Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Prezydent Ścigała podjął kontrowersyjną decyzję o nadaniu imienia S.Opałki skwerowi pod MCK    -   10/7/2009
Towarzysz Opałko uhonorowany
3 lipca Prezydent Ryszard Ścigała wydał zarządzenie, w którym postanowił nadać skwerowi położonemu w Tarnowie przy ulicach Czerwonych Klonów i Traugutta nazwę Stanisława Opałki (byłego członka Biura Politycznego i I sekretarza KW PZPR, wcześniej wieloletniego dyrektora "Azotów" -przyp. red.). Zdaniem asystentki prasowej prezydenta Doroty Kunc-Pławeckiej, Ryszard Ścigała przeprowadził wcześniej "szerokie konsultacje" w sprawie swoich zamiarów dot. uhonorowania S.Opałki. Na krótkiej liście organizacji i instytucji, które R.Ścigała zapytał pisemnie o zdanie w tej sprawie są jednak jedynie takie, które związane są z Mościcami. Decyzja nie została skonsultowana z żadnym gremium historyków. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Tarnowa w związku z jego zarządzeniem złożył w prokuratorze Marek Ciesielczyk. Prezydent nie boi się jednak oskarżenia o propagowanie totalitaryzmu.

Ogloszenie

Pomysł nadania skwerowi pod MCK imienia Stanisława Opałki zgłosił kilka miesięcy temu radny Jakub Kwaśny z SLD. Tożsamy z tym życzeniem radnego zamiar prezydenta poparli: prezes zarządu ZAT SA Jerzy Marciniak, Stowarzyszenie Inżynierów Techników Przemysłu Chemicznego i Rada Osiedla Mościce. W listach poparcia, które nadeszły do magistratu w odpowiedzi na pisemnie zgłoszony im prezydencki zamiar, przytaczane były wielkie zasługi Stanisława Opałki dla rozwoju Tarnowa, szczególnie dla rozwoju infrastruktury w Mościcach. Towarzystwo Przyjaciół Mościc napisało już nieco ostrożniej, że "nie sprzeciwia się woli Prezydenta". Dyrektor Mościckiego Centrum Kultury Agnieszka Kawa prosiła z kolei o ponowne rozważenie decyzji przez włodarza miasta. Zdaniem asystentki prasowej prezydenta, dyrektor MCK powoływała się jednak na względy techniczne i organizacyjne, związane z trwającym remontem MCK i jego okolic.
Oburzony decyzją prezydenta jest Stanisław Klimek, przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i wiceprzewodniczący Rady Miasta, który dziwi się, że prezydenta nie zainteresowała opinia radnych w tej sprawie.
Prezydent nie skonsultował swojej decyzji również z gremium historyków - badaczy dziejów PRL, którzy mogliby autorytatywnie ocenić Opałkę, jako postać historyczną.
Fakt ten za najbardziej bulwersujący w decyzji prezydenta uważa radny PO Andrzej Sasak. - Nie powinno się honorować postaci, której życiorys nie został gruntownie przebadany przez historyków i o której w konsekwencji nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że bilans jej społecznej aktywności jest naprawdę, a nie tylko pozornie, dodatni - mówi były wiceprezydent miasta. Sasak przyznaje, że pewnym zasługom tow. Opałki rzeczywiście nie da się zaprzeczyć, ale równocześnie był on przecież prominentnym działaczem komunistycznego, opresyjnego aparatu, w instytucjach i czasach o których antydemokratycznej i antyniepodległościowej roli w dziejach kraju wszyscy mamy przecież podobne zdanie.- Mam przynajmniej taką nadzieję ...- dodaje wyraźnie zaskoczony Andrzej Sasak.

Nadanie skwerowi imienia zasłużonego działacza aparatu komunistycznego mogło się odbyć za pomocą prezydenckiego zarządzenia a nie uchwały Rady Miasta, ponieważ skwer nie jest ulicą i nadanie mu nazwy nie pociąga za sobą żadnych innych formalnych konsekwencji, np. wymiany dowodów osobistych mieszkańców (przy skwerze nikt nie mieszka). (pd)
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 198)Dodaj komentarz
(10-07-2009) JW :
W tej sprawie zabieral już głos poseł Rojek. W ubiegłym roku na forum sejmu mówił: "Natomiast w moim mieście, Tarnowie, działacze SLD chcą, by patronem skweru w dzielnicy Mościce został Stanisław Opałko, onegdaj pierwszy sekretarz KW PZPR w Tarnowie. Chociaż dr Maciej Korkuć z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej uznał, iż takie działania noszą znamiona propagowania totalitaryzmu, nazwisko Opałki zostało już umieszczone w samorządowym banku patronów miejsc publicznych. Pomysłodawcy i ich zwolennicy zdają się również zapominać, że Opałko w latach 1981-1986 był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, czyli de facto ośrodka, gdzie zapadały kluczowe decyzje polityczne. W biurze politycznym Opałko współpracował m.in. z Wojciechem Jaruzelskim, Florianem Siwickim, Czesławem Kiszczakiem i Mirosławem Milewskim. Chciałbym także zwrócić uwagę państwa na fakt, że w swojej historii Biuro Polityczne wielokrotnie podejmowało decyzje wręcz o charakterze przestępczym, natomiast w okresie zasiadania tam Stanisława Opałki to gremium m.in. zadecydowało o powołaniu nadzwyczajnej komisji, która zajmowała się mataczeniem w sprawie zamordowania przez milicjantów Grzegorza Przemyka i tym samym przygotowała próbę generalną mechanizmów fałszerstwa, by zdobyte doświadczenia wykorzystać rok później w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) wyborca :
po prostu skandal !!!!!!! zapamiętymy ci to towarzyszu ścigała i przypomnimy za rok przy urnie wyborczej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Emilka :
No to ładnie - ;( i to jeszcze przed MCK gdzie powstaje centrum sztuki na miarę XXI wieku, a my wracamy do przeszłości i to niekoniecznie chlubnej. Tylko współczuć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Dżet :
Prawica się kłóci a lewica robi swoje. Kto jest kim najlepiej widać po takich decyzjach. W kazdym razie wybory się zblizają więc trzeba zadbać o głosy z każdej strony. Komuniści chcą uczcić swojego bohatera, czemu nie. Rzemieślnicy chcą króla (marzenie prezesa Procia), czemu nie. Itd Mnie się natomiast marzy żeby Tarnów doczekał się prawdziwego gospodarza. Ale ja jestem jedynie szeregowym tarnowianinem, spacerującym po brudnych, dziurawych chodnikach, oglądającym koszmarki fontanny i inne podobne rzeczy, nie związany z politykami więc nie mam co liczyć na spełnienie jakiegokolwiek marzenia dotyczącego miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Wojtek :
jeśli jeszcze ktoś miał jakieś wątpliwości to chyba klapki mu z oczu spadły. Bolszewia ...........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) kolo :
...no to...k...masz pewne Ryszrdzie że PO cie poprze po moim trupie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie dość, że komuch to głupi komuch...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Martyna do Emilki :
MCK powstało dzięki Panu Opałce! Stadion Unii Tarnów również! Miasto za czasów Stanisława Opałki się rozwijało!Trzeba uhonorować człowieka , który tak wiele zrobił dla Tarnowa i dla Mościc!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Tarnowianin :
Ścigała jest większym komuchem jak Opalko,za PZPR nie zabierano prywatnych gruntów na POdstawie detych i POdstępnych uchwał .Teraz się to robi ,albo wręcz kradnie ,fałszuje dokumenty ,chocby sprawa Pyzdka,ale co namotal to winy zostaną na nim a profity dla Ścigały..POza tym ma nadzieje że idąc śladami Opalki kiedyś i jemu POstawią POmnik za krygowanie się na wszystkie strony.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) z Mościc :
Nie jestem zwolennikiem Ścigały, wręcz przeciwnie, mam o nim jako o człowieku najgorsze zdanie, jestem całe życie z Mościc, nie byłem związany z komuną, jestem za młody, ale pamiętam opowieści dziadka i ojca o Opałce, jego przyjaźni z ks. Indykiem, o zasługach dla miasta i o tym, jaki wspaniały to był człowiek. Ale cóż Rojek może o tym wiedzieć, skoro wtedy raczkował gdzieś w podkarpackiej wiosce. Przestańmy już lansować krzykaczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) mysia pysia :
jasne w miescie winem i miodem płynacym gdzie wszyscy zyja dostatnio nie ma wazniejszych spraw jak nadanie imienia pewnemu placykowi .skoro ten gosć sie miał jakies zasługi dla rozwoju tej dzielnicy to dlaczego nie uczcic jego imienia po latach ???? młode pokolenie napewno nie kojarzy gościa a ze placyk bedzie nazywał sie tak czy inaczej to mało wazne .wazne natomiast jest to zeby w tym miescie sie coś działo miasto sie rozwijało przybywało inwestorów z czym jest ostatnio wielki problem i widac pogłebiajaca sie przepaść miedzy takimi miastami jak np. rzeszów i tarnów .nasi lokalni działacze zajmuja sie według mnie pierdołami a świat i otoczenie miast aucieka do przodu .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) click :
Mysia ma rację. Ludzie nie dajcie się ogłupić. Politycy będą was podjudzać bo na tym polega ich praca. Każdy każdego podjudza.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) dysk :
A dlaczego nie Koszałka - Opałka. Pani Kawa zapewne byłaby zadowolona. Coś z literatury dziecięcej przed centrum sztuki - w sam raz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) aaa :
Pan Preiss tez należał do PZPR, a jednak kochały go wszystkie dzieci i młodzież. Dzisiaj przed "Gwiazdą" jest jego plac i dobrze. Opałka nie zasługuje na swój pomnik, ale zasłużył na jakąś pamięć, nawet tę niepisaną.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) też z Mościc :
panie Scigała a może lepiej Towarzyszu Ścigała ? Jest jeszcze jedno miejsce które pan zna od dziecka , bo i tam sie pan bawił i przechadzał - tam na wprost bramy głównej ZAT - tak temu placykowi (sic) skwerowi nadaj pan imie Feliksa Dzierzyńskiegoi, on też dużo uczynił dla wzmocnienia władzy ludowej, radzieckiej. To sie przysłużysz kolesiom z byłej PZPR uznanej jako przestepczej a raczej powinno być zbrodniczej bo gdzie sie ppdziejesz jak cie tarnowianie za roczek wykopią? a tak na marginesie ziemniaki ci sie po nocy nie śnią?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Julek :
Ścigała jest z mościc?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Prawdziwy Tarnowianin :
JW pisze: "Chciałbym także zwrócić uwagę państwa na fakt, że w swojej historii Biuro Polityczne wielokrotnie podejmowało decyzje wręcz o charakterze przestępczym, ..." a ja chciałbym zwrócic uwage,czy koscioł w swej historii nie podejmował decyzji o takim charakterze bo czym były wyprawy krzyzowe, stosy dla inaczej myslacych i przesladowana? I co? Dlaczego honoruje sie tak przedstawicieli tej organizacji i nikt glosno nie krzyczy? Patrzmy indywidukanie na czlowieka a nie w jakim systemie on byl.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) e tam :
niepotrzebnie się czepiacie. Przecież ciągnie swój do swego. To dobrze, że przed zbliżającymi się wyborami prezydent pokazuje swoje prawdziwe oblicze, dając znak kto na niego powinien, a kto nie powinien głosować. Skoro Łokietek ma już pomnik, to pora na Opałkę. Swą decyzją prezydent również się unieśmiertelnia. Poza tym to też pewnie taka skryta akcja promocyjna magistratu - w okresie posuchy medialnej na pewno najpierw cała Polska będzie patrzyła z podziwem w TVN czy Polsacie, potem pójdzie kilka programów publicystycznych w których przyczynkiem do dyskusji będzie to wiekopomne wydarzenie, a na koniec gościnnie sobowtór Ścigały toczyć będzie dyskusje z duchem Opałki w Szymon Majewski show.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) aha :
a może to Kuba Kwaśny zamiast prezydenta, jako inicjator zabryluje w telewizorach. Panowie, jeśli was nie ma w Tarnowie, to czas wracać z urlopów, kto pierwszy, ten lepszy, druga taka okazja może się nie powtórzyć, bo Opałko jest jeden. Żeby potem nie trzeba było awaryjnie szukać jakichś Gierków czy Jaruzelskich, co to Polskę budowali i ratowali

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Prawdziwy Tarnowianin :
Gierek brał kredyty na zachodzie , owszem zadłuzyl Polske ale poszlo to na rozwoj Polski. powstałay nowe zakłady, drogi czy trasy kolejowe. Nastepne rzady tez brały kredyty na zachodzie i co? Poki co słyszymy ile to zakładów, banków, firm zostało za bezcen oddanych zachodniemu kapitałowi. I co? czemu ich niekt nie rozlicza? czy oni sa OK bo pod szyldem katolikow sie skryli. A tak swoja droga ile kosztuje Polske rocznie KONKORDAT i Ustawa o stsunku panstwa do koscioła? Prosze poczytac te 2 ustawy ile niekorzystnych zapisow tam jest dla Polski. I co, dlaczego nikt nie krzyczy, ze przedtem wykorzystywal nas ZSRR a teraz koscioł?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) pstryk :
Jesteśmy głupim narodem bo dajemy się wykorzystać. Niemiec nie dałby się tak wykorzystać. Musimy brać z nich przykład i być tacy jak oni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) abc :
Powinniśmy pamiętać jeszcze o Szeli! Jemu należy się pomnik, bo dzięki niemu nie mamy w Galicji dyktatury szlacheckiej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) pstryk :
Mamy za to chłopsko-mieszczańską. Brakuje tutaj niemieckiej ręki. Porządku i szacunku do swojej lokalnej ojczyzny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) mysia pysia :
a ja jeszcze raz zapytam ?? jaki poważny inwestor zainwestował swoje pieniądze w tarnowie w ciągu ostatniego roku i zaproponował młodym wykształconym ludziom mieszkajacym w tym miescie ciekawą dobrze płatną pracę ??? odpowiedzcie sobie sami .i dalej przekrzykujcie podniecając sie przy tym jakimis stojakami na rowery czy siłownią w gimnazjum nr4 .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) pyrsk :
Mysia odpowiedz sobie na pytanie, czy gdybyś była inwestorem to czy byś zaufała tarnowskim politykom, bo bez zaufania nikt tutaj nie zainwestuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) mysia pysia :
no i właśnie inwestorzy uciekają albo omijają to miasto inwestujac w rzeszowie krosnie przemyślu kielcach czy w mielcu a nasza świta fotografuje sie przed pomnikami w siłowniach i parkach .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) delek :ewelek@buziaczek.pl 
Radny Jakub Kwaśny z SLD... kolejne tarnowskie lewe rączki, gratuluję pomysłu...;) Kto wybiera takich młodzieżowych radnych???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) Przemek :
O proszę, czyżby Ciesielczyk już nie brał kasy za siedzenie cicho, skoro znowu zaczął podskakiwać? :)))))))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2009) delek elemelek :
Kwaśny jedyny, któremu się jeszcze chce coś robić !!! Nie żałuje oddanego na niego głosu! Miał trzy lata temu sensacyjny wynik 809 głosów! Jest skuteczny, to się liczy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) słodki :
kwaśny to anarchokomunista !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Legalny Banita :
Kwaśny jest skuteczny? Znam kilka postaci z historii które też były skuteczne ale chwały im to nie przyniosło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Nielegalna :
Przejście podziemne powstanie za jego przyczyną! Udziela się na forum internetowym, jako jedyny radny! i przynajmniej podpisuje się własnym nazwiskiem jak pisze komentarze, mnie to zaimponowało!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) pstryk :
W Niemczech takie problemy jak przejścia podziemne są drugorzędne. Tam problem jest redukcja pracowników i jak jakaś firma zwalnia ludzi, to władze spotykają się i rozmawiają co się dzieje. Pensje w Tarnowie też są bardzo niskie, jedne z najniższych w kraju i to też jest duży problem, bo wpływy do kasy z podatków są duże niższe. Najważniejsza jest praca, potem można myśleć o innym rzeczach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) bez jaj :
to on chyba nawet pojecia nie ma ile zlego ci ludzie wyrzadzali polskiemu spoleczenstu coz jednym slowem ewidentny brak wiedzy lub brak albo dzialanie w stylu pzpr

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Do Nielegalna :
Nieszczęście tego Miasta i Kraju sa tacy co byle co im Imponuje,z tąd byle jakoś staje się normą. Może odpowiesz dla czego jak zaproponowałem mu dowody na dzialania korupcyjne i zwykłe przestępstwa w UM Tarnowa to Kwaśny od tego dnia zamilkł?Piaskownice przejścia pod ziemne to jest psi obowiązek kierowników UM Tarnowa za pobieranie miesięcznie równowartości mojej renty rocznej.Natomiast walka z patologią i łamaniem prawa przez UM Tarnowa powinna być celem działania radnych bo po to byli wybierani ,nie POto żeby się promować za pieniądze POdatników. POstawcie mu POmnik a obok Wardzale-paranoja spadliśmy na psy skoro to ma być bohaterstwo...............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) zachwycony :
ja tam nie wiem czy i za co sie opalce nalezy ale wardzale to jest bardzo dobry pomysl tylko myslisz ze tez tam obok byloby dobrze ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Ciekawe :
Mysle ze Wardzale o wiele bardziej sie nalezy niz Opalce ! To jest rewelacyjny pomysl !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) tarnowiak :
Nie ulega watpliwosci ze pomnik trzeba postawic. Jesli mialbym sie zastanawiac to nad Wardzala i Opalka to jednak Wardzala wiecej dobrego zrobil i robi dla Tarnowa a po za tym nie jest uwiklany w rezim komunistyczny. To naprawde dobry pomysl z tym Wardzala bo to nawet zaraz kolo stadionu zuzlowego jest. Tak trzymac Panowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) fan :
Prosze Panstwa calkowicie przypadkowo doszlismy rozmawiajac o jakims czlowieku z zwiazanym z komuna do pomyslu by Panu Wardzale postaic pomnik na skwerku na wprost stadionu zuzlowego. Szkoda ze nikt wczesniej o tym nie pomyslal to jest naprawde rewelacyjny pomysl. Jak to mialoby sie odbyc ? Teraz musza jakies petycje trafic do prezydenta ? Czy moze radni musza z takim projektem wystapic ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) magda :
OCZYWISCIE ZE LEPIEJ WARDZALE !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) DO j/w :
POstawcie Pomnik Wardzale jak jedzie na Ścigale kierowany lejcami przez Grada-ten Kraj osiąga szczyty paranoi.Czym . debilniejszy POmysł tym większe POparcie ,to nie zapomnijcie jeszcze o Palikocie z wibratorem i pistoletem i winem które POzwala mu lepiej prowadzić samochód .No jeszcze Niesiołowskiemu za POdkapowanie zniszczenia POmnika Lenina itd ......................ręce opadają

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) pytajnik :
ale któremu Wardzale - Marianowi czy synowi prawie ze Europosłowi ? Bo nie wiem którego poprzeć

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) FREE MAN :
Dziwie sie ze jeszcze nikt w tym jakze katolickiej diecezji i samym Tarnowie nie proponuje nazwac skweru lub plasu imieniem prez.Kwasniewskiego lub J.M.Rokity Parafianie przeciez ten pierwszy ratyfikowal konkordat-najgorsza umowe miedzypanstwowa w dziejach historii powojennej.Ten drugi byl wspolautorem tej umowy.Przeciez dzieki konkordatowi Tarnow i diecezja kwitnie i rozwija sie nawet mimo kryzysu-popatrzcie na te budowle,wysokie mury/zeby przypadkiem ktos nie podgladal/Czy ktos wie ile z centum Tarnowa zostalo nie nalezace do diecezji? Klucicie sie o jakiegos Opalke ktory ma dziesieciokrotnie wieksze zaslugi w rozwoju miasta i regionu niz ci panowie z brzuszkami z okolic katedry i Walowej.Na zgode nadajmy nazwe skweru-J.P.II bo dawno nie nadalismy takiego imienia-co roku powinnismy tak robic,jest sporo placow i skwerow ktore na to zasluguja.Dziwne ze to nowe rondo nie ma jeszcze pielgrzymek bo wg.mnie rondo J.P.II pasuje jak w pysk strzelil.Przepraszam tych prawdziwych katolikow/jest ich moze 1%/to nie do Was/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) wykrzyknik :
Poziom dyskusji jest fatalny. Inwektywy,błędy stylistyczne, językowe, wypowiedzi zbyt emocjonalne, a słabe merytorycznie, niski poziom. Wypowiadaczu najpierw pomyśl,potem powiedz!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) top.portal :top.portal@gmail.com 
Prokuratura Rejonowa w Tarnowie Sz.P. Andrzej Czuma - Prokurator Generalny RP Sz.P. dr Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny Sz.P. Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów Sz.P. Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski Sz.P. dr hab. Janusz Kurtyka Prezes IPN Kluby parlamentarne w Sejmie RP Tarnów, 9 lipca 2009 Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigałę, który nadał jednemu ze skwerów tarnowskich imię członka kierownictwa przestępczej organizacji komunistycznej PZPR Zwracam się do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie o sprawdzenie, czy Prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała naruszył art. 256 oraz 133 kodeksu karnego, wydając zarządzenie w sprawie nadania imienia Stanisława Opałki jednemu ze skwerów miejskich. Stanisław Opałko był w latach osiemdziesiątych 1. sekretarzem komitetu wojewódzkiego PZPR oraz członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR. Ponieważ Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była niewątpliwie organizacją przestępczą, swego rodzaju filią sowieckiej partii bolszewickiej i brała wyjątkowo istotny udział w zniewoleniu Polaków, a Stanisław Opałko był przez wiele lat członkiem najwyższych władz tej organizacji przestępczej (tj. Biura Politycznego KC) i to w okresie funkcjonowania na terenie Polski stanu wojennego i dokonywania brutalnych mordów (choćby ks. Popiełuszki), w moim odczuciu nadanie imienia Opałki jednemu ze skwerów tarnowskich może być odebrane jako gloryfikacja tej osoby i co za tym idzie jej czynów, tj. m.in. udziału Opałki w zarządzaniu PZPR (czytaj: ciemiężeniu Polaków). W związku z tym proszę Prokuraturę Rejonową w Tarnowie o sprawdzenie, czy Prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała złamał prawo RP, tj. w tym przypadku art. 256 kodeksu karnego, który mówi: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa… podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Nadanie skwerowi imienia człowieka, który był członkiem kierownictwa partii komunistycznej, a więc partii, która na terenie Polski nie tylko propagowała, ale tworzyła totalitarny ustrój, jest według mnie propagowaniem tegoż totalitarnego ustroju. Jako Polak i tarnowianin, któremu IPN przyznał status osoby pokrzywdzonej przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, którą kierowała PZPR, czuję się publicznie znieważony przez decyzję Prezydenta Ścigały. Wydaje mi się, że te moje odczucia podziela większość Polaków. Proszę więc Prokuraturę Rejonową w Tarnowie o sprawdzenie, czy Prezydent Tarnowa naruszył także artykuł 133 kodeksu karnego, który mówi: „Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Pana Prokuratora Generalnego RP, Ministra Andrzeja Czumę proszę o stosowny nadzór prokuratorski nad postępowaniem w tej sprawie w Tarnowie. Równocześnie zwracam się do Rzecznika Praw Obywatelskich, pana dr. Janusza Kochanowskiego – powołując się na artykuł 80 Konstytucji RP – o podjęcie stosownych kroków zmierzających do ochrony moich (oraz innych podobnie myślących tarnowian) praw naruszonych moim zdaniem przez organ władzy publicznej – w tym przypadku Prezydenta Miasta. W/w zarządzenie p. Ścigały narusza moim zdaniem szereg artykułów Konstytucji RP, jak choćby art.2. Powołując się zaś na art. 79 Konstytucji RP, składam do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie niezgodności z Konstytucją w/w zarządzenia Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, nadającego tarnowskiemu skwerowi imię członka kierownictwa przestępczej organizacji, która zamieniła nasz kraj w państwo totalitarne. Powołując się na art. 171 Konstytucji oraz Ustawę o samorządzie terytorialnym, proszę – w ramach ustawowego nadzoru nad samorządem - Prezesa Rady Ministrów, pana Donalda Tuska oraz Wojewodę Małopolskiego, pana Jerzego Millera o stosowną analizę w/w zarządzenia prezydenta Ścigały pod kątem jej legalności. Mając na uwadze dotychczasowe wypowiedzi (na temat pomysłu uhonorowania Opałki przez prezydenta Ścigałę) dyrektora krakowskiego oddziału IPN, pana dr. Marka Lasoty, liczę na to, że Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, pan dr Janusz Kurtyka poleci przeprowadzenie badań dokumentów dotyczących Stanisława Opałki, jeśli takowe znajdują się z zbiorach IPN, aby dzięki temu lepiej udokumentować aktywność tego członka Biura Politycznego KC PZPR. Wielu mieszkańców Tarnowa, myślących podobnia jak ja, ma także nadzieję, iż IPN ze swej strony podejmie stosowne działania, zmierzające do uznania decyzji pana Ścigały za niezgodną z prawem. Kieruję to pismo także do polskich parlamentarzystów, licząc na to, że niezależnie od przynależności partyjnej, podejmą ze swej strony działania, które nie pozwolą w przyszłości na opisaną tu gloryfikację członków kierownictwa przestępczych organizacji komunistycznych. Na marginesie tej sprawy wypada przypomnieć, iż zaledwie kilka miesięcy temu w Tarnowie jako główny historyk „niepodległościowy” funkcjonował były oficer komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, obecny kustosz tarnowskiego muzeum, Kazimierz Bańburski. Nie przypominam sobie, aby Prezydent Miasta Ryszard Ścigała kiedykolwiek publicznie negatywnie ocenił ten fakt patrz: http://top.portal.salon24.pl /99073,esbek-autorytetem-niepo dleglosciowym-w-tarnowie Z poważaniem Dr Marek Ciesielczyk Przewodniczący Porozumienia Samorządowego Uczciwość Skrytka pocztowa 40, 33-100 Tarnów 1 e-mail: uczciwosctarnow@yahoo.pl tel. 0601 255 849

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) fan :
jesli pomnik to naszemu radnemu wardzale za zaslugi dla miasta zarowno sportowe jak i spoleczne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) idealista :
Oczywiscie ze lepiej Panu Wardzale. To jak jest z ta propozycja jakas petycja do prezydenta musi byc ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) pstryk :
Panie Ciesielczyk, pan to już trochę przesadził z tym sądem. Nie będę już wypominał czym pan się zajmował na początku kadencji pana Ścigały, bo to na prawdę jest przykre.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Obywatel Tarnowa/obiektywny/ :
czy autor "top portal"moze mi podac art.paragraf ktory mowi o tym ze PZPR jest uznane przez sad za organizacje przestepcza ? Czy autor "top.portal" moze mi powiedziec cos o zaslugach pana Opalki dla miasta i regionu Tarnowskiego.Nie chodzi mi o Jego przynaleznosc i dzialalnosc w PZPR-e ale co on zrobil dla nas Tarnowian i dla autora rowniez ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) Mieszkanka Tarnowa /obiektywna/ :
W tej całej historii najzabawniejsze jest to, że chyba nikt poza wnioskodawcami, nie mów jak jest naprawdę. Każdemu łatwiej jest przylepić łatkę Opałce, aparatczyka, sekretarza PZPR. A przecież chodzi tu o zasługi człowieka, który dla Mościc i Tarnowa zrobił więcej niż 10 Wardzałów. Zresztą cała ta "akcja" wybudujmy Wardzale pomnik zakrawa na śmieszność, i jeśli ktoś nie wyczuł złośliwości i sarkazmu w tym całym pomyśle to gratuluje, robicie tylko Robercikowi krzywdę. Opałko jak najbardziej zasługuje na skwer, a nawet na więcej, ale najwięcej krzyku podnosić będą Ci co nic nie zrobili, albo za życia widnieją na drzwiach Kościoła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-07-2009) piekut :
Brawo Scigała. Nareszcie pokazałeś że masz jaja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) czlowiek :
Absolutnie nie uwazam ze Opalko zrobil wiecej dla Tarnowa niz Wardzala. To jest juz zwykla manipulacja. Jesli w Moscicach moznaby kogos tak wyroznic to napewno Wardzala bardziej na to zasluguje niz Opalko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) łik :
Piekut a co ciebie tak ciągnie do jaj?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) Tomasz Gębarowski :
Mościce i Tarnów zawdzięczają Opałce bardzo dużo. On przecież doprowadził do wybudowania kompleksów sportowych, MCK i wielu innych. Był znakomitym i profesjonalnym dyrektorem Zakładów Azotowych, zawsze otwartym i pomocnym dla ludzi. Jest wiele osób, nawet z prawej strony sceny politycznej, którzy potrafią to docenić, uszanować i uhonorować. Szkoda tylko, że nie wszyscy rozumieją te fakty a wielkość człowieka próbują zniszczyć całkowicie, patrząc jedynie przez pryzmat przynależności do poprzedniej epoki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) elzo :
ja tam do oplaki nic nie mam ale z tym wardzala to chyba lepsze rozwiazanie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) czytelniczka :
a Wardzała co konkretnie zrobił dla Mościc????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) piekut :
do ,,uczciwość tarnów,, kilka propozycji lustracyjnych patronów ulic: - ulica Dworcowa: a kto taki ten Dworcow? Z brzmienia nazwiska sowiet, pewnie jakiś internacjonał A jakie miał poprzednie nazwisko? -ulica Konarskiego: toż to kalwin co ojca świętego nie uznawał, wróg kleru -ulica Anioła Stanisława; przecież to komuch był sto razy czerwieńszy od Opałki -ulica Buczka: no to już za wiele -ulica Czerwona: ciekawe co się komu kojarzyło, mnie zawsze komuna - ulica Iwaszkiewicza; gej jak się patrzy to był - ulica Gombrowicza: no tu już się moja dusza buntuje. W tym zatęchłym klerykalnym Tarnowie nazwać ulicę imieniem tego prześmiewcy co to łojczyznę miał za nic? -ulica Hłaski: co to za przykład dla młodziezy? Pijak i ladaco to był -ulica Fredry: może jeszcze na tablicy wierszyk jakiś tego wulgarnego deprawatora wypisac -ulica Szenwalda: komuch ulica Boya Zeleńskiego: antychryst ulica Kisielewskiego: pijak i prześmiewca, rodzina Hanki Sawickiej To mało jeszcze? -ulica Klimeckiego. A jakie zasługi zapytam miał tenKlimecki? To że zginął z Sikorskim? Wnoszę uprzejmie aby wymienione ulice były zdezynfekowane od czerwonej zarazy, gejostwa, zydostwa, pijaństwa, bezboznictwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) M.P. :
Za Ścigały zacząłem dostawać 14-tkę, bo wcześniej solidaruchy ją zabrały (vide: Barwacz i jego 100 mln.) Za Opałki wszystko rozkwitało (wraz z kościołem). Za Rojka, Barwacza, Sikory i innych pomiotów rozkwitły tylko głowy na drzwiach kościoła. Odczepcie się więc od Opałki i Ścigały. Jeszcze słowo do tych, którzy dyskutują o Wardzale (Mańku) a nie wiedzą co uczynił dla Mościc i Unii - nie dyskutujcie o nim, bo nie dorównacie mu do jego zasług.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) czytelniczka :
właśnie..... co do Wardzały M. wątpliwości nie mam, ale Robert ???? cóż dla Mościc uczynił?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) FREE MAN :
Do fanatyka piekuta Widzialem twoje imie/nazwe na drzwiach jakiegos kosciola i jak to sie ogolnie mowi wszystko jest jasne.Dziwne ze bedac takim fanatykiem katolickim w taki sposob sie wacpan odnosisz do kogos lub czegos-ciekaw jestem jak widzisz kolor czerwony jako kolor-zapewne czarno.Moze tak jakies leczenie psychiatryczne na te kompleksy kojarzeniowe.Od dzisiaj "piekut" bedzie mi sie kojarzyl z ciemnota i nienawiscia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) do free :
Piekut to nie katolik. On bardziej z twojego rodu:P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) wojtek :
szacunek dla pana dyrektora

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) a teraz ja :
A czy Wy wiecie mądrale, że Opałko, na którego tak nadajecie, wybudował też w Mościcach Kościół? Pewnie nie, zatem odsyłam do żródeł. Czy cokolwiek wiecie o tej postaci? Sądze, że nie. Zatem koniecznie odsyłam do źródeł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) pstryk :
To jest w ogóle jakiś paradoks, bo gdyby dziś był PZPR to połowa tych polityków co jest w różnych partiach typu PiS PO i tak by była w PZPR. Ale tak czy siak nazywanie skwera Opałką jest troche kontrowersyjne. Ale nie gorszy mnie, jak ludzie chcą to niech sobie tak nazywają ten skwer.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) M.P. :
Do dywagacji można podczepić fakt, iż jeszcze przez kilka pokoleń ludzie będą się spotykać nie "na skwerze" ale "pod domem kultury". Nieco młodsi już się spotykają pod emcekiem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) Tomasz :
Bo to dobry towarzysz był.... Co prawda organizacja do której się zapisał i do samych jej szczytów władzy doszedł przestępcza była, ale nic to!! Bo to dobry towarzysz był. Decydował, komu mieszkanko przydzielić, a kto następne 20lat może poczekać bo przecież do organizacji nie należał. Wczasy dawał; ba, dla niektórych nawet w Bułgarii. O pamięć historyczną dla swoich chłoporobotników dbał, żeby wiedzieli komu to wszystko zawdzięczają i dlatego pomnik F. Dzierżyńskiego przed oknami swego gabinetu postawić kazał. Mało tego - rzekł onegdaj (i stało się): "Po hasiu na motorach jeździć będziecie na stadionie, który zbudować dla was raczę cobyście się na wiejskich drogach waszych nie zabijali zamiast do mojej fabryki przychodzić i plany pięcio letnie realizować....A wreszcie rzekł : "Chcecie kościół budować? Budujcie, ja wam go nie zburzę sami to kiedyś uczynicie....... Oj, narodzie, narodzie. Dlaczegoś taki głupi - boś biedny?? Czy może dlatego taki biedny, że taki głupi....??!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) do Tomasza :
Najwyraźniej jesteś i biedny i głupi - ale w jednym masz rację - i do złej organizacji Opałko należał i był dobry. Ot taki obraz wspólczesności - jesteśmy i źli, skorumpowani, ALE (całuję rzekotkę) i dobrze dajemy na tacę :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-07-2009) Tarnowianin :
swietny komentarz FREE MAN i obiektywnej tarnowainki. a swoja droga to ilu jest takich co do PZPR nalezeli a teraz zmienili barwy i dalej coagna ze stery krajowe pod innym szyldem i to z namaszceniem i blogoslawienstwem kleru i jakos nikt nie chce tego zauwazyc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) misiek :
naprawde jesli juz musimy stawiac pomnik na czy nazywac skwerek na wprost stadionu zuzlowego to chyba o wiele trafniej bedzie z tym wardzala chociarz absolutnie nie uwazam ze opalko to jakios zly czlowiek byl napewno troche dobrego tez zrobil

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) Legalny Banita :
Stalin i tak najwięcej dla Polski i dla Tarnowa zrobił. Wybił tylu faszystów i tylu komuchów, że nikt więcej od niego nie uczynił dobrego dla oczyszczenia tego ziemskiego padołu z kanalii i morderców. Opałko przy Stalinie jest jak mały pryszcz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) ziutek :
A teraz dzieci drogie z takim uczuciem i tęsknotą wspominający towarzysza O. zagadka: Jaki towarzysz wygłosił taką oto sentencję: "Dla mnie to lepsza sprzątaczka, która należy do partii, niż bezpartyjny inżynier (...)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) piekut :
o ile mi się wydaje to Opałko był już na emeryturze jak go zaczęli namawiać by objal królestwo na Goldhammera. Wcale się do tego nie rwał, bo pasowało to do niego jak siodło do krowy. W końcu uległ namowom i przesiedział kilka lat na stolcu I KW nic nie robiąc złego ani dobrego. Bo czasy był wówczas taki że PZPR niewiele mogła i w sporej defensywie będąc już się z niej nie podniosła. W BP Opałko raczej za figuranta robił bo mechanizmów i zaułków polityki tamtych czasów raczej umysłem swoim nie obejmował. W BP rzadzili wojskowi a nie cywile.Mógł Opałko się nie zgodzić na propozycje i łowić ryby tudziez uprawiac działkę. Ale zdaje mi się ,że kilka spraw dla Tarnowa załatwił, bo wówczas się zalatwiało,paru ludziom pomógł, paru wyciagnał za uszy z opresji.Miał stosunkowo spory jak na samouka szacunek dla kadry inżynierskiejI nie uwierzę w to co jakiś idiota przytacza o sprzataczce i inżynierze. Chociaz tu zgodziłbym się z Opałka jeśli partyjnosc traktować jako wybór intelektualny to ja też wolę ludzi podjmujących takie wybory.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) ??? :
Mnie zastanawia cos innego - dlaczego nazwy ustanawia czasami prezydent miasta a czasami rada miejska? Czy nie powinn to byc jasno uregulowane kto kiedy i w jaki sposob nadaje nazwy ulic, placy czy rond?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) czytelniczka :
no właśnie jest uregulowane.... w przypadku skweru, czyli miejsca, gdzie nikt nie mieszka, decyzja należy do prezydenta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) piekut :
a swoja drogą, fakt ze Tarnów stał się miastem wojewódzkim, czyli za tzw PZPR, był dla tego miasta wyjatkowym w jego historii okresem rozwoju. Krótko to trwało ale pamiętam Tarnów sprzed tego czasu i Tarnów wojewódzki Co z tego, ze kostka Bauma wyłoży się dzis ulice czy place? Intelektualnie Tarnów zepsiał, co nie nalezy odnosić do rzadów czerwonych ale faktu miasta wojewódzkiego. Na tle sobie wówczas porównywalnych miast: Radom, Bielsko, Częstochowa,Tarnobrzeg itp Tarnów jawił się pod koniec lat 70 jako dynamicznie rozwijajacy się osrodek. Jakis w tym udział Opałki. Teraz, za wolnej niepodległej, o Tarnowie Polska raczej nie słyszy. No, moze jak Biała wyleje albo ktos kogos interesująco na tamtenświat wyśle. Pamiętan tamte władze polityczne Tarnowa, porównuje je z dzisiejszymi i wiem jedno: nawet dziesiątej częsci obecnego skoku na kasę tamcinie wykonywali.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) Legalny Banita :
Do kogo ta gadka? Sami sobie tarnowianie wybierali prezydentów i radnych to tak mają. Dlatego lepsze jest stado baranów dowodzone przez lwa niż stado lwów dowodzone przez barana.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-07-2009) POpieram j/w :
Do stada skoro Wardzała coś zrobil dla Tarnowa [POza piskownicami] to co np. Pytko wierny zawodnik UNI -nawet mistrz Polski ,a nawet Kołodziej mist Polski ?A ty karjerowicz z II ligi z plastronem UNI kosi kase ,a Miast POpada w korupcje i zaściankowość .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) Komentator :
Co wybory nie ma tutaj żadnych kandydatów. Czas ściągnąć kogoś z innego miasta. Najlepiej wiceprezydenta Poznania, albo Wrocławia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) sprawiedliwy :
O kurcze to na to wychodzi ze prezydent juz tego nie cofnie. Moze by obok skwerku jak ktos sugerowal dla Wardzaly cos zrobic. Tarnow zawsze mogl na niego liczyc zarowno jako na sportowca ktory rozslawiala miasto w Polsce jak i Radnego ktory pomaga ludziom i dziala na rzecz miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) Komentator :
Wiceprezydent Wrocka - Jarosław Obremski

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) Komentator :
Jarosław Obremski Skrócone CV * lat 39 * z wykształcenia chemik * mieszka na Hubach * żona jest lekarką, mają dwóch synów - 10-letniego Mateusza i 5-letniego Tomasza * prywatnie jeździ oplem * zainteresowania: poezja, malarstwo, geografia, podróże

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) Komentator :
za prv.pl "Wiceprezydent Wrocławia opuścił PO Jarosław Obremski wysłał Grzegorzowi Schetynie list, w którym informuje o swojej decyzji. Jarosław Obremski nie ukrywa, że jego decyzja to efekt ostatnich kłótni między ludźmi Rafała Dutkiewicza a Platformą Obywatelską we wrocławskej radzie miejskiej. - Zachowanie PO uważam za małostkowe - podkreśla wiceprezydent. Jak przyznaje, decyzja o opuszczeniu partii była trudna, ale nie mógł jej nie podjąć."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) Komentator :
Mógły wygryźć Grada z PO. Byłoby świetnie. Wprowadził by nareszcie porządek w tarnowskim PO. Koniec dziadostwa!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) ziutek :
Wskrzesić towarzysza Opałkę ! POtem sklonować dla piekuta i jemu podobnych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-07-2009) M.P. :
A Ziutka jak Jagnę na gnoju wyeksportować poza Tarnów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) M.P. :
Proszę nie łączć wspisów opatrzonych nikiem M.P: z dwukropkiem na końcu z moją osobą

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) Komentator :
A kim Pan jest bo sie juz pogubilem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) ooo :
a mnie samo nazwisko uhonorowanego dziwi, ale mocno zastanawia fakt, iż ktoś (być może, aby się niektórym wyborcom/ w tym Mościczanom przypodobać) podjął tak karkołomną decyzję... Ciekawe, co będzie dalej....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) ooo :
chochlik :) Miało być "nie dziwi"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) Polityka :
Najlepsze jest to że inicjatorzy wygraja na tym otrzymując poparcie przy wyborach w przyszłym roku, a zapłaci tylko ten kto podpisał zarządzenie. Uczą się młodzi na prawo i na lewo ;-]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) M.Poświatowski :
Zwyczajowo jeżeli już wypowiadam się w komentarzu podpisuję się M.P. Obecnie widzę, że podobnie czyni inna osoba

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) Paweł :
Uważam decyzję pana prezydenta za bardzo szkodliwą. Może ona pomagać ludziom zapomnieć o tym jak szkodliwą dla Polski organizacją była PZPR. Członek władz wojewódzkich PZPR świadomie wspierał organizację walczącą z dążeniem Polaków do niepodległości wszelkimi dostępnymi sobie sposobami. Decyzja jest wysoce SZKODLIWA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) Luis Garcia :
Potrzebujemy standardów nazywania ulic. Wg. mnie trochę na wyrost wszystko wszędzie nazywa się czyimś imieniem. Generalnie powinna panować taka zasada, że ulice przy blokach bądź domkach powinny nosić nazwy nie związane z osobami, ani wydarzeniami. Typu wesoła, słoneczna itp. Wówczas będziemy mieli mniej miejsc do nazwania ulic czyimś imieniem i będą miały takie nazwy więcej na wartości. Tutaj jeżeli jest skwer przy MCK to powinien ten skwer nazywać się tak, aby nazwa była związana z tym miejscem, przykładowo skwer kultury, rozrywki, bądź jakiegoś reżysera.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) do Pawła :
Organizacja PZPR była szkodliwą i dlatego wszyscy pracujący w tamtym okresie są podobni do Opałki, tak? Bo jak wyjaśnić pracę dla fabryk w zarządzie których zasiadali partyjne kacyki. Praca przynosi korzyść, korzyscią i zyskiem chwalili się oni i okazywało się, że socjalizm był dobry. Tak, Opałko był dobry, ale wyjątek nie potwierdza reguły a z reguły wnioskujemy, że PZPR była zła. Równie dobrze zacznijmy drążyć przeszłość innych znakomitości. Weźmy pierwszego z brzegu ks. Indyka. Ulicę ma, ale ... kto udowodni, że kiedyś nie miał jakiejś gosposi "na boku"? Idąc tym tropem myślenia to: ul. Wiśniowa jest zła, bo kojarzy się z wiśniówką, Wodna zła, bo kojarzy się z powodzią ... nie mówiąc o ludziach, którzy jak wiadomo z natury są GRZESZNI. Ulic nie nazywajmy, tylko ponumerujmy. (Znając Polaków, to będą awantury o nr 13, 666, itp.).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) do poprzednika :
widzisz różnica jest taka, że twoja wypowiedz- domysł dot. ks. Indyka jest tylko bezczelną, niczym nie uzasadnioną insynuacją a fakt członkostwa Opałki w biurze politycznym KC PZPR i szefowanie wojewódzkim strukturom partii ( i de facto tej cześci państwa pod nazwą PRL) jest historycznym faktem, któremu nie zaprzeczają nawet zakochani w Towarzyszu Opałce. Albo cezura sprzed 20 lat jest niepotrzebna i wyrządzono Polakom krzywdę wyrzekając się komunizmu, albo w 1989roku obaliliśmy Państwo Totalitarnego Zła, którym rządziły struktury partii (szeregowych członków partii bym tak nie obwiniał, ale już powyzej sekretarza organizacji na najmniejszym nawet szczeblu administracji państwowej trzeba było być nie lada s... synem albo głupcem, aby dostąpić zaszczytu rządzenia ). Ścigała pokazał prawdziwe oblicze, wstydzę się za niego i w życiu już na tego marnego człowieczka nie zagłosuję.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-07-2009) piekut :
a mnie jest wszystko jedno kto jakie miał poglady czy przynależność. Wazne czy był kanalia czy nie. Bo ulicę nazywamy imieniem człowieka a nie jednej z wielu organizacji do ktorych należal. cZY pzpr była przestepcza , nie wiem. Jesli była nalezałoby rozpocząć okoł 3 mln procesów sądowych ludzi ktorzy przestępstwa się dopuścili zasilając szeregI PZPR. Ironia jest fakt że niedawno uczczono pamięć funkcyjnego członka PZPR z okresu jej groznej i silnej pozycji. Mam tu na mysli B.Gieremka. To jak to jest? Gieremkowi to uchodzi / jego pamięci / a Opałce nie uchodzi? Podobnych do Gieremka postaci wspierających ową zbrodniczość mozna wymieniac. Ot choćby pierwszy z brzegu Balcerowicz, A świat nauki, kultury to co wymazemy tych ludzi z encyklopedii z podręczników? Jeśli łomnicki był wielkim aktorem / bo był /to za sprawą przynalezności jego do PZPR zapomnimy o Łomnickim? Zdaje się , że musielibysmy zapomniec o czwartej części wspólczesnych pisarzy od Kapuścińskiego zaczynając. A może skreslimy sobie nazwiska filmowców członków PZPR od Hoffmana począwszy, rezyserów teatralnych itp itp Pisze tu jakiś cymbał jak to pokonał komunę. Gdybym tamtych czasów nie pamiętał gotóew byłbym uwierzyć w walki z komuną na barykadach wzdłuż Krakowskiej I Lwowskiej i przedzieranie się kanałami na Burek. Zadnej walki z komuną w Tarnowie nie było. Nie było także poza TarnowemBo druk ulotek czy jakaś manifestacja to jeszcze nie walka za ktorą niektorzy już otrzymują profity. Komuna, ku rozpaczy niektórych, cwanie się sama usunęła. A tu tak był potrzebny heroizm, poświęcenie, trudy Ach gdyby tak jeszcze był sybir... A tu goowno.Nic żeście nie obalili , no może flaszkę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Szok :
Piekut piszesz takie rzeczy bo mieszkales tutaj. Jestem zszokowany tym co napisales. Ja mieszkalem wtedy zupelnie w innej czesci Polski. Regularne bitwy kibicow z milicja, strajki w calej Polsce tlumione sila. Omal nie doszlo do wojny domowej, bo stan wojenny ogloszono. Nie zdawalem sobie nawet sprawy z tego, ze tutaj nic sie nie dzialo wtedy. Szok.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Legalny Banita :
No i dobra. Ale co do diaska zrobił ten Opałko. Odgórnie nakazał (nie za swoje rzecz jasna) wybudować to czy tamto. To czy "inwestycja" się sama utrzyma czy nie tow. Opałko miał głęboko w d... . Jak przyszło płacić za wszystkie tego typu pomysły w całej Polsce to się okazało, że nas nie stać i system się wali pod własnym cieżarem. Być może nalezyałoby dodać tym wszystki Gierkom i Opałkom tytuły obalacza systemu, bo to przecież przez ich pomysły plus 21 postulatów Solidarności (niektóre nie mniej poronione od dotychczasowych wytworów socjalizmu) ten cholerny system się załamał i znów się załamie. Kaczyńskie, Tuski , Grady itp. realizują politykę gospodarczą tylko nieznacznie odbiegającą od osiągnięć Gierka. Rezultaty beda katastrofalne. Dziwi mnie tylko, że pilotom albo kierowcom samochodowym, którzy doprowadzają do katastrof nie stawia się pomników ani nie nadaje ulicom ich imion, natomiast takim bęcwałom o których wcześniej pisałem jak najbardziej. Ludzie! Myślcie trochę!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Pia :
Ludzie-ależ macie problem,,,,,,Czy nie będziecie przez to mogli spać?Albo rozchorujecie się?Katastrofa polska-nadmierne wyszukiwanie problemów tam gdzie nie istnieją.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) olo :
hahahahaha zabawne te komentarze. ale fakt mial byc prezydent od rozwoju --- hahah stal sie prezydentem od dziadostwa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) bez jaj :
czytajac te opisy przeszlej rzezcywistosci nie mam watpliwosci ze bardziej niz oplace nalezy sie taki akcent wardzale

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Komentator :
Trzeba kogos z importu na przyszlo prezydenture. :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) znawca :
grad juz takiego człowieka ma

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Komentator :
Tez slyszalem ze grad ma juz kogos.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) hombre :
Skoro nie udaje się utrzymać przy życiu obiektów wybudowanych za życia S. Opałki ( np. basen) to trzeba utrzymać pamięc o dobroczyńcy Mościc. Minimalizm Panie Ścigała, mieszkańcu Mościc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Obsrwator :
A ja wam mówię, co się wydarzy za rok - RŚ ma dość samorządówki i wróci na stolec prezesa Azotów, taki manewr jak z tym Opałką przygotowuje do tego grunt. Nic, że szuja, ale jaka zmyślna !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Dawid Solak, rzecznik Młodzieżowej Rady Miejskiej :dawid-solak@wp.pl 
Bardzo się ciesze, że osoba która ma tak ogromne zasługi dla mieszkańców Mościc i Tarnowa, zwłaszcza młodych mieszkańców, którzy korzystają z infrastruktury sportowej i kulturalnej stworzonej przez S. Opałkę, została nareszcie uhonorowana !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) Pan :
Opalko zrobil rozne dobre rzeczy...normalne jest ze jak sie jest przy wladzy to robi się rzeczy dobre i złe. Ale jest taka zależnosc ze za tzw PRL - u będący u władzy patrzyli kolegom na ręce zeby nie wzieli za duzo, a przynajmniej więcej od niego. Dzisiaj patrza ile koilega wziął, po to aby zabrać jeszcze więcej i piramida rośnie, tak jak rosną finansowe imperia naszych "politykow" i "biznesmenow"... Zadziwiające jest też ze wszedzie są ci sami ludzie tylko w innych partiach, jezeli chcemy spotkac wszysttkich dawnych czerwonych razem, to najlepiej na jakims święcie państwowym lub w okolicznych kosciołach w godzinie poludniowej mszy świętej ; tzw sumy, wtedy jest ich największy wysyp, każdy ciekawski moze sobie ich wtedy pooglądać i ujrzec nazwiska z dawnych gazet..... czuwaj.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) mlodziak :
ty pseudorzecznik sam sie mianujacy na kogos kogo zdanie ma cokolwiek znaczyc wez sie nie blazni juz juz to wystarczajaco zrobiles podczas wyborow i moze sie wogole nie odzywaj w sprawach o ktorych masz minusowe pojecie jeszcze duzo chlebusia musisz zjesc chlopoczyno

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) realista :
hahaha taaa ale sie chlopaczek chcial dowartosciowac jakby ktos kogos ineresowalo co ma do powiedzenia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) prawnik :
Jesli mowiecie o tym chlopaku ( takim troche nie wiem jak sie nazywam ) co zostal przyjety na jakas praktyke czy jakos tak do UM przez wstawiennictwo jednego z radnych zwiazanych emocjonalnie z towarzyszem Opalka to naprawde ten chlopak jest kompletnie pogubiony i nie moze sobie dac rady w UM i nie dziwcie sie tez probuje cos tam pisac w komentarzach bedac lojalnym w stosunku do radnego ktorym w sumie mu pomogl. Co by jednak nie powiedziec to tanio sprzedal swoja ideologie skoro za cos takiego takie dyrdymaly wypisuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) kicia :
no coz takie zycie od czegos musi zaczac ;P choc troche mi go zal ze tak juz sie wmanewrowac dal :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-07-2009) piekut :
Pamiętam te pochody 1 majowe w Tarnowie w latach 70. Tłumy ludzi na chodnikach, przecież nikt obecności tam nie sprawdzał. Widziałem te gesty i uniżone usmiechy na widok idącego Wałową jakiegoś sekretarza, mówiono mi le to donosów na siebie nawzajem dzielny lud tarnowski pisał do władz, czytałem te bzdety i wypociny dziś wielkich tarnowskich piór , jakie wypisywali ku czci nieboszczki partii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
Oj, Panie Piekut, pamięć Pana mocno zawodzi:( Obecność na owych pochodach odnotowywana była skrupulatnie, a szczególnie jej brak... ów bark miał różne skutki, np.: nici z wczasów z OWP, nici z koloni dla dziecka, premia się już nie należała, a awans przeszedł koło nosa...Był też, Panie Piekut, scenariusz bardziej radykalny: wywalali z pracy na "zbity pysk" i z wilczym biletem, i jeszcze żonę i teściową.... Dziecko (jako pomiot wrogów narodu) choć zdolne i pracowite nie dostało się na ( żadne) studia, a w kolejce na zakładowe mieszkanie z 250 miejsca (czyli tuż, tuż) ruchem posuwisto zwrotnym cofałeś się na 500 pozycję. Bywało jeszcze gorzej, ale Pan o tym nie wie, albo zwyczajnie, zapomniał:(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) PZPR :
Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Komentator :
Ciekawe kto zostanie za rok prezydentem. Watpie by jakis odgrzewany kotlet;) Scigala tez ma male sznase. Mi sie wydaje ze Sasak moze dostac duzo glosow.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Komentator :
Albo polski zwiazek pilki recznej:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) do ooo :
Puknij się w łeb. To co napisałe(a)ś, to fakty z Korei Płn. albo z Kuby. Nie chodziłem na pochody, nie należałem do PZPR, piastowałem wysokie stanowisko na Azotach i dzieci miały kolonie a ja wczasy. I nie kłaniałem się w pas politycznemu. Kto chciał to miał, a do tej pory kto jest leniem ten nie ma i nie będzie mial bez względu na polityczną scenę w RP.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
Jasne, piastowałeś wysokie stanowisko....i nie chodziłeś na pochody.....W takim razie są dwa Tarnowy i dwie ich historie....Ale "pukania się w łeb" nie zaproponuję Ci, bo mnie dobrze wychowano. Może tylko zapomniałeś zapytać starszych od siebie....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
aha, "brak obecności na pochodach", to tylko skrót myślowy.Jeśli piastowałeś wysokie stanowisko,to powinieneś pojąć, co mam na myśli. W lot pojąć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Legalny Banita :
Zależy co się rozumie pod pojęciem "wysokie stanowisko". Bo być może chodzi o jeden z kominów na Azotach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) piekut :
Tym co tamtych czasów nie pamiętaja może taki ,,ooo,, wmawiać i wciskać ciemnoty ile wlezie. Nie pamiętam i nie słyszałem on sytuacji by nieobecnośc np na pochodzi czy bezpartyjnośc skutkowały niedopuszczeniem dzieci na kolonie. Kolonie organizowały szkoły, TPD, były obozy harcerskie, wreszcie organizatorami kolonii były związki zawodowe. Kto w ZHP prze układaniem list chętnuych na obóz biegł do tej supertajnej i mitycznej listy nieobecności na pochodzie? Kto tą listę miałby robić? Jakiż to sztab ludzi? W tarnowie tylko niewielka część jego mieszkańców brała udział w pochodzie Więcej oglądało pochody z chodników czy okien. Nigdy nie szedłem, kilka razy oglądałem z chodnika.Dzieci zdolne / tych jest mniejszość/ jak chciały studiować to studiowały, mimo że rodziców mogło na to nie stać. Nikt zadnych super tajnych list tym dzieciom nie wystawiał. Mało tego, mniej rozgarniętym nawet punkty preferencyjne za pochodzenie dawano Wśród moich loegów na UJ byli synowie tzw wrogów ludu, byłych włascicieli ziemskich, przedwojennych policjantów i najróżnieszych postaci nigdy ustrojowi nie sprzyjających. Nigdy na egzaminie, bo to decydowało o pozostaniu na roku, nikt z wykładowców takimi pierdołami się nie zajmował. Organizacja ZMS skupiała może 5 procent studentów, do PZPR na 4 roku należał, jak pamiętam, jeden kolega.Nie słyszałem w Tarnowie o przypadku że kogoś za nieobecnośc na pochodzie czy odmowę wstąpienia do PZPR usuwano z pracy czy pozbawiali mieszkania.Pytałem starszych kolegów z Ponaru, Tamelu czy Azotów czy tak było. Nikt konkretów nie umiał wslazać ale ponoć gdzieś w latach 40... itp itp Zakładowe mieszkania czyli mieszkania za friko, to nie obowiązkowy prezent. Zdaje się , że były to mieszkania dla specjalistów a nie dla każdego. Diś też niektóre firmy takie mieszkania proponuja a jak nie to nikt z tego powodu szykanowany się nie czuje. Dziesięć lat wynajmowałem i w końcu doczekałaem się własnego M. Mój syn w obecnym ustroju czekał 2 lata i też otrzymał własne M. Tylko że to nie jego mieszkanie lecz banku i tak będzie przez 30 lat. Komu było w tej spraiw mieszkaniowej lepiej: synowi teraz czy mnie w latach 70?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
spisz i opublikuj swoje słodkie wspomnienia PRL-u. Może nawet znajdziesz sponsora, który Ci to wyda. Może ktoś tę bajkę kupi...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Mordy wy moje :
Jak zwykle jestem z toba - trzezwo myslacy Piekut ! I kiedys i teraz jak ktos chce byc w miare niezalezny to jest zawsze wyklety i postsponowany. Ciezko byc po srodku jak spiewal Kaczmarski Jacek - kto sam ten najwiekszy wrog ( narodu jedynie sprawiedliwego). !!! Tez mam lat pare , ale na pochody mnie i spychem nie wepchali i mogli mi skoczyc, ale jak ktos chcial miec piatki, byl w ZMS na studia szedl na miejsce rektorskie , w robocie kierownikiem byl - to wiadomo - udzielal sie, lub stawial sie i tez na swoje wyszedl !!! A moze nawet bardziej . Ale tez jak ktos ofiara losu byl to zawsze w kaczy kuper dostal, wiec nie dziwi mnie nawet ze taka sierotka dzisiaj jest Prezydentem....jezeli dawni uczestnicy pochodow ja wybrali. A teraz glupoty pisza o przesladowaniach, po 56 -tym wesolym barakiem wszak bylismy . Zawsze kazdy jakas droge wybrac mogl, albo czerwona, albo podziemna , na styropianie spac, a dzisiaj na cala prawice narzeka i wspomina jak to na FWP sie jezdzilo. ja od zawsze tzw " wolny zawod " mialem , wiec o mnie nikt nie dbal i sanatoria i wczauy nie dla mnie byly......ale to inna inszośc. Pamietam takze jak wszyscy na 1-go Maja jak na zbawienie czekali , wolne bylo, pochod, piwko, a wieczorem msze w intencji sw Jozefa robotnika, festyny, pikniki , chociaz wtedy, hehe jeszcze nie grillowano, ale ogniska i patyki ze zwyczajna byly, chyba, bo mnie nikt nie zapraszal na zakladowe pohulanki....Ech te zakladowe wycieczki na grzyby, te pohulanki nauczycielskie w soboty, hihi . Nauczycielem nie bylem ale wiem....Bywalem . Narod jakos dziwnie zapominalski dzisiaj i wszyscy jakby ze styropianu byli, I nie wiadomo skad tylu ludzi na pochodach i nie wiadomo kto te szturmowki nosil, ze o haslach "Niech Zyje" nie wspomne !!! tylko jeden Piekut trzezwy jak dzika Swinia i wszystko dobrze pamietajacy - typ bezczelny. A ludziska jakos nie pamietaja jak to po sumie na piwo sie szlo do Spicymira, czy Rzedzinianki, a wieczorkiem ze szwgrem rozmajalo spirt, albo kartkowke "Baltic" mailo sobie soczkiem z zakladowej dzialki, a cukier w tapczanie na zacier czekal, papieroski dlugasne z gownianej bibulki po zakladach sprawiedliwie cieto.....K...a jak dzisiaj sobie to przypomne, ze dawniejsze lizusy z ogonem pod siebie , dzisiaj za radnych i innych burkowych biznesmenow robia to mnie taki sz... trafia, ze lepiej nie potrza. hej. A na dodatek murzyni sie nie myja - to juz o pomste do Boga woła .Amen

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) do ooo :
Jak historii nie znasz to sie nie odzywaj, posluchaj starszych, bezpartyjnych i banitow.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) i jeszcze ja :
Jaki narod ,takie skwery, takie pomniki, uwzam ze swoje uhonorowania powinni miec ci wszyscy Polacy o ktorych sie uczy dzieciarnie na lekcjach historii, a wiec i Szela, i Kosciuszko i Łokietek i Dzierzynski i Bartoszewski, Mickiewicz i Rybowicz, Bem i Jan Głuszak Dagarama...... , no i Opalko a co !,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Luis Garcia :
Tarnów to zadupie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) piekut :
Jak czytam tych co to walczyli, ustrój totalitarny obalali to siech mnie ogarnia pusty. Jakiż to ustrój totalitarny który sobie wypracował opozycję i potem w demokratyczny sposób z nia zawalczył czyli przez wyboey, i przegrał. Gdzie totalitaryzm? Opozycja dopuszczona do wyborów to totalitaryzm? Z takim totalitaryzmem walczyłeś ,,ooo,,? Przecież tamten ustrój miał wkalkulowane włączenie opozycji. Gdyby nie miał po opozycji śladu by nie było jesli tylko przekroczyłaby ona jakąś granicę umowna. Kłamstwo powtarzane przez marna aktorkę że 4 czerwca upadł komunizm jest bzdurą. Kto go obalił do ciężkiej cholery? Ci dzisiejsi zwycięzcy opowiadaja o walce, poświęceniu, wielkim zwycięstwie nad reżimem komunistycznym a tu rezim uprzywilejował ta opozycję dając jej szanse na zorganizowanie sie, wystawienie własnej reprezentacji. To była ta walka. Otóż moi drodzy to była zamiana jednych na drugich. Ale żeby się do tego nie przyznawać roztacza się mity o strasznej walce z jeszcze straszniejszym komunizmem czyli fałszuje rzeczywistość tylko i wyłącznie dla własnej korzyści. Coś podobnego juz słyszałem jak poprzedni ustrój budował sobie byt. Mówiono o dziejowej sprawiedliwości. o tym że robotnik wreszcie itp. To podobna technika tylko czasy nieco inne Nawiązując do Tematu czyli Opałki. Jeśli za jego urzędowania w BP zamysł dopuszczenia opozycji, a taki był, tonie skwer temu człowiekowi się nalezy ale porządna ulica. Bo BP tamtych czasów zaproponowało ekipie dzisiejszej przejęcie władzy. Zorganizowało warunki do takiego przejęcia by nikomu włos z głowy nie spadł, Bo wiadomi czym takie zmiany mogą grozić. Jeśli udział Opałki w tym był procentowy, to w najnowszej historii Polski taki procent ma wartośc bezcenna. Jeśli Opałko wnosił jakiś spokój do tego składu BP a wnosił bo miał za soba już całe życie, względnie dobra przeszłość i emeryturę oraz zero obaw, to za ten spokój którego wowczas nie mieli inni członkowie BP nalezy się wdzięczna pamięć o tym człowieku, przynajmniej za czas gdy mógł współdecydowac o losach kraju

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
Piekucie, potok słów. Nic więcej. Pozbawić a nie przyznać (mieszkania), to dwa słowa i dwa znaczenia. Dobrze, że było Ci, tak dobrze... A oprócz tego co Ty wiesz, widziałeś, odczułeś i zapamiętałeś, to jeszcze niektórzy wykładowcy, w tamtym czasie pracowali w magazynach itp. itd. albo ich kariera naukowa ( z niewiadomego oczywiście powodu) nagle się zatrzymała ( i ściana). Oczywiście nie słyszałeś, nie czytałeś, nikt Ci też nie powiedział, że kilku studentów (nie tych z młodzieżówki partyjnej) nie tylko wypadło z listy, ale i z życia. A swoją drogą: właśnie dlatego, że Tobie było tak dobrze, to Twemu synowi jest lepiej. Przewrotne, to. Nieprawdaż?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) piekut :
kariera prawdziwie naukowa nie zatrzyma się w magazynie. A to dlatego że nauka będzie pasją niezależnie od zatrudnienia. Wbrew pozorom do tego nie zawsze jest potrzebna uczelnia. Zreszta ustrój totalitarny zapewnił tym nieprawomyslnym naukowcom niezły byt. Np taki KUL, ATK, inne. Znam wiele przerwanych karier naukowych Głwnie z powodu braku starannosci, potem braku wytrwałości, wreszcie gorzały i przypadków losowych różnych Znam przypadki gdy usuniętym ze studiów studentom zapewniono pisanie prac w kryminałach. To był ponoć ustrój opresyjny? Ze studiów za tzw polityke mogło wypaść kilku no może kilkunastu studentów którym natychmiast stworzono godziwe warunki albio nauki albo pracy. Bo wypadli za polityke. 99 % wypadało ze studiów z innych powodów. I tych mi szkoda, bo perły tam były wielkie. Ale tak jest na całym świecie. A w sprawie syna to nie pytanie retoryczne. Jeśli jego zaklad padnie, to kredytu nie spłaci. Takie leki będzie miał całe dorosłe życie. Ja takich nie miałem Mogę więc twierdzić że moja młodość była szczęśliwsza bo bez lęków egzystencjalnych. Moja młodośc była ciekawsza bo przeczytałem i zgromadziłem spory księgozbiór. On księgozbioru nie ma bo inne wartości jego dzieciom wpaja szkola , a te sa bardzo kosztowne itd itd

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) Legalny Banita :
Szkoła mu nie wpoiła? A gdzie Ty piekucie byłeś?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) ooo :
no właśnie, gdzie byłeś? Piekucie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-07-2009) abc :
Jeśli chodzi o naukowców i wynalazców, zalecam przejrzenie i przeczytanie "Przeglądu Technicznego" z lat 1979-1980... miesięcznik, który po stanie wojennym prawie się już nie odrodził.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-07-2009) Luis Garcia :
Tarnów to zadupie, nic tu nie ma, sam szajs i dziadostwo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-07-2009) piekut :
O Opałce tu mowa. Twierdzę że właśnie za czas jego w e władzach partyjnych należy się wyróżnienie jego pamięci. Bo miał wpływ na demokratyczne przekazanie władzy o czym wyżej wyjasniam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-07-2009) ehh :
Rysiu czlowiek grada i janika, pocichutku wam nafika. glosy na koalicje scigaly i pisu w miescie to zdrada!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-07-2009) Legalny Banita :
Piekucie. Po pierwsze nie wiesz napewno czy Opałko miał realny wpływ na przekazanie władzy, po drugie PZPR nie miała już specjalnie czego bronić bo system się walił i przekazała tę władze W SWOIM dobrze pojętym interesie zachowując dla siebie "konfitury".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-07-2009) piekut :
Nie miało wówczas znaczenie siła lub jej brak w PZPR. Konfrontacja i tak byłaby robiona rękami specjalistów a nie dziadków czy babek z partii. Wtedy obydwie strony sporu były osłabione Zreszta to dziś wiadomo, wtedy nikt tego dobrze nie wiedział. PZPR przekazała władzę w sposób zorganizowany bo zanim to nastąpiło musiała uporać się z jastrzębiami we własnym obozie. Interes na taki przekazaniu władzy był gł,ównie po stronie spoleczeństwa które z tego powodu nie poniosły większych kosztów. Czy Pzpr zachowała sobie konfitury? Myślę , że dużo w tym legend i półprawd. Najlepiej na konkretach czyli co w Tarnowie zachowała sobie PZPR? Mogła zachowac sobie jedynie to co posiadała. Koncern RSW, wielkie pieniądze,oddała i została bez grosza A kto się obłowił na tym koncernie proszę sobie sprawdzić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Legalny Banita :
Tak? Proszę się przejśc ul Krakowską i dobrze odświeżyć pamięć. Kto gdzie po 1989 r. miał sklepy i gdzie prezedtem należał. Ponadto "konfitury" nie oznaczaja tylko zaplecza finansowego, ale także możliwość realnego wplywania na politykę. Kto został prezydentem i kto wicepremierem w 1989 z realnym wpływem na kierowanie słuzb

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Legalny Banita :
ostatnie zdanie miało się zakonczyć "służbami". Co stało się z kasą wyprowadzaną na zagraniczne konta? Zmiana systemu była potrzebna oczywiście wszystkim, ale PZPR musiała się liczyć z tym, że jak tak dalej pójdzie to pół narodu wyjedzie z Polski a pozostała połowa będzie żyła na poziomie dzisiejszej Korei Pn. jeżeli odetnie się jej możliwość kontaktu z zachodem i w pójdzie się w zaparte umacniając zdobycze socjalizmu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) cent :
jesteśmy sławni: http://bukojer.salon2 4.pl/115777,najpierw-kruczek-t eraz-opalko

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) mak :
Swój popiera swojego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) O tempora o mores" : :
Wasze posty są irytujące. Płaskie i zupełnie nie przystające do rzeczywistości jak ta cała pseudo - happeningowa inicjatywa pt K.U.P.A ! Oraz być , albo nie skweru Opałki ! Kto się teraz w Polsce przejmuje PRL - em? Teraz dla Polaka najwazniejszy jest kurs złotego do euro , a poza tym ze wszystkich kanałów TV płyną informacje, ze najwiekszymi problemami Polaków są: wzdęcia , łupież , łojotok grzybica stóp , nietrzymanie moczu przez kobiety, problem z prostata u mężczyzn, a przede wszystkim problem z kupą; zaparcia i lużne stolce ! Oj ludzie, ludziki......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) ooo :
hmm, powyżej jak czytam, pogłębiona analiza ...Mają ludzie jednak inne (i chyba większe problemy) niż kurs złotego do euro...Może i dobrze, że mają...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Karol Wielki :
Ale to prawda, że głupotami się w tym kraju zajmujemy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) piekut :
Zgadzam się z irytującym oddziaływaniem niektórych / byc może i moich postów/ jednak wyjasniac ciemnocie mozna w nieskończoność i czasami daje to efekt, więc warto. Odpowiadam ,,legalnemu Banicie,,: Nic mi nie wiadomo o sklepach PZPR na Krakowskiej. O ile pamiętam, druga połowa lat 80 to połowa sklepów w rękach prywatnych tarnowskich dorobkiewiczw. Po 1989 roku jakichs zmian nie zauważyłem a bywam tam codziennie. Ale nawe, jeśli tych członkw PZPR było w tarnowskim kilkadziesiąt tysięcy, to nie mogę wykluczyć ze ktoryś z nich nie został ajentem jakiegos sklepu. Ale to nie były sklepy mitycznej podziemnej PZPR funkcjonującej w podziemiu, za lewe pieniądze z tajnymi kontami.Wśród tych skepów nalezałoby wzorem międzywojnie oznaczyć te czerwone i napisać na szybach ,, nie kupuj u czerwonego,, Także zielonego bo ,,bratnia partia,, najlepiej na tym wychodziła. No i to SD nikomu nie znane do wczoraj. I sprawa ukrytej kasy PZPR. Przyjmijmy że taka była. To po kiego grzyba zaciągano by pożyczki za granica? Logicznie tego jakoś pojąć nie mogę, takze z punktu widzenia ruskich, którzy o lwej kasie, jeśli była, musieli wiedziec a i tak pożyczali. A tak na marginesie wskaz banito jakiś jeden sklep co to uznajesz za konfiturę po PZPR

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) do ooo :
A jakież ty dziecko masz problemy ? Kieszonkowego tatulo nie dali ? A moze na mieszkanie nie masz ? A zarób se głupoto ludzka i nie zajmuj się tym o czym pojęcia nie masz i czasu nie traw na pisanie i czytanie tylko do roboty się weż, a pisanine Piekutowi zostaw bo on duzo czasu widocznie ma ! Takie sa narodu jakie obyczaje ich....jedz sobie na Tahiti, do Norwegii, to Ci te archaiczne ( w rozumieniu dzisiejszych licealistow ) problemy wywietrzeja z główki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Piekut Piekut :
A Ty nie mozesz na narty do Austrii pojechac ? tam jeszcze snieg leży.... Kiedys w juz Rosji powiedziano mi, zobacz sobie na mapie jaka Wasza Polsza, a jaka Rossija, to wtedy ponimajeszi; ili wy zdiełali rewolucju ili nie zdiełali ? A może Nam ( Rosjanom) już sie znudziła w 89 przyjażn z Wami, Paliaki ot dyrnyje ? A teraz Obama juz konspiruje z rownymi sobie.....ech zycie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Jared Sass :
Czytam ja sobie te komentarze i nie pusty śmiech mnie ogarnia, ale trwoga. Rację mają ci, co mówią, że polska głupota nie ma granic, tak jak dawniej Armia Radziecka. Kilku internautów ma rację, od większości zaś zionie ta miłość i dodroć prawdziwie chrześcijańska. Jeżeli głos zabiera osobnik, któremu na miejscu mózgu hula ino wiatr, albo mówiąc w przenośni, "ma bardzo słaby kontakt ze swim rozumem", no to zgoda. Biologicznie wszystko się zgadza. Ale jeżeli osobnik wykształcony pisze, że w Polsce był TOTALITARYZM i Opałko działał w tym systemie, no to już nie ręce, ale gacie opadają. Otóż w encyklopedii uystrojów państwowych czytamy, że system rządów t o t a l i t a r n y c h wspiera "ideologia oparta na tyranii i despotyżmie, która zapewnia rządzącym skuteczną kontrolę społeczeństwa. Jej elementami są: C A Ł K O W I T E podporządkowanie sobie przez państwo społeczeństwa poddawanego nieustannej mobilizacji; terror na ogromną skalę przy pomocy tajnej policji, wyrażnie zdefiniowany wróg wewnętrzny i zewnętrzny". No to jeżeli Opałko działał w takim ustroju, no to autotowi tego stwierdzenia tylko pogratulować wiedzy historycznej. Czy te chore z nienawiści głowy nie widzą i nie wiedzą, że Polska tylko kilka lat /1948-56/ w małym procencie tylko spełniała te warunki? Czy państwo totalitarne buduje osiedla mieszkaniowe, fabryki, kina, domy kultury, szkoły, przedszkola i żłobki. Z obserwacji wiem, że ci co wtedy ciemiężyli jeżdzili samochodami polskimi a ci ciemiężeni najbardziej - zagranicznymi. Pokażcie mi miernoty umysłowe kraj totalitarny, w którym wybudowano najwięcej kościołów, plebanij czy domów katechetycznych, które obecnie zamieniane są na inne cele. Kłamstwa na temat Polski mają jeden cel, jasno wytyczony przez pewne koła polityczne. Jest to "piętnowanie obywateli i ich dzielenie, a w dalszej kolejności korzyści polityczne i materialne". Jeżeli się dobrze przypatrzyć, to pewne grupy polityczne dążą do tego, aby naród antagonizować i niszczyć jego poczucie wspólnoty. Czy nie widać tego po wpisach na temat kawałka działki? Nowoczesne społeczeństwa łączą się, budują swoją tożsamość na kulturze, tolerancji, wolności myśli, dialogu. A my? Widać to na Tarnówku. Niby mieście!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Luis Garcia :
Tarnów to nie głupie miasto, dużo zdolnych i mądrych ludzi, ale każdy tutaj się zniechęca wszystkim. Chociażby pomysł sprzed roku-dwóch wymiany latarni ulicznych na solarne. Ciekawe czemu tego pomysłu nie zaczęto. Koszt jednej latarni ulicznej takiej jak stoją przy chociażby JPII tyle, że solarnej to 20 tys. pln. A energia za darmo. Po 10 latach taki interes zwróciłby się. Ale dla nas 10 lat to pewnie za dużo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) tez z moscic jestem :
Towarzyszu scigala a co tam budujecie za nasze pieniadze na wprost swojego domu w moscicach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) Legalny Banita :
Jared Sass nie kpij z historii. Państwo totalitarne jak najbardziej buduje osiedla mieszkaniowe, fabryki, kina, domy kultury, szkoły, przedszkola i żłobki. W normalnym państwie ludzie budują takie rzeczy sami. To państwo totalitarne decyduje co zbudować i dla kogo, a ludziska nie mają nic do gadania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2009) ooo :
"do ooo" - poniżej pewnego poziomu dyskusji, nie schodzę:(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) RONDEL :
A JA PYTAM : GDZIE WTEDY BYLI RODZICE ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) patelnia :
Legalny Banito - podążając twoim tokiem myślenia, dzisiejsze państwo, to, pod rządami Tuska jest również totalitarne. Przecież Orliki, autostrady, a poprzewdnio, za Kaczyńskiego perony we Włoszczowej itp. w Tarnowie tzw. markety, galerie budowane są przez kogo ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Tarnowianin :
Nie ma się o co spierać bo za czasów Opałki jeśli budowano na prywatnym to wcześniej kupowano ,POtem budowano z pOszanowaniem prawa własności .Dziś złodzeje robią co chcą ,sami kradną a prawo jest bierne ,właściciel jest POzbawiony prawa i zabiera się mu jego własność POdstępem ,przy POmocy fałszerstw ,oszustw i prawo milczy.Ma obowiązek płacić podatki by złodzeje mogli do woli czerpać i to jest dzisiejsza demokracja i wyzwolenie z POd totalitaryzmu -totalne bezprawie.A co z P. Pyzdkiem bo POdobno POpelnił przestepstwo a teraz z efektów tego czerpie obecna władza Miasta Tarnowa .Z deszczu pod rynnę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Gal :
Nie do wiary! jakież poplątanie z postępujacą sklerozą. Teraz mnie nie dziwi,że lekarze przestrzegają,że narodek w coraz większym stopniu zaczyna chorować na cukrzycę i ciśnienie a tym samym szybko schodzi z powodu udarów... Pamięć tym samym słaba a i media także nie ułatwiają oglądanie programów o historii Polski, ponieważ niewygodne tematy są puszczane dopiero po 24-tej, czyli nie dla plebsu - jemu maja wystarczyć nadal igrzyska, chleb i trochę wódki!! Jeszcze dzisiaj w wywiadzie telewizyjnym Macierewicz opisywał jak się zostawało sekretarzem PZPR.(Co będziecie oczywiście mówić,że opowiada bajki!). Decyzję o tym stanowisku zapadała na samej górze wraz z opinią SB oraz błogosławieństwem wschodnim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Do Gal :
A mnie dziwi że lekarze Cie wypuscili i udajesz wszech wiedzącego .Ja mam takie doświadczenie bo nawet jak w trakcie budiwy kolektora zdewastowali inną część działki to PO skardze w Komitecie musieli to naprawić. Dziś Pyzdki robią co chcą i do kogo na skargę ? Może do Grada -byłem i wiem co zrobił -nic .Mało teraz grabią na bezczelnego ,i wysyłają nakazy płatnicze od tego co zagrabili ,i śmieją sie .Szkoda że nie robią tego w kolorach PO,no ale tak wygląda demokracja PO nowemu jeden udaje że wszystko wie a szaraki mają na to płacić ,doczekacie się tego co PZPR

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) aga :
a kosciół w Mościcach to kto pomógł wybudować jak nie Opałko. Brawo Panie Ścigała jestem za panem, jak Opałko dawał ludzim pracę i tyle zrobił dla Moscic to teraz nikt nie chce pamiętać. To dobra decyzja

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) czytelniczka :
http://www.tarnow.pl/media/ind ex.php?id=3726

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) tez czytelniczka :
http://www.tarnow.pl/media/ind ex.php?id=3726

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Legalny Banita :
Opałko dał pracę? Nie wiedziałem , że był przedsiębiorcą. Władza przecież sama z siebie niczego nie produkuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Gal :
"do Gal" - nie udaję wszechwiedzącego ale nie cierpię też krótkiego rozumu. Teraz to mamy mamienie rozwojem i kryzysem. Metoda "grubej kreski" teraz się mści.Zmiany ustrojowe to tylko mamienie... "aga" - Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek...pamiętasz? Legalny Banito - krótko i treściwie.. tylko kto z forumowiczów to zrozumie..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Luis Garcia :
Ja zrozumiałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Do Gal :
Nie cierpisz krótkiego rozumu ale jak widać sam na to cierpisz. Bo co niby wynika z mojego komentarza ,jak nie fakt że w tedy było żle ale można było się dobić sprawiedliwości. Dziś jest tragicznie i coś takiego jak sprawiedliwość nie istnieje nawet w instytucjach biorących ogromne pieniądze za to.Zmiany ustrojowe były POto by zmienić metody mamienia Ludzi i usprawnić metody okradania ich POd pretekstem budowy lepszego jutra -jak pisałem z deszczu POd rynnę ,a POlitycy się POja jak pijawki czy kleszcze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) :D :
Wsiowe ryje, tak na Opałkę nadajecie, a to dzięki niemu macie ciepłą wodę i kible. Jakby nie Opałko to te wasze blokowiska nigdy by nie powstały. Falklandy i okolice. Teraz jesteście żli na komunę, ale czy nie dzięki Opałce to macie zaszczyt mieszkać w mieście?? Buraki spod Dembrewy, Tuchewa i tych zapyziałych wsi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Do : D :
Cham zostanie chamem na wieku wieku amen,Masz rację że większości to Ludzie ze Wsi ale nie takie chamy jak Ty .Twoja wypowiedz to samoocena świadcząca o tym że jestes Nawozem POd te buraki -to są wyborcy PO i SLD .POza tym co miał Opałko do Falklandów ty zapyziały ignorancie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Gal :
"do Gal "- jak z Twoich wypowiedzi wnioskuję.. nigdy nie chodziłeś do cenzora z tekstami i programami ... nigdy nie przedkładałeś programu decydentom do akceptacji... nigdy nie układałeś programu pod kątem angażowania w pierwszej kolejce dla lektorów z KW i ich emerytom... Jares Sass dość klarownie tłumaczy system były. I co ważne, te dawne "priwyczki".. zbytnio zakorzeniły się w mentalności ludzi i trudno jest je zmieniać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) wojtek :
zenujacy poziom.komuna byla zla rzecza.ale trafiali sie w niej wspaniali ludzie.jak pan dyrektor.wara wam od nich gowniarze.SZACUNEK DLA PANA DYREKTORA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Do Gala :
Fakt nie wszyscy pracowali w propagandzie ,ja na budowach mieszałem błoto .Problem w tym że dziś POdobno nie ma cenzury ale i prawdziwych Dziennikarzy ,jak jeden POwiedział "czasem za nie wielkie pieniądze można narobić sobie kłopotu nawet włącznie z sprawą Sądową "Tak więc kanalie nami rządzą jak rządziły i w tedy cenzura dzisiaj strach i pieniądze zapewniają im całkowitą bezkarność , Medja mają ogromną moc ale są nie dla Obywateli a ich Pracodawców -Mocodawców . Tak wygląda demokracja -ekonomiczna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2009) Do wojtek :
Jak widać bez Pana nie jesteś w stanie nawet egzystować nie wspominając o samodzielnym myśleniu.POdobno PO mjało być mniejszym złem,okazało się większym .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Legalny Banita :
Pusty śmiech mnie ogarnia kiedy słyszę lub czytam argumenty, że "gdyby nie komuna to byście krowy pasali" albo nie byłoby kibli czy ciepłej wody. Wystarczy odrobina wysiłku, żeby stwierdzić, że w krajach wolnych od tych genialnych Gierków i Opałków ludzie nie tylko mieli ciepłą wodę i kible, ale rzeczy o posiadaniu których mogliśmy przez wiele lat tylko marzyć. Tak nas urządzili ci dobroczyńcy. Wmówili prostemu ludkowi, że gdyby nie oni to bym nawet słońce nie świeciło i ludek kupował te dyrdymały jak świeże bułeczki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) janek :
PANIE PREZYDENCIE - BRAWO! WON Z POLITYKAMI, OSZOLOMAMI, HISTERYCZNYMI NIEUKAMI. PAN REPREZENTUJE TO MIASTO I JEGO OBYWATELI. I DOBRZE ZE SIE PAN WSLUCHUJE W GLOS ROZSADKU A NIE GLUPOTY. JEDNYNA Z TEGO SZKODA - ZE TUP CIESIELCZYKA SIE PORUSZYL. A MOZE NIE WSZKODA A UBAW?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) do Banity :
To miej pretensje do tych wolnych krajow ktorzy nas sprzedali jeszcze w Jałcie. Zupelnie sie z Tobą zgadzam ,ale sprawa nie jest taka prosta jak Ci sie zdaje - Arrmia Czerwona przyniosla nam "wolnosc " na bagnetach w 44-45. Potem byly czystki i jak Ty to mowisz ludek to kupil - wzial ziemie z reformy rolnej stanowiska, prrzestal pasac krowy, lekarzem, dyrektorem kierownikiem inzynierem itp sie zostal i nawet nie wiedzial ze mozna inaczej, panowie wyjechali do Argentyny na przyklad...Mial byc plan Marschalla - nie wyszlo.I 60 lat w plery. I Mamy niby wolnosc i dalej jest do d....... W iP

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) J.W :
To odezwał się jeden z wyborców ,i tacy własnie zgotowali nam ten los wybierając Tusków,Gradów,Ścigałóww itp.Ciemniaku to twuj Ścigała jest politykiem ,więc to do niego to won.Natomiast On nie reprezentuje Miasta a siegie i swoją formacje okradającą jednych a rozdającą innym.Wsłuchuje sie w w to co POzwopl mu dalej wić sobie gniazdko kupować plazmy i dla jadnych być dobroczyńcom a innych okradać i dla takich jak Ty stroić sie w szaty dobroczyńcy kosztem innych bo sam niczego nie dal od siebie wręcz na niego wydajemy krocie.Narodzie kiedy zaczniesz myśleć a nie POzwolić by myśleli za Was inny cfańsi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Legalny Banita do doBanity :
Ależ oczywiście, że nas sprzedali. Co do tego nie ma wątpliwości. Ja tylko stwierdzam fakt, że to nie żaden system cokolwiek daje, a jedynie może czegoś zakazywać. Ponieważ w tw. kapitalizmie było mniej zakazów niż w socjalizmie, przeto państwa kapitalistyczne szybciej się rozwijały i ludziom żyło się dostatniej. Co do wykształcenia, to państwo nie jest potrzebne w jego zdobywaniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Luis Garcia :
Usted está discutiendo sobre el pasado, era buena o no. Pero todos en todos una cosa puede decirse con seguridad. Veces que sólo nos recuerda que algo está cambiando en esta ciudad. Vivimos entre la élite vano, y entre los humildes siervos.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Kostan :kostan@poczta.oky.pl 
Zakłady Azotowe zatrudniały w czsie Opałki około 14 tys pracowników, a tzw 14-stka była dużo mniejsza niż na Mechanicznych, to kosztem pracowników wybudowano wiele obiektów, kosciół też. Opałko to taki "Janosik" z tym że zabierał biednym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) taki sobie :
Gdyby ktoś kiedyś pisał rozprawę np. pt. "Dzieje głupoty w Tarnowie", to materialu ma po uszy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Legalny Banita :
Porównując Opałkę do Janosika należy dodać , że tak jeden jak i drugi byli osłaniani przez możnych inaczej nic by nie wyszło z ich działalności.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) JEDRZEJ :
poniewaz bez takich megalomanow o kompleksie nizszosci, jakim jest (dr?) Ciesielczyk byloby nudniej, i poniewaz na jego intelektualny tekst nikt nie zareagowal, ku jego rozpaczy, pozwalam sobie ze zdumieniem spostrzec, ze on jeszcze egzystuje! Jakze musi cierpiec, ze go nikt, nawet w tak zajadlej dyskusji nie dostrzega!. Panie marku - ozdobo Ty nasza intelektualna, ciesze sie, ze Pan zipie, choc mowia, zes Pan truchlo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Luis Garcia :
Na mój komentarz po hiszpańsku też nikt nie zareagował. A napisałem całą prawdę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) nikczemny :
Jak komus to sie podoba to prosze bardzo, dla mnie to zenada...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) Twarz :
wzor Hitler zbudowal autostrady, wzor musolinii zlikwidowal bezrobocie, wzor stalin wygral wojne, nam na wzor Gomulka i opalka. Dziekuje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-07-2009) M.P. :
Hitlerowi klaskały miliony JPII też. Wzór? Dziękuję. Twarz, zachowaj swoją twarz bo teraz jestes bez niej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) Legalny Banita :
Wniosek jest taki, że nie ma się co oglądać na miliony, bo klaszczą temu kto akurat jest przy mikrofonie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) Luis Garcia :
Ja zawsze klaszcze jak inni klaszczą, po to by się nie wyróżniać z tłumu. A i tak nigdy nie klaszcze szczerze:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) Do Luis Garcia :
No udowodniłeś że naumiałeś sie hiszpańskiego co nie dowodzi o inteligencji i mądrości .No napewno o snobiżmie bo to wynika z Twojej wypowiedzi ,a reszta to klaskanie :)))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) Luis Garcia :
O braku inteligencji może świadczyć brak poczucia humoru. A hiszpańskiego nie znam, przetłumaczyłem to ręcznie.;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) ja :
Ja mam wielu znajomych na Azotach i troche rodziny i Ci wszyscy ludzie z Azotów którzy go znali mówią że on był jednym z najlepszych prezesów azotow w tarnowie. Ponoć jak sie do niego poszło i np: powiedziało że za 2 lata na emeryture i że bedzie niska to podnosił na te dwa lata płace dla tego człowieka o 2 lub więcej stopni (nie wiem oco chodzi z tymi stopniami płac tak dokładnie). dlatego sądze że był on dobrym człowiekiem a do parti przystapił po to żeby zrobic kariere. Wiele innych osob zrobiło podobnie. A jeżeli chodzi o to że był sekretarzem to tylko dlatego że był bardzo popularny w Tarnowie i Partia chciała mieć kogoś takiego na tym stanowisku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) Tarnowianka :
Do Ja Masz rację tak było.Noż się otwiera jak się czyta te komentarze,czy nikt nie pomyśli o rodzinie pana Opalki ,ktorzy t czytają te brednie.Bardzo im współczuję.Może zacznijcie oceniać Jego pracę jako posła Ziemi Tarnowskiej czterech kadencji,ale na to trzeba znac historię Tarnowa, a nie historię PZPR Uważam ,że to nie Opałko nie wart żeby nazywać Jego imieniem skwerek, tylko skwerek nie jest wart imienia Stanisława Opałki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2009) DO walczących o pietruszke :
Nie jestem zwolennikiem Opałki i choć pracowałem na Azotach i wylali mnie za POwiedzenie ! sekretarzowim PZPR na PCV "jaki ja jestem dla Pana towarzysz?"Wolę Opałkę jak Grada i jego "demokrację "Nie nazywałbym placu jego imieniem by nie dawac pretekstu do plucia na Niego. Zainteresowałbym się Prezydentem który toleruje złodzejstwo .przekręty i zwykle kręcenie lodów do własnej kieszeni.CO z kontrolami NIK-u nie tylko w sprawie Pyzdka ale PINB Tarnów oraz złodzejskich Stalinowskich decyzji UM Tarnowa tych urzędników i innych okradających prawowitych właścicieli by rozdawac przywileje i konkretne roboty na koszt nas Podatników. Co z wyrokami Sądu "Przestepstwo bylo ale pokrzywdzonym jest UM Tarnowa?"Jakoś nawet radny Kwaśny zamilkł ,tylko lody kręcą się jakby szybciej.Zmiana ustroju to tylko zmiana metod okradania Mieszkańców ,bo nawet czsem ludzie się nie zmienili albo weszło młode POkolenie z tymi samymi nazwiskami .POdobnie w POlicji Prokuraturze i Sądach ,widac na jeszcze jedną wille braklo jak szefowi PINB

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Legalny Banita do ja i Tarnowianki :
Wy, ludzie chyba nie zdajecie sobie sprawy z tego co piszecie. Jeżeli jedynym powodem podniesienia pensji było przejście na emeryturę w perspektywie 2 lat to ten facet z miejsca powinien wylecieć ze stanowiska. Nie chcę teraz oceniać czy był "dobry" czy "zły" ale to co napisaliście świadczy o głupocie, która na szczęście przyspieszyła zatopienie tego przeklętego systemu przez decyzje takich opałkopodobnych sekretarzy, dyrektorów i innych dygnitarzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Kostan :
Towarzysz Opałko na spotkaniach dyrektorów cięzkiej chemii wypowiadał się tak : " u mnie pracują ludzie ze wsi i nie muszą dozo zarabiać, są zadowoleni ze swoich zarobków", inni dyrektorzy walczyli o wyższe pensje dla swoich podwładnch. Do dzisiaj ludzie związani z Azotami nie tylko emeryci ale i obecni pracownicy ZA, jak również cała społeczność tarnowska odczuwa skutki niechlubnego diałania Towarzysza Dyrektora. Wystarczy porównać zarobki w Policach czy w Kędzierzynie z własna kiszenią. Ale po co takimi pirdułami ma sobie zaprzatać głowę jakiś prezydent, minister czy dyrektor, bo czynie łatwiej rzadzić biednym i głupim? Niech się cieszą z "ładnej" nazwy skweru, pasuje jak ulał na 22 lipca.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Luis Garcia :
Ja bym tego skweru tak nie nazwał. To, że wybudował obiekty sportowe to dobrze, ale nie wystarczy. Można nazwać ten skwer im. Pana Wody bo wybudował nam obwodnicę. Albo imieniem Pana Ścigały, bo wybuduje nam auqapark, albo im. Pana Bienia, bo za jego czasów firma szwedzka zainwestowała pod Tarnowem. Trochę więcej ambicji ludzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Legalny Banita :
Ręce opadaja. Ci ludzie biorą (lub brali) za swoją pracę pieniądze. Za co ich honorować? Za to, że zrobili to co należało zrobić?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Luis Garcia :
No właśnie charytatywnie tego nie robili.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) Do Legalny Banita :
Nie za co ale POco ,by obecni mogli liczyć że kolesie POśmiertnie albo nawet PO wywaleniu z polityki POstąpią POdobnie i będą zmuszać innych do czczenia ich-za co choćby za to że POstawili np. trzy wille rodziny z bycia społecznikiem :)))))))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-08-2009) nikt - nikoś :
TA KOSTAN SAM JEDEN OPAŁKA SPRAWIŁ ŻE DZIŚ TAK KIEPSKO ZARABIAMY - bez świątecznych jaj mi tu proszę... Tarnowscy potentaci, prezesi biznesmeni, właściciele itp. płaca mało i dalej będą tak płacić bo niestety maja w czym przebierać to po pierwsze a po drugie nikt nie protestuje tylko zasuwa za te marne pieniądze...a jak człowiek upomni się o podwyżkę to okazuję się ze po chwili jest 5 na jego miejsce za mniejsze pieniądze! TO PROSTY RACHUNEK - SZANUJ SIEBIE A INNI BĘDĄ CIĘ SZANOWAĆ I WPROST PRZEKŁADA SIĘ ZA ZASADA NA PIENIĄDZE kończąc wywód o finansach każdy pracodawca w tym regionie (poza skromnymi kilkoma wyjątkami) ma za nic pracownika..najważniejszy jest on sam i pieniąchy A Opałka jest związany z tą częścią Tarnowa czy to się komuś podobna czy nie to mimo swej bogatej historii ten kawałek ziemi był mu z pewnością bliski! "Do walczących o pietruszkę" 0- ja nie mam nic przeciwko Opałce, niech sobie będzie skwer jego imienia...co do złodziejstwa to nie w tym problem...problem w kolesiostwu i protekcji która drąży Tarnów...tu wszystko załatwia się poprzez znajomości...wystarczy popytać w swoim środowisku..ilu z naszego podwórka, znajomych znalazło choćby pracę bez czyjegoś pozytywnego dobrego słowa - TO SMUTNE ALE PRAWDZIWE - a ilu z was załatwiło sobie mandat za parkowanie, ilu dało w łapke lekarzowi za lewe zwolnienie!!!!! niech teraz każdy w własnym sumieniu odpowie czym różni sie załatwienie lewego zwolnienia od załatwienia interesów miedzy politykami i biznesmenami np w Naszym Mieście - NICZYM PO ZA SKALA I PUNKTEM ODNIESIENIA.!!!! WSZYSCY MAMY TO WE KRWI ZAKORZENIONE!!!! NA KONIEC PYTANIE KTO NAUCZYŁ BRAĆ W ŁAPĘ..TEN KTO BIERZE CZY TEN KTO DAJE!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947