Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Sławomir Sikora kontynuuje akcję na rzecz uwolnienia braci z Włodowa    -   21/6/2009
Uwolnić braci
W piątek Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy kary czterech lat więzienia dla trzech braci W., skazanych w sprawie słynnego linczu we Włodowie (woj. warmińsko-mazurskie). Oddalił tym samym apelacje obrońców, którzy chcieli uchylenia wyroku i ponownego rozpoznania sprawy. W styczniu Sąd Okręgowy w Olsztynie, jako sąd pierwszej instancji, skazał braci W. za zabójstwo agresywnego sąsiada, ale nadzwyczajnie złagodził kary. W obronie braci stanęło wiele osób, uważających wyrok sądu za niesprawiedliwy. Już w styczniu akcję akcję na rzecz ich ułaskawienia rozpoczął Sławomir Sikora, bohater filmu "Dług" i sprawca jednego z najgłośniejszych zabójstw lat 90-tych, dwa lata wcześniej ułaskawiony przez prezydenta Kwaśniewskiego (przytaczamy nagrany przez nas kilka miesięcy temu wywiad). Teraz starania Sikory oficjalnie poparł były minister sprawiedliwości europoseł -elekt z Małopolski, Zbigniew Ziobro, zapowiadając, że w poniedziałek zwróci się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o rozpatrzenie możliwości ułaskawienia skazanych.

Posłuchaj rozmowy ze Sławomirem Sikorą :

Ogloszenie

Przypomnijmy, samosąd we Włodowie dokonany został przez mieszkańców tej wioski 1 lipca 2005r. na Józefie Ciechanowiczu. Człowiek ten był znany ze swojej agresji, jednak pomimo licznych sygnałów ze strony mieszkańców, organy państwa lekceważyły sygnały o jego niebezpiecznych zachowaniach i przestępstwach. Bezpośrednią przyczyną samosądu była eskalacja gróźb Ciechanowicza pod adresem mieszkańców, w połączeniu z zaniedbaniem funkcjonariuszy policji; przez dłuższy czas policja nie interweniowała na wezwania telefoniczne mieszkańców oraz osobiste zgłoszenie zranionego.
Komendant wojewódzki sam uznał, że postawa policjantów była naganna i rzuciła cień na całą Policję. Odpowiedzialni za to policjanci zostali prawomocnie skazani za zaniedbanie obowiązków służbowych.
Sad również wziął pod uwagę, że na wezwanie mieszkańców Włodowa o pomoc, nie zareagowała policja (okoliczności łagodzące sprawiły, że kara jest mniejsza od przewidywanej za zabójstwo), nie miał jednak wątpliwości co do ich sprawstwa i zachowanie mężczyzn nazwał "samosądem, który jest niczym innym jak zabójstwem".
W dniu 23 października 2007 Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał trzech oskarżonych Krzysztofa, Mirosława i Tomasza W. na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata. Z kolei Rafał W. oskarżony o pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia został skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata, a oskarżeni o znieważenie zwłok Stanisław M. i Wiesław K. zostali skazani na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata. Prokuratura złożyła apelacje domagając się wyższych kar dla oskarżonych.
27 marca 2008 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił wyrok pierwszej instancji i przekazał sprawę do powtórnego rozpoznania. Sąd drugiej instancji uznał, że Sąd Okręgowy dopuścił się błędów w ustaleniach faktycznych, m.in. miejsca znalezienia zwłok, stanu Józefa C. po pobiciu przez oskarżonych braci. 15 lipca 2008 rozpoczął się ponowny proces oskarżonych o samosąd. 15 stycznia 2009 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał uczestników zdarzenia. Teraz Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok w mocy.

Prawnicy w ocenie słuszności wyroku nie są jednak zgodni. Prof. Piotr Kruszyński, kierownik Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW uważa, że wyrok jest niesprawiedliwy, ponieważ skazani działali w obronie własnej przeciwko szczególnie agresywnemu bandycie. - Ci ludzie nigdy nie powinni trafić za kraty. Zawinił tutaj aparat państwa, czyli policja. Powinni dostać wyrok w zawieszeniu - ocenił Kruszyński. Dodał, że nie pochwala samosądu, ale w tej sytuacji oskarżeni działali w akcie rozpaczy.
Innego zdania jest natomiast prof. Marian Filar z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który uważa, że skazani bracia W. przekroczyli zasady obrony koniecznej.
- To był bardzo groźny bandyta, a oni mieli pod opieką matki, dzieci i żony – mówił z kolei wczoraj w TVN24 Zbigniew Ziobro.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(22-06-2009) bellum :
Przykro to pisać, ale- z całym szacunkiem dla najwątpliwie traumatycznych, więziennych przeżyć pana Sikory- on akurat,morderca przecież- nie powinien w tej sprawie zabierać głosu.Rozumiem okoliczności,jakie doprowadziły go do zabójstwa swojego gnębiciela-ale on akurat autorytetem w tej kwestii nie jest i byc nie może. Niechby sprawę ostatecznie załatwili prawnicy- to ich zadanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) rrrrr :
prawnicy to syf ,tylko samosąd jest rozwiazaniem dla takich smieci jacy gnebili sikore ,powina być kara smieci poprzedzona rocznymi torturami .!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) jmax :
zabójstwo, czy dobrego człowieka, czy recydywisty jest zabójstwem, powinni odpowiedzieć za swój uczynek, nie ma tłumaczenia, że samosąd, czy obrona konieczna, okoliczności morderstwa, jego brutalne wykonanie nie świadczy o tym, że chcieli go postraszyć, nie wbija sie szpadla od łopaty w głowe człowieka tylko dla tego, że jest groźnym recydywistą. jest wiele sposobów oprócz interwencji policji, mogących zapobiec temu morderstwu. Wybrali taką drogę, pewnie liczyli sie z konsenkwencjami - w/g mnie powinni odpowiedzieć jak każdy obywatel tego kraju zgodnie z prawem obowiązującym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) Legalny Banita :
Kiedy państwo przestaje pełnić swoje podstawowe funkcje, a tak było w przypadku samosądu to nie ma najmniejszych wątpliwości, że każdy może się bronić tak jak potrafi. To policjanci powinni beknąć za to, że nie przyszli ludziom z pomocą i to tak jak za zabójstwo, bo swoją bierną postawą doprowadzili pośrednio do wypadków jakie miały miejsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) pinek :
hej mądrale, bellum i jmax, w odruchu wymiotnym w Brazylii powstały już dawno Szwadrony Śmierci-na takiej samej zasadzie jak u was wrzody na dupie-pozbycia się syfa z organizmu!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) bellum :
Pinek,dziecko,jak czegoś nie rozumiesz, to poproś dorosłego o wyjaśnienia.Pisałem o tym, ze zabójca(Sikora był zabójca) jest osoba niewiarygodna,gdy zabiera głos w obronie innych zabójców.Niezależnie od intencji,i tego cz występował czy nie w obronie własnej.Zrozumiał teraz pinek czy pójdzie do kogoś dorosłego?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-06-2009) kikiki :
Jeżeli ktoś planuje zabójstwo, to nie ma żadnej obrony koniecznej. Chociażby zrobił to z powodu gradobicia, czy czegoś większego. Sikora i bracia buraki są mordercami i powinni ponieść karę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-06-2009) hmm :
Co to się porobiło z ludźmi... Będą was rąbać siekierką, terroryzować, zagrażać waszym dzieciom, a wy będziecie potulnie czekać zastanawiając się, czy policja przyjedzie przed czy po tym jak was zabiją. Ci "mordercy" jak Sikora i ci z Włodowa to w obecnych nienormalnych czasach bohaterowie. W normalnych czasach ich postępowanie byłoby czymś naturalnym. Prawdziwi przestępcy w tym wypadku to policjanci, sędziowie i ten zabity skurwysyn

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-06-2009) rrrr :
jak ktos kogos zabija to nie zasługuje na zycie ,takiego smiecia powinno sie publicznie torturować przez rok a potem zabić i to wszystko w mediach tv 24 na dobe ,aby przyszłe syfy wiedziały co je czeka !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) do rrr :
proponuje bys sie skontaktowal z psychiatra bo ci wali w dekiel niezle

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl