To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Optymistyczny bilans finansowy „Azotów”    -   07/6/2009
InTARnetowa „prasówka”
W związku z modernizacją Tarnowskiego Teatru, część pracowników otrzymuje wypowiedzenia – podało RDN Małopolska. W wyniku likwidacji stanowiska pełnomocnika ds. promocji i wizerunku pracę stracił również Grzegorz Janiszewski. W ostatnim tygodniu radio podawało także informacje o planowanej likwidacji sądów grodzkich w Bochni i Brzesku oraz przesądzonej likwidacji biura paszportowego w Dębicy. „Brygadzista ranny w Galerii Tarnovia” - to główna wiadomość w bieżącym numerze tarnowskiego dodatku „Gazety Krakowskiej”. W „GK” czytaliśmy również artykuł o bilansie „Azotów” za rok ubiegły – Zakłady mimo kryzysu zarobiły na czysto prawie 75 mln zł, a także tekst o giełdowych planach spółek – córek tarnowskich „Azotów”. „Na praktykach brakuje młodych rzemieślników” - to z kolei jeden z tytułów wydania z 2 czerwca. „Dziennik Polski” natomiast pisał, iż Zakłady Azotowe mogą zarobić ok. 135 mln złotych na handlu „jednostkami redukcji emisji gazów cieplarnianych. „DP” podawał również informację o tym, iż w Tarnowie może powstać szpital psychiatryczny.

Ogloszenie
>

RDN MAŁOPOLSKA
Czy sądy grodzkie znikną z Bochni i Brzeska?
Projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości przewiduje zniesienie niektórych sądów grodzkich. Dotyczy to m.in. sądów w okręgu tarnowskim – informuje RDN Małopolska. Zlikwidowane miałyby być placówki w Bochni i Brzesku. Jak stwierdza prezes Sądu Rejonowego w Bochni Małgorzata Chołda, likwidacja sądu grodzkiego nie pociągnie za sobą żadnych oszczędności.
Likwidacja biura paszportowego w Dębicy
Tylko do 14 czerwca mieszkańcy powiatu dębickiego będą mogli złożyć wniosek o paszport w Dębicy. Po tym terminie będą musieli udać się w tej sprawie do Rzeszowa, Krosna, Przemyśla lub Tarnobrzega. ”Jak mówi starosta Władysław Bielawa wszystko dlatego, że wojewoda podkarpacki wypowiedział umowy w sprawie prowadzenia biura paszportowego w Dębicy” - słuchamy.
Brzesko: próbowali wyłudzić kredyty
”Po 15 tysięcy złotych grzywny musi zapłacić dwóch mieszkańców Krakowa. Na tak zwane słupy próbowali z brzeskich banków wyłudzać kredyty. Szukali głównie osób uzależnionych od alkoholu, którym wystawiali fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu. Te osoby w banku miały brać kredyty. Wpadli, bo jedna z osób, którą próbowali zwerbować powiadomiła policję.
400 osób blokowało czwórkę w Łapczycy Około 400 osób blokowało w piątek wieczorem drogę krajową nr 4 w Łapczycy. Protestowali przeciwko odsuwaniu w czasie budowy obwodnicy. Jak podaje RDN, w ciągu ostatnich lat na krajowej czwórce zginęło 17 mieszkańców tej miejscowości, nie licząc osób z zewnątrz. ”Niedawno Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową w sprawie inwestycji, powołując się na protesty kilku osób z Bochni, które będą narażone na wyburzenia w związku z budową obwodnicy. Mieszkańcy Łapczycy uznali, że miarka się przebrała i sięgnęli po najbardziej radykalny sposób protestu.”
Wybory w Tarnowie kosztują 180 tys. zł
Jak podaje RDN, z sumy tej 75 tys. zł pochłoną same koszty administracyjne, reszta to diety ponad 600 osób zasiadających w 72 okręgowych komisjach wyborczych. W ocenie straży miejskiej obecne wybory jak dotąd przebiegają spokojnie.
3 nowe karetki dla pogotowia
Tarnowskie pogotowie wzbogaci się o trzy nowe karetki. To efekt rozstrzygnięcia konkursu na dofinansowanie unijne projektów w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko". Pojawią się one w miejsce wysłużonych ambulansów, mających po 300 i 400 tysięcy kilometrów przebiegu. ”Z własnego budżetu powiat tarnowski dołoży do przyznanego dofinansowania jeszcze 106 tys. zł. Po wymianie karetek najstarszy pojazd będzie pochodził z 2005 r” - słuchamy. Obecnie tarnowskie pogotowie dysponuje dziewięcioma zespołami wyjazdowymi.
Zwolnienia w tarnowskim teatrze
W związku z modernizacją „Solskiego” część pracowników dostaje wypowiedzenia – wśród nich są pracownicy przygotowujący dekoracje i kostiumy, portierzy i bileterzy; z pracą w Tarnowskim Teatrze pożegnał się również Grzegorz Janiszewski – stanowisko pełnomocnika ds promocji i wizerunku zostaje zlikwidowane. Przeciwko tej decyzji protestuje zespół artystyczny oraz związek zawodowy reprezentowany przez aktora Przemysława Sejmickiego. ”Zwolnieni pracownicy otrzymali trzymiesięczne wypowiedzenia. Po ich zakończeniu otrzymają jeszcze odprawy pieniężne” - podaje Grzegorz Golec na antenie RDN Małopolska.

GAZETA KRAKOWSKA
Nowy Sącz – kupcy nie chcą opuścić placu
Na targowisku „tandeta” w Nowym Sączu handluje ponad 80 kupców. Właśnie odcięto im prąd i wodę – targowisko zostało wystawione na sprzedaż, a pewien inwestor z Warszawy chce wybudować tam galerię handlową. Większość kupców jednak nie che przenieść się w nowe miejscem, mimo grożących im kar; kasy fiskalne ładują w domach, posiłkując się akumulatorami. ”- Zostanę tu do oporu. Ten nowy plac, który prezydent nam szykuje, nie nadaje się moim zdaniem do handlu artykułami spożywczymi. Może ludzie, którzy mają ciuchy, zdecydują się tam przenieść, ale ja nie. Jak będzie trzeba, będę w sądzie walczył o odszkodowanie. Wyniósłbym się nawet, gdyby wypraszali nas dlatego, że w tym miejscu ma powstać nowy urząd miasta. Ale oni chcą nasz plac oddać obcemu kapitałowi. To nie fair - denerwuje się mężczyzna.” - czytamy w artykule Iwony Kamieńskiej.
Chcesz uczcić pamięć Agaty? Zostań dawcą szpiku!
”4 czerwca 2008 roku w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu w wieku zaledwie 26 lat zmarła Agata Mróz. Jej śmierć nie poszła na marne. Tarnowianie, starsi i młodsi, już od roku realizują niepisany testament Agaty” - piszą w „GK” Roman Kieroński i Andrzej Skórka. Do zgłaszania się w szeregi dawców szpiku zachęca film "Lekcja Agaty". ”- Ten dokument pokazuje chorym, że nie powinni się bać, tylko walczyć - mówi Jacek Olszewski. Nie jest sam. Wychowuje córkę Lilianę, która na świat przyszła dwa miesiące przed śmiercią mamy. (...)”
Kryzys szkolnictwa zawodowego
„Na praktykach brakuje młodych rzemieślników” - to tytuł artykułu zamieszczonego w numerze „GK” z dnia 2 czerwca. ”Już 46 procent pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników (między 16. a 18. rokiem życia) oraz 33 procent pracodawców przyjmujących uczniów na praktyki zauważa, że liczba młodych w zakładach pracy zmniejszyła się w porównaniu do lat ubiegłych.” - czytamy. W badaniu Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji wzięło udział 802 przedsiębiorców – jako na przyczynę tego stanu rzeczy w pierwszej kolejności wskazują oni mniejsze zainteresowanie nauką zawodów, a następnie na likwidację znacznej liczby szkół zawodowych. Brakuje fachowców, rzemieślników – tendencji tej opiera się jednak branża piekarska i cukiernicza. ”W Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie na ten rok szkolny planowano otwarcie sześciu kierunków. Uruchomiono jedynie dwa: mechanik i fryzjer.” - pisze Edyta Tkacz.
Azoty na sporym plusie
”Ubiegłoroczny początek globalnego kryzysu ominął Azoty Tarnów. Największa firma w regionie zarobiła w 2008 roku "na czysto" prawie 75 milionów złotych. W większości chce zyski przeznaczyć na inwestycje” - pisze „Gazeta Krakowska”. Jak czytamy, prognozy określały zysk na niespełna 74 mln, tymczasem wyniósł on 74,6 mln. To o 18 mln zł więcej niż rok wcześniej. Pracownicy „Azotów” liczą na wyższe nagrody z zysku. Jednak w Zakładach Azotowych trwają zwolnienia - „Gazeta Krakowska” przypomina, że na początku roku zapowiedziano obniżenie zatrudnienia o 250 etatów – do tej pory z programu dobrowolnych odejść (gratyfikacje w wysokości 10-20 tys. zł) skorzystało 100 osób.
Spółki-córki Azotów też chcą na giełdę
”Azoty dzięki giełdzie zyskały prawie 300 mln zł. Funduszy w taki sposób poszukają kolejni z Mościc” - pisze w „GK” Andrzej Skórka. Tak jest w przypadku Jednostki Ratownictwa Chemicznego, która chciałby wystartować na New Connect.

DZIENNIK POLSKI
Azoty zarobią na redukcji emisji gazów
Zakładom Azotowym nieco inny artykuł poświęcił „Dziennik Polski”. Jak czytamy, ”Unia Europejska zezwala na zakup "jednostek redukcji emisji gazów cieplarnianych" przez prywatne przedsiębiorstwa i wymianę ich na pozwolenia na emisję zanieczyszczeń w latach 2008-2012. Na sprzedaży tzw. ERU Zakłady Azotowe mogą zarobić ok. 135 mln złotych.”
Więźniowie pielgrzymowali do sanktuarium Św. Stanisława
”Od wielu lat grupa osadzonych odwiedza okoliczne sanktuaria wraz z kapelanem więziennym - obecnie ks. Kazimierzem Pawłowskim, a wcześniej ks. Grzegorzem Żyrkowskim.” - pisze „Dziennik...”. ”Proszą oni zwykle w modlitwach o moralne odrodzenie i szybki powrót do wolności, do rodziny i najbliższych. Pielgrzymi więźniowie z Mościc modlili się już w Wał Rudzie, Porąbce Uszewskiej, kilkakrotnie w Tuchowie, Starym Sączu i Tropiu. Ostatnio gościli w sanktuarium patrona diecezji tarnowskiej, do bazyliki św. Stanisława Biskupa w Szczepanowie.”
Kostro zatrzymany
To kolejny artykuł z minionego tygodnia który zwrócił naszą uwagę. ”Żużlowiec "Jaskółek" Tadeusz Kostro, w niedzielę po meczu piłkarskim o mistrzostwo III ligi, w którym Unia Tarnów rywalizowała z Hutnikiem Kraków, został zatrzymany przez policję. Tarnowianin był podejrzany o udział w awanturach, jakie "szalikowcy" Unii wywołali po zakończeniu tego spotkania.”
Szpital psychiatryczny w Tarnowie?
Jak pisze „DP”, w naszym mieście może powstać „Centrum Zdrowia Psychicznego”. Okazuje się bowiem, że sieć szpitali psychiatrycznych w Małopolsce nie zapewnia chorym dostępu do placówki blisko miejsca zamieszkania. ”Tymczasem, według oceny specjalistów, kontakt pacjenta z rodziną, środowiskiem, z jakiego pochodzi, ma istotne znaczenie w postępach leczenia. Istniejące placówki funkcjonują w kiepskich warunkach technicznych” - czytamy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 04:55:55
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html