To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Straty wyniosą kilka milionów złotych    -   03/7/2009
Powodziowe straty w gminie Dębno
Kilka milionów złotych wyniosą straty spowodowane powodzią w gminie Dębno – wynika ze wstępnych szacunków. Zniszczeniu uległo wiele odcinków dróg, chodniki, mostki, przepusty i dziesiątki budynków. Wielka woda dała się we znaki szczególnie mocno z 22 na 23 czerwca i w okresie od 25 do 27 czerwca. Ucierpiało wiele wsi, a wśród najbardziej poszkodowanych są: Łysa Góra, Sufczyn, Łoniowa, Porąbka Uszewska, Doły, Dębno, Niedźwiedza, Wola Dębińska, Jaworsko. Wskutek opadów małe zazwyczaj potoczki zamieniły się w rwące rzeki, które występując z brzegów niszczyły wszystko, co napotkały na drodze. Obok nawierzchni żwirowych poważnie uszkodzonych zostało także wiele odcinków dróg asfaltowych.

Ogloszenie
>

W Łysej Górze pod wpływem naporu wody zdarte zostały całe nawierzchnie asfaltowe na dużej powierzchni, a woda niosła je jeszcze kilkaset metrów dalej. Woda wdarła się do zakładu ceramiki „Kamionka” zalewając hale produkcyjne i gotowe wyroby. W Sufczynie masy wody były na tyle potężne, że z łatwością wyrywały ogrodzenia domów wraz z fundamentami osadzonymi na głębokości jednego metra. Wszystko działo się tak szybko, że mieszkańcy nie byli w stanie reagować. W efekcie niektórzy stracili zwierzęta gospodarskie, które utopiły się w zalanych woda stajniach.
Uruchomione w gminie pogotowia powodziowe dyżurujące przez całą dobę odbierało niemal bez przerwy telefony z prośbą o pomoc. –Na bieżąco zabezpieczaliśmy zniszczone przez powódź drogi, usuwano drzewa uniemożliwiające przejazd, a w wielu wypadkach ratowano zwierzęta przed utonięciem – relacjonuje Marian Kurek, Sekretarz Gminy. W Woli Dębińskiej ekipa strażaków niemal w ostatniej chwili zdołała przeprowadzić stojące po szyje w wodzie konie. Gdzie indziej ratowano króliki i kury.

Tak, gdzie to było możliwe zabezpieczano zabudowania workami z piaskiem, ale nie zawsze było to skuteczne. Wielokrotnie woda pokonywała zabezpieczenia wdzierając się do piwnic, zamieszkałych suteren, a także do sklepów i magazynów. Woda sięgała nieraz na wysokość półtora metra, a strażacy pracujący na okrągło nie nadążali z jej wypompowywaniem. Chwile grozy przeżywali mieszkańcy domów znajdujących się nad brzegami rzek, których brzegi oberwała woda. Powódź wdzierała się na teren posesji tak szybko, że wielu osobom nie udało się na czas odjechać samochodami z zagrożonych terenów.
Pełne ręce roboty mieli także pracownicy Zakładu Usług Komunalnych. Długotrwały brak prądu, zalane przepompowanie powodowały, że ścieki trzeba było przepompowywać z wykorzystaniem agregatów prądotwórczych.
W sumie według wstępnych szacunków straty w infrastrukturze komunalnej (drogi, zabudowania) wyceniono na 2,5 mln zł. Szkody spowodowane w gospodarstwach indywidualnych oraz uprawach mogą być znacznie większe.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 04:50:07
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html