To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kubanik przekonuje: 7 czerwca decydujemy nawet o 2020 roku!    -   06/6/2009
Czy warto iść na wybory ?
Zakończyła się kampania, która zdaniem większości obserwatorów była jedną z najbardziej niemerytorycznych kampanii wyborczych ostatnich lat. Skomplikowana, upartyjniona ordynacja powoduje, że nawet zwycięstwo w skali okręgu i gigantyczne poparcie dla kandydata pochodzącego z komitetu, który nie weźmie udziału w podziale mandatów, nie gwarantuje mu fotela w Europarlamencie. Politycy – wbrew temu, co werbalnie deklarowali podczas kampanii wyborczej - zrobili wiele, aby frekwencję w niedzielnych wyborach obniżyć. W dodatku znaczenie legislacyjne Parlamentu Europejskiego jest zdecydowanie mniejsze niż nie wybieranej w bezpośrednich wyborach eurobiurokracji. Zresztą demokracja jest w zjednoczonej Europie w dużym stopniu już tylko iluzją, o czym zaświadcza fakt nie poddania Traktatu Lizbońskiego (będącego w istocie Traktatem Konstytucyjnym) pod narodowe referenda, a w jedynej Irlandii, gdzie go odrzucono, powtarzania referendum do skutku. Czy warto zatem fatygować się 7 czerwca do urny wyborczej i wziąć udział w głosowaniu ? A może właśnie zamanifestować nasz negatywny stosunek do tego stanu rzeczy, pozostając w domu ? W naszej redakcji mamy co do tego liczne wątpliwości, szala „za” i „przeciw” praktycznie codziennie przechylała się w ostatnich dniach na jedną ze stron tego sporu. Tym bardziej zatem zazdrościmy osobom, które są głęboko przekonane, że w wyborach należy wziąć udział a nasz głos na karcie wyborczej faktycznie się liczy i może coś zmienić... Zapraszamy do przeczytania felietonu nadesłanego przez naszego współpracownika, Artura Kubanika.

Ogloszenie

W czasie kampanii wyborczej do europarlamentu zazwyczaj mamy do czynienia z lokalnymi swarami, albo ogólnokrajową nienawiścią między partiami. A przecież Parlament Europejski nie będzie się zajmował tym czy Prezydent ma defraudanta w swojej Kancelarii, a poseł Palikot konto na Kajmanach. Świadomość, czym zajmuje się Parlament Europejski jest nikła. Tym bardziej nie wiemy, czym będzie się zajmował w przyszłej kadencji. Chcąc żebyśmy głosowali świadomie poniżej przedstawiam (niepełną) listę spraw, które na pewno będą przedmiotem obrad i to owocujących nowym prawem europejskim.

Ograniczenie samowoli gigantów telekomunikacyjnych. Parlament Europejski uznał, że nie wolno pozbawić ani ograniczać dostępu do sieci bez uprzedniego orzeczenia właściwych organów wymiaru sprawiedliwości. Oznacza to, że cały pakiet telekomunikacyjny poddany zostanie dalszym uzgodnieniom w ramach postępowania pojednawczego. Trzecie czytanie w parlamencie przyszłej kadencji.

Patrzeć finansistom na ręce. Parlament Europejski przyjął dyrektywy uszczelniające nadzór nad sektorem bankowym. Idąc tym śladem, posłowie będą się zastanawiać czy i w jakim stopniu określić podobne wymogi wobec innych instytucji finansowych, na przykład funduszy, którym powierzamy nasze inwestycje lub które zarządzają instrumentami unikania ryzyka (fundusze hedgingowe). Komisja Europejska przedstawiła już wniosek legislacyjny w tej sprawie. Nadzór unijny czy krajowy? W przyszłej kadencji zapadną rozstrzygnięcia, czy UE powinna zmierzać do zacieśnienia kontroli nad rynkiem finansowym na poziomie wspólnotowym, poprzez ustanowienie unijnego organu nadzoru, czy też pozostawić ten obowiązek państwom członkowskim.

Wysokie gaże nie dla bankrutów. Kolejna debata skoncentruje się na polityce wynagradzania kadry zarządzającej w instytucjach finansowych. Komisja sugeruje, że wynagrodzenia nie powinny zachęcać do podejmowania nadmiernego ryzyka, a ich wysokość powinna uwzględniać długofalowe interesy instytucji. Wiemy, co jemy. Kontynuowane będą dyskusje o tym, jak informować konsumentów żywności o zawartości soli, cukru, tłuszczów, a także o wartości odżywczej sprzedawanych produktów spożywczych. Żywność sprzedawana w restauracjach i stołówkach powinna zawierać informacje o zawartości składników, które mogą powodować reakcje alergiczne. Oznakowanie powinno także zawierać informacje o kraju lub miejscu pochodzenia żywności.

Ponownie będziemy nastawiać zegarki według pociągów. Parlament Europejski poparł propozycje rozwiązań, które dokładnie określają zasady zwrotu kosztów biletu w przypadku opóźnień lub odwołania kursu oraz wypłaty odszkodowań w razie wypadku. Pasażerowie będą wkrótce mogli dochodzić odszkodowań za opóźnione i odwołane kursy autokarów lub promów. Dotychczas takie prawa mieli jedynie pasażerowie linii lotniczych i kolei.

Koniec eldorada dla TIR-ów. Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt nowej dyrektywy w sprawie tak zwanych eurowiniet, która umożliwi państwom członkowskim pobieranie opłat za użytkowanie infrastruktury drogowej przez pojazdy ciężarowe. Eurowiniety, będą bardziej realnymi opłatami za spaliny, hałas i tłok na drogach.

Swoboda podróży. Komisja Europejska przedstawi na jesieni nowe wnioski legislacyjne dotyczące kolejowych przewozów na trasach międzynarodowych, których celem będzie zniesienie utrzymujących się barier dla swobodnego świadczenia usług przewozowych. Ratunek dla klimatu. Przeglądowi poddane zostaną przyjęte w ubiegłym roku cele w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Parlament Europejski będzie aktywnie uczestniczył w negocjacjach zmierzających do wypracowania porozumienia klimatycznego w Kopenhadze, w grudniu 2009 roku.

Oszczędzać można na wszystkim. Parlament poparł w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy nowelizującej przepisy dotyczące informowania w specyfikacji technicznej o zużyciu energii przez oferowane w sprzedaży produkty elektryczne. W przyszłości oznakowanie zostanie rozciągnięte nie tylko na produkty zużywające energię elektryczną przeznaczone dla przemysłu (jak lady chłodnicze lub automaty do sprzedaży towarów), ale także na produkty, które nie zużywają energii, ale które mogą przyczynić się do znacznych oszczędności w jej zużyciu. Dotyczy to głownie materiałów i produktów budowlanych, takich jak ramy i oszklenia okien, futryny i skrzydła drzwiowe. Parlament poparł również projekt dyrektywy, która nakłada obowiązek wychwytywania szkodliwych oparów paliw podczas tankowania na stacjach benzynowych. W planach jest także propozycja specjalnego znakowania opon samochodowych, których właściwy dobór może przynieść oszczędności w zużyciu paliwa sięgające 30%.

Czysty przemysł. Poziom zanieczyszczeń emitowanych przez tysiące instalacji przemysłowych funkcjonujących w UE będzie dalej obniżany, choć zapewniona zostanie większa elastyczność w udzielaniu zezwoleń i traktowaniu mniejszych zakładów przemysłowych. Zakłady przemysłowe będą zobowiązane do wykorzystywania najnowszych dostępnych technologii w celu ograniczenia emisji substancji zanieczyszczających, takich jak tlenki azotu lub dwutlenek siarki.

Przyjazne budynki. Od 2019 roku wszystkie budynki będą musiały charakteryzować się zerowym zużyciem (pochłanianiem) energii. Posłowie poparli nowelizację dyrektywy z 2002 roku, która ma umożliwić oszczędność energii w granicach 5-6%. Parlament zachęca także do zwiększenia inwestycji publicznych w wysoce wydajne energetycznie budownictwo.

Kryzys a czas pracy. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady reprezentującej państwa członkowskie nie uzgodnili stanowiska w sprawie proponowanej dyrektywy dotyczącej organizacji czasu pracy. Pięć miesięcy temu, posłowie domagali się 48 godzinnego tygodnia pracy rozliczanego w okresie 12 miesięcznym, zaliczenia dyżurów do czasu pracy i rezygnacji z klauzul wyłączających. KE być może wystąpi z wnioskiem dotyczącym uregulowania kwestii dyżurów.

Ujednolicone macierzyństwo. Posłowie nie podjęli decyzji dotyczącej wymiaru urlopów macierzyńskich w UE. Zbyt duże różnice zdań między grupami politycznymi spowodowały, że projekt został odesłany do ponownego rozpatrzenia. Projekt właściwej komisji PE zakładał wprowadzenie 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego i dwutygodniowego urlopu dla drugiego z rodziców dziecka. Parlament przyjął natomiast projekt dyrektywy w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn prowadzących działalność na własny rachunek. Azyl wszędzie taki sam. Parlament poparł propozycje zmian instrumentów prawnych tworzących wspólny europejski system azylowy. Ich celem jest zagwarantowanie, że wszystkie osoby ubiegające się o azyl będą traktowane w sprawiedliwy i równy sposób, niezależnie od tego gdzie złożą wniosek o azyl w UE, jak również poprawa skuteczności systemu azylowego UE.

Ostrzej z pedofilią. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zaostrzenia sankcji karnych dla osób wykorzystujących seksualnie nieletnich.

Ofiarom lżej. Parlament zajmie się propozycją, która przewiduje działania zmierzające do skuteczniejszego świadczenia na terenie całej UE pomocy osobom, które padły ofiarami zbrodni lub przestępstw.

Internet dla wszystkich. Kwestia dostępu informacji, w tym do sieci internetowej powróci w Parlamencie Europejskim przyszłej kadencji, kiedy rozpoczną się negocjacje nad ostatecznym kształtem pakietu telekomunikacyjnego. Posłowie domagają się, aby ograniczenie dostępu do Internetu mogło się odbywać wyłącznie na podstawie orzeczenia sądowego, a nie decyzji administracyjnej.

Leczymy się w całej Europie. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.

Podróbkom dziękujemy. Trwają prace nad propozycjami legislacyjnymi, które zapewnią bezpieczeństwo i efektywność kosztową na rynku farmaceutyków. Proponowane rozwiązania obejmują między innymi obowiązki informacyjne w odniesieniu do leków przepisywanych na receptę oraz środki ułatwiające walkę z nielegalną dystrybucją i podróbkami. Projekt rozpatrzy Parlament przyszłej kadencji.

Dostępniejsza transplantacja. Parlament będzie pracował nad propozycją dotyczącą standardów jakości i bezpieczeństwa organów przeznaczonych do przeszczepów.

Tantiemy dłużej. Parlament Europejski zadecydował, że okres ochrony praw autorskich do utworów muzycznych zostanie wydłużony do 70 lat. Artyści wykonawcy będą mieć prawo do korzystania z tantiem przez 70 lat od momentu opublikowania fonogramu lub jego publicznego udostępnienia.

Dobrostan zwierząt. Opinia publiczna jest zgodna, że ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych. Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, która zaostrza normy dotyczące dobrostanu zwierząt, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności badań naukowych prowadzonych w celu zwalczania groźnych chorób. Nowy Parlament podda projekt drugiemu czytaniu.

Zrozumiałe finanse UE. Posłowie będą uczestniczyć w pracach nad zmianami w finansowaniu działań Unii Europejskiej. Już wcześniej Parlament Europejski stwierdzał, że obecny system finansowania UE oparty na składkach państw członkowskich jest niesprawiedliwy, niedemokratyczny i nadmiernie skomplikowany, a przez to kompletnie niezrozumiały dla europejskich obywateli. Posłowie proponują gruntowną, rozłożoną na dwa etapy, reformę finansowania wydatków Unii Europejskiej. Celem reformy wspólnotowych dochodów powinno być stworzenie rzeczywistych zasobów własnych Unii Europejskiej, w oparciu o zasady pełnego poszanowania suwerenności podatkowej państw członkowskich.

7 czerwca decydujesz nawet o 2020 roku! W Parlamencie przyszłej kadencji toczyć się będą negocjacje nad wysokością wydatków UE w wieloletniej perspektywie obejmującej lata 2013-2020. W ramach tych decyzji mogą rozstrzygnąć się losy przyszłej polityki spójności i wspólnej polityki rolnej, a zatem obszarów, w których Polska jest największym beneficjentem europejskich funduszy.

Artur Kubanik
artur.kubanik@gmail.com
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 06:01:20
IP          : 52.90.181.205
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html