
Popowodziowe bilanse
100 poszkodowanych rodzin, 33 zalane ulice i 15 hektarów gruntów rolnych, pozrywane kładki i uszkodzone mostki, wały i upusty, zatopione samochody, zalane garaże, piwnice, lokale użytkowe; uszkodzonych około 20 kilometrów dróg - oto skutki fali powodziowej jaka przeszła w piątkowo- sobotnią noc i poranek 27 czerwca przez Tarnów. Pierwszy przygotowany w tarnowskim magistracie, raport podsumowujący powodziowe zniszczenia, trafił we wtorek do Sejmu, w którym w środę odbyła się debata na temat kataklizmu, jaki nawiedził południe kraju. Wstępne jeszcze szacunki mówią już o około 10 milionach strat w samym tylko mieście. Wielokrotnie większe straty przyniosła powódź w powiecie tarnowskim.
Ogloszenie |
> |
W Tarnowie nadal trwa akcja porządkowa. Dotychczas wywieziono już z najbardziej dotkniętych powodzią ulic 37 kontenerów zniszczonych sprzętów i naniesionego przez falę powodziową błota, gałęzi i trawy. W związku z pracami porządkowymi, przynajmniej do końca tygodnia wyłączony będzie z ruchu wiadukt przy ulicy Tuchowskiej.
Prezydent Ryszard Ścigała nie ma złudzeń, że naprawa wszystkich zniszczeń potrwa jeszcze wiele miesięcy.
Ruszyła już jednak pomoc dla najbardziej poszkodowanych. Poza zapomogami, o które można starać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Prezydent uruchomił na rzecz poszkodowanych rodzin i przywrócenia podstawowej infrastuktury komunalnej rezerwę celową w kwocie 600 tysięcy złotych. Do każdej poszkodowanej rodziny trafi na razie po tysiąc złotych, kolejne transze rozdzielane będą według trzystopniowej skali potrzeb. Najbardziej poszkodowani (głównie z ulic Rzecznej i Spytki) mogą liczyć na największą możliwą pomoc z miasta. Na zwolnienia i ulgi w podatkach liczyć mogą z kolei poszkodowani przedsiębiorcy, głównie z okolic ulicy Fabrycznej i Przemysłowej.
Prezydent apeluje do wszystkich, którzy mogą w finansowy lub rzeczowy sposób pomóc poszkodowanym, aby włączyli się w taką pomoc.
Dotychczas pracowały w Tarnowie dwie komisje do spraw szacowania strat, od dziś doszła jeszcze trzecia.
Posłuchaj, co na temat raportu dotyczącego strat wyrządzonych przez powódź w Tarnowie, mówił na środowej konferencji prasowej prezydent Ryszard Ścigała :
Również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie prowadzi od poniedziałku akcje pomocy powodzianom z zalanych gmin w powiecie. Jak poinformowała dyrektor Wiesława Iwaniec, PCPR znalazła już firmy i instytucje, które gotowe są pomóc poszkodowanym mieszkańcom.
Firmy i przedsiębiorstwa z Tarnowa i okolic postanowiły przekazać środki czystości oraz farby dla poszkodowanych a także obuwie gumowe, rękawice i inne artykuły BHP. Pomoc trafi przede wszystkim do najbardziej poszkodowanych ludzi w gminach: Skrzyszów, Tarnów, Pleśna, Wojnicz. Także Bank Żywności, przy współudziale Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, rozpoczął przekazywanie żywności dla najbardziej poszkodowanych osób. Żywność trafia do nich z magazynów z Tarnowa oraz Krakowa.
Na 30 mln zł szacowane są tylko straty na drogach, którymi zarządza powiat tarnowski. Nieznane są jeszcze szacunki dotyczące strat w dobytku i uprawach prywatnych.
Obecnie trwa szacowanie, ile i jaki sprzęt gospodarstwa domowego został zniszczony przez powódź. Robią to miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, które przekażą dane do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Instytucja będzie starała się pomóc poszkodowanym rodzinom i, podobnie jak było to w 2006 r. i latach poprzednich, przekazać podobny sprzęt do ich dyspozycji.
PCPR w Tarnowie apeluje również do osób i instytucji, które chcą się włączyć w pomoc ludziom poszkodowanym przez wodę w powiecie tarnowskim, o kontakt z instytucją. Jej siedziba mieści się przy ul. Szujskiego 66 w Tarnowie (budynek TARR) – telefon 014 621 56 83.
fot. Artur Kubanik