Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powiat tarnowski: pomnik odzyskał swój blask    -   15/7/2009
Renowacja pomnika 5 PSK
Odzyskał blask historyczny pomnik upamiętniający żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Tarnowie. Dzięki staraniom Starostwa Powiatowego, które wyłożyło pieniądze z własnego budżetu i zdobyło środki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przeprowadzono gruntowną renowację monumentu znajdującego się przy Alei Matki Bożej Fatimskiej, obok Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Ogloszenie
>

Pomnik, którego właścicielem jest powiat tarnowski, powstał z inicjatywy pułkownika Aleksandra Ehrbara na terenie ówczesnych koszar im. Jazdy Kłuszyńskiej w Tarnowie. Zaprojektowany został przez ppor. Tadeusza Ujejskiego i odsłonięty 9 września 1923 r. Twórcy chcieli w ten sposób oddać hołd żołnierzom i oficerom 5. Pułku Strzelców Konnych, którzy polegli w latach 1918 – 1920 w walkach o niepodległość i granice państwa polskiego. Monument jest świadectwem obecności w Tarnowie tej zasłużonej w dziejach polskiej kawalerii jednostki Wojska Polskiego. –Dobrze, że konserwacja została przeprowadzona, gdyż pomnik znajdował się w nie najlepszym stanie. Chodzi zwłaszcza o ściany zewnętrzne, na których widoczne były liczne pęknięcia oraz ubytki, głównie w krawędziach i gzymsach, spowodowane przez upływ czasu i niszczące czynniki atmosferyczne – podkreśla konserwator dzieł sztuki Barbara Dworaczyńska, która wykonywała prace. Polegały w głównej mierze na gruntowym oczyszczeniu całego cokołu pomnika oraz wykonanego z wapienia, wieńczącego pomnik orła. Ten właśnie element był bardzo zniszczony – pokrywała go ciemna patyna, miał liczne przebarwienia spowodowane mikroflorą oraz zalegającymi glonami.
Osłabione partie pomnika zostały wzmocnione strukturalnie żywicą krzemoorganiczną a cały pomnik zabezpieczony przed dalszym niszczącym działaniem czasu. Pokryto go specjalnymi substancjami odpornymi na deszcz, śnieg i zmiany temperatury. Konserwacja kosztowała około 20 tys. zł. 15 tys. powiat tarnowski zdobył z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie – resztę przekazał z własnego budżetu.
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku pomnik będzie iluminowany. W pełnej krasie można będzie go oglądać również po zapadnięciu zmroku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl