, że niewątpliwą zasługą Janiszewskiego w kończącym się sezonie jest pozyskanie dla Teatru kwoty 120 tysięcy złotych. Poza odpowiedzią na pytanie, czym podpadł Żentarze Janiszewski, radny oczekuje od dyrektora Tarnowskiego Teatru im. L.Solskiego comiesięcznej informacji o pozyskanych od sponsorów funduszach.
Radny Jacek Łabno pytał o decyzję magistratu sprzed kilku dni. Chodzi o sprzedaż nieruchomości i gruntu w centrum miasta za 1,8 miliona złotych. Łabno dedukuje, że chodzi o budynek i teren wokół Młyna Szancera, zakupione przez magistrat przed 3 laty za podobną kwotę.
Łabno pytał też, co dzieje się ze stroną internetową Miasta, która – jak informują go zaniepokojeni mieszkańcy – zainfekowana jest wirusami.
Z kolei na nieaktualność strony internetowej Azylu Dla Zwierząt zwracali uwagę radni „Tarnowian”.
Radny Tadeusz Mazur zapowiedział, że podczas najbliższej sesji Rady Miasta, zgłosi wniosek o powołanie Komisji Doraźnej, która sprawdziłaby historię powstawania spółki „Tarnowskie Wodociągi”. Zdaniem radnego Mazura spółka wymyka się bowiem spod kontroli Prezydenta Miasta.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Zofia Buryło postuluje, aby parking na ulicy Nowej był nareszcie dla interesantów Urzędu Miasta darmowy. Radna Barbara Hycnar z kolei apeluje o to, aby pomyśleć w przyszłym roku o większej ilości miejsc parkingowych dla widzów Tarnowskiej Nagrody Filmowej, chcących zaparkować w pobliżu kina Marzenie.
Radną Annę Czech zbulwersowała sprawa zakupu w roku 2008 dla Straży Miejskiej toreb lnianych za kwotę 15 tysięcy złotych.
Radny Grzegorz Kądzielawski zmuszony był na forum Rady wrócić do sprawy, o której informował nasz portal początkiem maja.
Przypomnijmy, z pisma, które radny otrzymał pod koniec kwietnia wynikało, że Urząd Miasta Tarnowa „zapomniał” zlecić sprzątanie przejętego kilka lat temu parkingu pod Domem Handlowym ŚWIT odpowiedniemu podmiotowi. W piśmie tym Prezydent pisał , że
„teren ten nie był przekazany żadnej firmie w stałe utrzymanie czystości”, ale
„obecnie trwają rozmowy w sprawie przekazania w stałe utrzymanie letnie i zimowe parkingu przy pl. Kościuszki firmie Trans –Formers". Zdziwienie ogarnęło młodego radnego PiS 2 tygodnie temu, gdy otrzymał datowane na 12 maja, jeszcze jedno pismo od Prezydenta, odpowiadającego raz jeszcze w tej samej sprawie. Treść tego listu stoi, zdaniem G.Kądzielawskiego, w sprzeczności ze sformułowaniami poprzedniej odpowiedzi, otrzymanej z magistratu. Z nowej wersji odpowiedzi Prezydenta można się bowiem dowiedzieć, że ...
„Parking przy DH ŚWIT jest w stałym utrzymaniu Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich". W związku z wykluczającą się treścią obu odpowiedzi radny Kądzielawski zapytuje, która z nich jest zgodna z prawdą.
Radny Antoni Zięba zabrał głos w poważnej kwestii, dotyczącej bardzo wysokiej zachorowalności tarnowian na raka. Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że Tarnów zajmuje niechlubne drugie miejsce w Małopolsce, jeśli chodzi o stwierdzone przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe. Wśród mężczyzn – mieszkańców regionu bardziej zagrożeni są tylko mieszkańcy powiatu wadowickiego (tuż za Tarnowem jest powiat tatrzański), a wśród kobiet wyprzedzają nas mieszkanki powiatu miechowskiego (Krakowianki zachorowują na raka statystycznie tylko nieco rzadziej niż Tarnowianki). W związku z tymi alarmującymi danymi, radny Zięba pyta Prezydenta o to, w jaki sposób magistrat zamierza na nie zareagować i czy władze miasta nie rozważają w najbliższym czasie sfinansowania badań profilaktycznych na dużą skalę wśród mieszkańców miasta.
Radny Robert Wardzała poinformował m.in. o przychylnym stanowisku władz miasta, które otrzymał w odpowiedzi na złożony na poprzedniej sesji wniosek o wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla tych osób, które zdecydują się oddać honorowo krew. W przekonaniu Wardzały pozwoliłoby to zachęcić większą liczbę osób do oddawania krwi, której ciągle brakuje. Wardzała zaproponował, aby przez miesiąc po oddaniu krwi dawcy mogli korzystać z darmowych przejazdów. Okazuje się, że już w drugiej połowie roku rozwiązanie takie miałoby być przetestowane w autobusach komunikacji miejskiej.
Na zakończenie jeszcze o jednej, nietypowej prośbie, która wprowadziła na sesję powiew nadchodzącego lata. Otóż, przewodniczący Rady Miasta, Ryszard Żądło zaapelował do dyrekcji Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o rozważenie możliwości otwarcia krytej pływalni przy ul. Piłsudskiego przynajmniej raz w tygodniu już od godziny 6 rano. Przewodniczący zaapelował o to w imieniu osób, które ... po prostu lubią sobie popływać o świcie, szczególnie latem.
(pd)