Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejna interpelacja eurodeputowanej Urszuli Gacek    -   15/6/2009
PKP zwróci ci pieniądze za spóźnienie
Jakiś czas temu pisaliśmy o zapytaniu Urszuli Gacek (PO, EPP-ED) złożonym do Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacji pasażerów pociągów międzynarodowych (IC, EC itp.). Otóż odszkodowanie za odwołanie pociągu lub jego duże opóźnienie przysługuje w Polsce jedynie pasażerom, którzy podróżują poza granice kraju, nie zaś pasażerom, którzy korzystają z tego samego pociągu, ale na odcinku krajowym. 12 czerwca napłynęła z KE odpowiedź, z której wynika, że wkrótce odszkodowanie takie będzie przysługiwać wszystkim pasażerom – a w dalszej perspektywie, także pasażerom na liniach krajowych, regionalnych.

Ogloszenie

Oto treść zapytania:
Na mocy warunków i progów określonych w rozporządzeniu (WE) nr 137112007 dotyczącym praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym pasażerowie, których połączenie jest opóźnione się o 60 minut lub więcej, zostaje odwołane lub utrudnione w wyniku określonych problemów, mają otrzymywać rekompensatę i-lub odszkodowanie za wystąpienie rzeczonych problemów podczas odbywania podróży pociągiem międzynarodowym.
Obecnie większość pociągów międzynarodowych (typu intercity, eurocity itp.) zatrzymuje się jednak na kilku stacjach w danym kraju i umożliwia indywidualnym pasażerom nabywanie biletów ważnych wyłącznie na odcinku krajowym.
Stąd pojawił się problem polegający na tym, że w wypadku opóźnienia pociągu międzynarodowego o ponad 60 minut odszkodowanie otrzymują wyłącznie pasażerowie posiadający bilet ważny na odcinku międzynarodowym, a ci posiadający bilet ważny na odcinku krajowym – nie.
Czy według Komisji nie jest to dyskryminacja polegająca na odmiennym traktowaniu dwojga pasażerów, którzy napotkali ten sam problem? Czy nie czyni to z krajowych pasażerów pociągów międzynarodowych obywateli drugiej kategorii w zakresie przysługujących im praw?
Jeśli w odczuciu Komisji jest to przypadek nieuzasadnionej dyskryminacji, czy należy zatem jej zdaniem przedsięwziąć dalsze działania na szczeblu europejskim, krajowym lub na obydwu tych szczeblach?

Odpowiedź udzielona przez komisarza Antonia Tajani w imieniu Komisji (11.6.2009)
Zgodnie z rozporządzeniem 1371-2007(1), które wejdzie w życie z dniem 3 grudnia 2009 r., przepisy prawa, a zwłaszcza dotyczące rekompensaty i zwrotu kosztów ceny biletu, zasadniczo mają zastosowanie do wszystkich podróżnych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych pociągów.
Prawdą jest, że zgodnie z art. 2 ust. 4 państwa członkowskie mogą zdecydować się na przyznanie odstępstwa od stosowania tych przepisów do krajowych kolejowych połączeń pasażerskich na okres nieprzekraczający 5 lat, który może zostać dwukrotnie przedłużony, za każdym razem na okres nieprzekraczający 5 lat. Odstępstwo to jednak będzie miało zastosowanie jedynie do pasażerów pociągów krajowych, a nie do pasażerów podróżujących pociągami międzynarodowymi na odcinku krajowym. Co za tym idzie, należy unikać jakiejkolwiek dyskryminacji między pasażerami podróżującymi tym samym pociągiem międzynarodowym, ale do różnych stacji docelowych (krajowych lub międzynarodowych).
Komisja nie ma posiada żadnych konkretnych informacji o przypadkach podobnych do omawianego w zapytaniu pisemnym, ale jest gotowa do zbadania ich i podjęcia wszelkich stosownych działań w tym zakresie.

Jak informuje dzisiejszy "Dziennik" - art. Marcina Zielińskiego pt. "PKP odda pieniądze za bilet, gdy pociąg nie przyjedzie na czas" (na zdjęciu) - od września, jako pierwsza odszkodowania za spóźnienie pociągu wprowadzi spółka PKP Intercity, od grudnia zaś pozostali przewoźnicy z grupy PKP.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(15-06-2009) Pisowiec :caly.tarnow@za.pisem.pl 
Podoba mi sie ta kobitka, naprawdę słowo INICJATYWA nie jest jej obce, no i co z nią zrobiła szanowna PO? :( Pozdrawiam Panią Serdecznie i jestem pełny uznania dla Pani pięknej angielszczyzny(konferencja NATO krk) :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2009) xyz :
w d....... mam wasze pieniądze , spóźnienia i lokomotywę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-06-2009) kxx :
Tak to już jest w "tarnówku", że jak ktoś się wybija ponad przeciętność - jak Pani Gacek - to zaraz znajdą się kolesie pokroju Augustyn-Grad i zamiast konkretnej kandydatury zaproponują do europarlamentu... żużlowca po technikum. Gratuluję dobrych pomysłów zacnemu gronu z PO. Jesteście mistrzami strzelania sobie w kolano!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-06-2009) hajduk :
Cos sie zaczyna dziac w tym Tarnowie. wyremontowano obwodnice, buduja galerie, remontuja dworzec, powstanie lotnisko i Akademia Tarnowska. Czesc to zasluga Bienia, czesc Scigaly, czesc politykow, ale jakis efekt po malu jest widoczny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-06-2009) zaradni radni :
jeżeli chodzi o pieniądze to przeczytajcie dzisiejsze temi - zarobki radnych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-06-2009) hajduk :
A ile zarabiaja?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl