To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzeum Okręgowe „przywraca pamięć” w Brzostku   -   09/6/2009
Rekonsekracja cmentarza żydowskiego
W niedzielę, 14 czerwca br. w Brzostku, woj. podkarpackie, rozpocznie się o godzinie 14 podniosła uroczystość rekonsekracji cmentarza żydowskiego. Dzięki staraniom profesora Jonathana Webbera z Oxfordu, którego przodkowie zamieszkiwali to urokliwe miasteczko oraz dzięki wysiłkom innych potomków brzosteckich Żydów i Muzeum Okręgowego w Tarnowie przywrócona zostanie pamięci społeczności Brzostku ważna, lecz niestety zapomniana część historii regionu.

Ogloszenie

Gmina żydowska w Brzostku została utworzona przed 1845 r. W skład gminy wchodziło dwadzieścia okolicznych miejscowości, w których przed II wojną światową mieszkało ogółem około pięciuset Żydów. Społeczność żydowska miała do dyspozycji synagogę (dom modlitwy), mykwę (rytualną łaźnię), cheder (szkołę) oraz cmentarz. Zajmowali się, jak to w Galicji, handlem, rzemiosłem, usługami dla ludności.
12 grudnia 1942 roku stał się najczarniejszą kartę historii Żydów brzosteckich. Większość Żydów z Brzostku i okolic została rozstrzelana przez Niemców. Ocalali, po wojnie wyemigrowali do USA, Wielkiej Brytanii, Australii i do innych krajów.

Sam cmentarz żydowski w Brzostku, zwany przez miejscowych „kierkutem”, zajmował blisko 1 hektar powierzchni. Przed II wojną światową nekropolia była ogrodzona drewnianym płotem, z bramą od strony południowej. Przy wejściu znajdował się dom pogrzebowy. Cmentarz został zniszczony przez Niemców. Na jego terenie dokonywano egzekucji. Po wojnie rozebrano ogrodzenie, a kamień z pomników nagrobnych wykorzystano na rozmaite cele, m. in. gospodarcze. Obecnie na części nekropolii znajdują się zabudowania oraz puste pole.
Podczas rewaloryzacji cmentarza żydowskiego w Brzostku m.in. wykonane zostało nowe ogrodzenie, postawiono pomnik upamiętniające Żydów brzosteckich zamordowanych przez niemieckich okupantów. Odzyskano także wiele kamiennych nagrobków – macew, które wróciły na cmentarz. Na budynku władz gminy umieszczona został tablica pamiątkowa poświęcona historii i pamięci brzosteckich Żydów, która w niedzielę zostanie uroczyście odsłonięta.

Gospodarzem uroczystości będzie burmistrz Brzostku, Leszek Bieniek. Gościem honorowym będzie oczywiście profesor Jonathan Webber. Brzostek gościć będzie także ambasadora Izraela w Polsce – Cwi Rav-Nera, Tadeusza Jakubowicza – przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, licznych przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz wszyscy mieszkańcy Brzostku.
Po uroczystości odnowienia cmentarza, wszyscy uczestnicy zaproszeni są do Szkoły Podstawowej gdzie odbędzie się wręczenie stypendium dla szkoły ufundowane przez profesora Jonathana Webbera. Ponadto zgromadzeni będą mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy wycinanki żydowskiej autorstwa Marty Gołąb.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 05:22:01
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html