Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tak budowano fundamenty pod społeczeństwo obywatelskie    -   14/6/2009
Komitety Obywatelskie i Antoni Bahr
Najpierw był Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie. Potem, po obradach Okrągłego Stołu w całym kraju zaczęły powstawać komitety obywatelskie, przygotowujące się do wyborów parlamentarnych – zgodnie z porozumieniem opozycja mogła otrzymać 35 procent mandatów do Sejmu. W dwóch turach (4 czerwca i 19 czerwca) KO „S”zgarnął niemal wszystkie możliwe do zdobycia mandaty w „kontraktowym” Sejmie i Senacie. ”Z perspektywy czasu to nie do końca był sukces, przecież prezydentem był Wojciech Jaruzelski, dyktator stanu wojennego, szefem MSW Kiszczak, szefem MON gen. Sawicki, jednak cieszyliśmy się z tej namiastki; cieszyliśmy się, że jednak bezkrwawo mogliśmy zacząć wpływać na kształt Rzeczpospolitej Polskiej” - mówi radna wojewódzka Elżbieta Zięba. Zapraszamy do wysłuchania opowieści Elżbiety Zięby i Antoniego Zięby o działalności Komitetu Obywatelskiego w Tarnowie oraz o jego wieloletnim przewodniczącym Antonim Bahrze.

Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Ziębą i Antonim Ziębą :

Ogloszenie
>

Elżbietę i Antoniego Ziębów pytałem o komitety obywatelskie, ale przede wszystkim o Antoniego Bahra, który został szefem tarnowskiego KO (pierwszym przewodniczącym był Karol Krasnodębski) – A. Bahrowi poświęcona będzie kolejna audycja z cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „Uwaga Człowiek”, podczas której będzie można wysłuchać fragmentów jego, nagranych kilka dni temu wspomnień. Małżeństwo Ziębów podkreślało związki Bahra z harcerstwem, jego udział w powstawaniu KIK i opowiadało o jego postawie: ”Bahrowi zależało na wykształcaniu postaw obywatelskich, bo jak mówił, w PRL wszyscy byliśmy „obywatelami”, ale obywatelami którzy nie mają nic do powiedzenia; on podkreślał, że musimy budować w sobie wiarę w to, że nie jesteśmy pionkami w grze” - mówią państwo Ziębowie.

Zachęcam także do przeczytania artykułu „Dwadzieścia lat polskiej demokracji”.

M.Poświatowski

Foto: pierwszy egzemplarz biuletynu „Nasze Sprawy”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(14-06-2009) Gal :
Radzę przeczytać nowo wydaną książkę - "Solidarność tarnowska , kalendarium 1978-1981" - Zdzisława Sumary

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2009) tar :
a gdzie jest rekomendowany przez MP artykuł ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2009) najzwyczajniej w świecie :
jest dostępny poprzez najechanie myszką i kliknięcie w jego tytuł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl