To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W Tarnowie zainaugurowano ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod Apelem o godne upamiętnienie ofiar Ludobójstwa na Kresach    -   14/7/2009
Poprzyj Apel do Władz !
W sobotę 11 lipca br. pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające ofiary tzw. "Krwawej Niedzieli" - kulminacyjnej fali ludobójczych ataków OUN-UPA na Wołyniu. Podczas uroczystości odczytano List do do Władz Samorządowych i Państwowych Rzeczpospolitej Polskiej o upamiętnienie ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach podczas Apeli Poległych, które odbywać się będą we wrześniu, w związku z obchodami 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zainaugurowano także proces zbierania podpisów pod Listem - Apelem.

Ogloszenie
>

Idea Listu jest pokłosiem jesiennej sesji naukowej "Zagłada. Ludobójstwo na Polskich Kresach 1939-47", która odbyła się w Tarnowie. Jej organizatorzy (Stowarzyszenie Nie Teraz, Tarnowska Artystyczna Konfraternia i Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) zostali zobowiązani do sformułowania takiego Apelu, jego ogłoszenia podczas uroczystości 66 rocznicy "rzezi wołyńskiej" oraz przesłania jego treści władzom.

Poniżej prezentujemy treść Listu - Apelu do Władz :

My – Polacy, zgromadziliśmy się dzisiaj w różnych miejscach naszej Ojczyzny dla upamiętnienia pomordowanych bestialsko Rodaków (od niemowląt do starców - bez wyjątku), którzy byli ofiarami planowego ludobójstwa dokonanego w latach II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu przez oddziały OUN- UPA na terenach województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego oraz w części województw poleskiego i lubelskiego.

Zgromadzeni na uroczystościach i świadomi tej zbrodni dokonanej na Polakach oraz mając na uwadze zbliżające się obchody 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i 70-tej rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę

APELUJEMY
do władz samorządowych i państwowych Rzeczypospolitej Polskiej

o uwzględnienie na listach Apeli Poległych, które odczytywane będą w miejscach narodowej pamięci podczas wszelkich wrześniowych uroczystości organizowanych przez te władze bezpośrednio lub we współpracy z innymi organizacjami ofiar ludobójstwa dokonanego na naszych rodakach przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach II Rzeczypospolitej.


Niech wśród naszych bohaterów, którzy ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej oraz cywilnych ofiar dwóch największych totalitaryzmów w dziejach Europy – nazizmu i komunizmu, nie zabraknie wreszcie miejsca dla dziesiątek tysięcy Polaków – ofiar morderczego nacjonalizmu ukraińskiego, którego główne tezy sformułował Dmytro Doncow, rozwinęli Jewhen Konowalec i Stepan Bandera, a z pełną bezwzględnością i konsekwentnie realizowały podległe Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów formacje wojskowe i cywilne, na których czele stali Roman Szuchewycz, Kłym Sawur i Mykoła Łybed.

Polacy ginęli i byli poddawani okupacyjnym represjom na całym obszarze przedwojennej Polski i poza jej granicami, ale nigdzie jednak w takiej skali, jeśli chodzi o liczbę i zakres zbrodni, jak na Wołyniu i w tzw. Galicji Wschodniej. Tam na Polaków czekała Zagłada, podobna do tej, jaką naziści zgotowali w całej Europie ludności pochodzenia żydowskiego.

Niestety, wokół tych wydarzeń nadal panuje wśród polskich elit politycznych swoista zmowa milczenia, a jej konsekwencją jest nie tylko znikoma wiedza społeczeństwa, ale też praktyczny brak ofiar tej, dokonanej na Kresach zbrodni, w narodowej pamięci Polaków. Widomą oznaką tej niepamięci jest ciągły brak tych ofiar na listach Apeli Poległych w wielu miejscach naszego kraju.

Osobom i organizacjom, które chcą upamiętnić ofiary ludobójstwa, całkowicie niesłusznie zarzuca się często rewanżyzm i niszczenie współcześnie budowanej polsko - ukraińskiej współpracy. Chcemy wyraźnie podkreślić, że naszym celem jest jedynie sprostanie przesłaniu zawartemu w stwierdzeniu: Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary!

To właśnie brak ofiar kresowego ludobójstwa na listach poległych byłby dalszym przejawem wybiórczej narodowej pamięci i dzielenia polskich ofiar wojny na lepsze i gorsze. Byłby przejawem antynarodowej gry politycznej. 70-ta rocznica wybuchu II wojny światowej jest natomiast znakomitą okazją, aby usunąć błędy przeszłości i narodową pamięcią objąć nareszcie wszystkie polskie ofiary tej strasznej wojny.

Organizatorzy proszą wszystkich, którym na sercu leży godne upamiętnienie ofiar Ludobójstwa na Kresach, o poparcie powyższego Apelu poprzez złożenie pod nim podpisu i przekazanie informacji o nim możliwie największej liczbie zainteresowanych, bez względu na ich miejsce zamieszkania.
Poparcie Apelu jest możliwe poprzez:
1/ złożenie własnoręcznego podpisu w punkcie redakcyjnym naszego portalu w Tarnowie : ul. Bema 5
lub 2/ nadesłanie drogą elektroniczną na adres: redakcja@intarnet.pl e-maila z hasłem POPIERAM APEL w temacie wiadomości, a w treści - zawierającego Państwa imię i nazwisko oraz krótką informację o wykonywanym zawodzie i ewent. reprezentowanej przez Państwa organizacji.

W celu przesłania większej ilości podpisów można także pobrać plik z dokumentem (tu możesz pobrać ten plik, wydrukować niniejszy List i złożyć pod nim (lub na odwrocie dokumentu) czytelne podpisy wraz z ogólną informacją o sygnatariuszach a kartę taką przesłać na adres :
inTARnet.pl, ul. Bema 5, 33-100 Tarnów lub dostarczyć nam skan dokumentu na redakcyjną skrzynkę e-mail: redakcja@intarnet.pl

Akcja zbierania podpisów zakończona zostanie 31 lipca br. Około 10 sierpnia korespondencja, zawierającą List- Apel i zebrane podpisy wysłana zostanie do samorządowców wszystkich 16 województw kraju oraz władz państwowych, w tym do Kancelarii Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu i Premiera.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 03:38:42
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html