Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Interpelacja U. Gacek w sprawie ciężkich plecaków uczniów    -   30/6/2009
Komisja Europejska o zbyt ciężkich plecakach
Z Komisji Europejskiej nadeszła odpowiedź na zapytanie złożone przez europoseł Urszulę Gacek (PO) w sprawie europejskich norm, które wyznaczają dopuszczalny ciężar plecaków (tornistrów) szkolnych. Interpelacja była wynikiem obietnicy złożonej dzieciom podczas spotkania w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie w kwietniu bieżącego roku.

Ogloszenie
>

W odpowiedzi, Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou poinformował, że w zakresie kompetencji dotyczących zdrowia publicznego przyznanych Wspólnocie na mocy Traktatu WE, Wspólnota nie ma uprawnień do ustanawiania przepisów dotyczących dopuszczalnej wagi tornistrów lub plecaków noszonych przez dzieci. Podejmowanie konkretnych działań w tej sprawie, leży w gestii państw członkowskich.

Przypomnijmy – posłanka pytała m.in. czy istnieją normy europejskie ograniczające ciężar tornistrów. W Polsce zalecenia zdrowotne przewidują, że do 16 roku życia chłopców nie wolno obciążać masą większą niż 5 kg. Dziewczynki nie powinny nosić ciężarów powyżej 3 kg. Tymczasem noszenie zbyt ciężkiego bagażu jest jedną z głównych przyczyn skrzywień kręgosłupa i wad postawy u dzieci i młodzieży

A oto i treść odpowiedzi Komisji Europejskiej:
”Komisja jest świadoma faktu, że istnieją uregulowania prawne dotyczące kontroli narażenia dorosłych na dźwiganie ciężarów w miejscu pracy, gdy tymczasem w większości krajów nie jest uregulowana kwestia ciężaru tornistrów lub plecaków dla dzieci w wieku szkolnym.
Grupa robocza ustanowiona w ramach działania B13 programu COST „Ból kręgosłupa lędźwiowego: wytyczne w zakresie postępowania w takim przypadku”, wspieranego przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych Komisji, otrzymała sprzeczne wyniki badań dotyczących związku między czynnikami związanymi z noszeniem tornistra lub plecaka a bólem kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym.
Głównym problemem jest to, że w wielu analizach rzeczywisty ciężar plecaków (tornistrów) w najlepszym przypadku badano tylko jednokrotnie; tymczasem okazało się, że ich ciężar różni się znacznie w zależności od dnia tygodnia w obrębie tej samej klasy tej samej szkoły. Grupa robocza doszła do wniosku, że nie ma spójnych dowodów naukowych, aby stwierdzić (lub zaprzeczyć), że zalecenie wyraźnego ograniczenia ciężaru tornistrów (lub unikanie stosowania tornistrów), zmiana rodzaju tornistrów lub metod ich noszenia, są środkami mającymi pierwszorzędne znaczenie dla złagodzenia bólu kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym.
Z podsumowania zaleceń dla dzieci w wieku szkolnym wynika, że nie istnieją wystarczające dowody przemawiające za ogólną interwencją w szkołach, mającą zapobiec bólom kręgosłupa lędźwiowego lub ich konsekwencjom u dzieci w wieku szkolnym. Pomimo intuicyjnego przekonania, że próby zapobiegania bólom kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym będą miały jakikolwiek wpływ na ten rodzaj bólu u dorosłych, nie istnieją na to żadne dowody.
Z fizjologicznego punktu widzenia niezdrowy styl życia oraz pozostawanie, w wieku szkolnym, przez dłuższy czas w pozycji siedzącej na niedopasowanych sprzętach może odgrywać rolę w powstawaniu bólu pleców. Należałoby przeprowadzić dodatkowe badania określające skuteczność interwencji w szkołach (ćwiczenia fizyczne/sport, ławki szkolne/siedzenia, plecaki lub tornistry-torby).
Należałoby przeprowadzić dalsze badania oraz analizę kontrolną u osób w wieku dorosłym, aby ocenić, czy działanie obciążenia fizycznego na lędźwiowy odcinek kręgosłupa (np. spowodowane noszeniem ciężkiej torby lub siedzeniem przy niedopasowanym biurku) w okresie dzieciństwa i dojrzewania przyczynia się do powstania bólu kręgosłupa lędźwiowego u osób w wieku dorosłym.
Jeśli chodzi o podejmowanie konkretnych działań, zdaniem Komisji powinno to leżeć w gestii państw członkowskich. W zakresie kompetencji dotyczących zdrowia publicznego przyznanych Wspólnocie na mocy Traktatu WE, Wspólnota nie ma uprawnień do ustanawiania przepisów dotyczących dopuszczalnej wagi tornistrów lub plecaków noszonych przez dzieci.
Komisji nie są znane żadne europejskie instrukcje czy zalecenia, które nakładałyby na szkoły obowiązek zagwarantowania dzieciom szafek, w których mogłyby one trzymać podręczniki i materiały, zamiast nosić je codziennie do szkoły i z powrotem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(30-06-2009) jerzy :
Sznowna Pani Urszulo . Rzecz podręcznikami to sprawa perfidnego działania lobby wydawców i drukarzy . Ksiązka - podręcznik dziś to księga o dużej wadze - z racji użytego papieru , okładek i nadmiernej ilości zdjęć i wykresów . Sprawę należałoby od tego punktu zacząc . Potem przejsć do obszernosci wydania i jego rozmairu .Wszystkie te elementy nawet przemycone pod pozorem wzbogacenia programu szkolnego , odbijają sie czkawką w tornistrach plecakch dzieci . Jeśli Pani jest taka silna i zawalczy z tymi lobbistami i kunktatorami to życze powodzenia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-07-2009) ooo :
Lobby wydawców, to jedna strona medalu. Druga, to procedura uznawania tychże "dzieł" za podręczniki. Owe dzieła są wybitne ( i drogie), zastanawiające jest jednak, dlaczego już następny rocznik uczniów nie może czerpać z tej skarbnicy... Nie może, bo pojawia się na rynku kolejny podręcznikowy klejnot...Nauczycielom zostaje on przedstawiony, a dzieciom zalecony... Rodzic ma go już tylko zakupić:( I jeszcze jedno. Elementarz Falskiego... Mimo upływu wielu lat, nasi dziadkowie i rodzice odnaleźliby go natychmiast wśród sterty dzisiejszych "klejnotów". Ten elementarz, to prawdziwy podręcznikowy brylant, nikt jednak za nim nie lobbuje...Smutne. Żal mi dzieciaków przygniecionych kolorową makulaturą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl