To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP proponuje...    -   16/7/2009
Wakacje z książką
Wybory czytelnicze dzieci i młodzieży są różnorodne podobnie jak różnorodna jest oferta Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie - począwszy od nowości z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży poprzez literaturę science fiction, aż do baśni legend, literatury poznawczej i popularnonaukowej dla czytelników różnych grup wiekowych. W czasie wakacji – okresie wolnym od nauki obowiązku czytania lektur szkolnych Oddział proponuje swoim czytelnikom sięgać po książki odkładane na półki do przeczytania na później z uwagi na brak czasu. Pracownicy MBP polecają książki o tematyce wakacyjnej, przygodowe, humorystyczne, ale też (w przypadku młodzieży) pozycje, które oprócz czytelniczej przyjemności skłaniają do refleksji nad życiem, nad problemami które niesie współczesność i które być może - mogą być pomocne w rozwikłaniu drażliwych i trudnych problemów. Poniżej prezentujemy wybór proponowanych książek.

Ogloszenie

W pierwszej kolejności Oddział dla Dzieci i Młodzieży poleca znakomitą serię książek „Nasza Biblioteka” Wydawnictwa Ossolineum. Autorzy tej serii podejmują aktualne, często niełatwe problemy współczesnej młodzieży, takie jak: narkomania, anoreksja i inne uzależnienia, trudności z przystosowaniem się do otaczającego świata, walka z przeciwnościami losu, konflikty pokoleniowe, ucieczki z domu, itp.
W zbiorach Oddziału znajdują się następujące tytuły serii:
Jana Frey: Chłód od raju
Bohaterka - Hannah ma 15 lat i jest świadkiem Jehowy. Dotąd czuła się bezpiecznie w swojej społeczności, teraz jednak chciałaby z niej wystąpić, by żyć tak, jak jej rówieśnicy. Hannah walczy o prawo wyboru, a dzięki wsparciu i miłości Paula postanawia uczynić pierwszy krok ku wolności, jakiej zaznają jej szkolni koledzy i koleżanki.

Heidi Hassenmüller: Czarne czerwone, śmierć
Wstrząsająca historia chłopca, który wpada w towarzystwo skinheadów i neonazistów. Nastoletni Udo, szykanowany przez swoich szkolnych kolegów, zaprzyjaźnia się z Willim, członkiem ultraprawicowej grupy. Gdy pewnego dnia jego kolega z klasy ginie w tajemniczych okolicznościach, "wielka wspólna sprawa" zaczyna wzbudzać w bohaterze coraz większe wątpliwości. Jednak wystąpienie z szeregów organizacji grozi poważnymi konsekwencjami...

Jana Frey: W ślepym zaułku wolności. Dzieci ulicy.
Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą...

Jana Frey: Bez odwrotu
Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna 15-letnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana. Sama jest jeszcze dzieckiem. Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Problemy narastają... Pytania można mnożyć... Każde rozwiązanie jest trudne.

Brigitte Kolloch, Elisabeth Zoller: Dziennik bulimiczki
Iza ma bulimię. Właściwie chciała tylko schudnąć parę kilogramów, potem jednak straciła kontrolę nad własnym życiem. Wpadła w błędne koło okresów głodu i ataków obżarstwa. Iza nie chce dopuścić do siebie myśli, że jest chora. Dopiero gdy zostaje przyłapana w supermarkecie na kradzieży jedzenia, pozwala sobie pomóc. Jednak powrót do zdrowia to długa i trudna droga.

Beata Ostrowicka: Świat do góry nogami
Tragiczna śmierć matki zmienia nagle dotychczasowe życie 16-letniej Oli. Obarczona kłopotami dnia codziennego, nie potrafiąca znaleźć porozumienia ani z ojcem, ani z młodszym rodzeństwem, stopniowo pogrąża się w apatii. Wtedy właśnie w życiu bohaterki pojawia się Mateusz - jej pierwsza wielka miłość. „Świat do góry nogami” to powieść o przyspieszonym dorastaniu nastoletniej dziewczyny, konflikcie pokoleń i poszukiwaniu swego miejsca na ziemi. Czytając tę prawdziwą i przejmującą książkę będziemy śmiać się i płakać.

Marliese Arold: Chcę żyć!: Historia Nadine - nosicielki wirusa HIV

Heidi Hassenmüller: Dobranoc, Słonko
Historię Gabi, dziewczynki przez długie lata wykorzystywanej seksualnie przez ojczyma, autorka przeżyła osobiście: "To historia mojej młodości, której nie miałam... Napisałam ją z myślą o tych wszystkich dziewczętach, które znalazły się w równie beznadziejnej sytuacji. Przerwijcie milczenie i wołajcie o pomoc! Bez przerwy, aż was usłyszą".

Heidi Hassenmüller: Niemy Śmiech
Kolejna powieść autorki bestselleru "Dobranoc, słonko", i "W sidłach anoreksji". Jej bohaterkami są mała Antje i jej matka, którą bez reszty pochłania kariera modelki. Antje nie mówi. Heidi Hassenmüller nie tylko umiejętnie pozwala przeniknąć w psychikę dziewczynki i spojrzeć na świat jej oczyma, ale także sugestywnie kreśli realia panujące w świecie show-biznesu. Być modelką! Jak wyglądają kulisy tego idealizowanego zawodu, jakie czyhają niebezpieczeństwa?! To historia o myślach, uczuciach i czynach, o kłamstwach, oraz o tym, co najprawdziwsze - o miłości.

Jana Frey : Odlot na samo dno
Prawdziwa historia dziewczyny uzależnionej od narkotyków.

Jana Frey: Oszaleć ze strachu
Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego.

Heidi Hassenmüller: W sidłach anoreksji
Autorka przedstawia, w jaki sposób Maja powoli uwalnia się z zaklętego kręgu swojej anoreksji. Jednak jest to niełatwa droga, ponieważ nie wystarczy tylko znowu zacząć jeść...

Beata Ostrowicka: Zła Dziewczyna
Nowa powieść Ostrowickiej to książka o dokonywaniu trudnych wyborów, odpowiedzialności, a także o miłości, która nie zawsze jest tą wymarzoną.

Nowacka Ewa: Miłość, psiakrew
Wiola, uczennica liceum z ambicjami zostania aktorką i Daniel, uczeń technikum, to bohaterowie najnowszej powieści Ewy Nowackiej. Czy uczucie, które połączyło parę nastolatków, było miłością na wieki, czy tylko przelotnym zauroczeniem, krótkotrwałą fascynacją?

Pracownik biblioteki, pani Teresa Wąs zachęca również do przeczytania innych książek, podejmujących aktualne problemy młodzieży, znajdujących się w zbiorach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP, np.:

Ewa Ostrowska: Co słychać za tymi drzwiami?
Autorka ukazuje tu życie współczesnej młodzieży, jej prawdziwe i wydumane problemy powstające w rodzinie, szkole, w kontaktach z rówieśnikami. Bohaterkami książki są dwie siostry różniące się fizycznie i mentalnie, rywalizujące ze sobą o względy chłopaków, w różny sposób buntujące się przeciwko wszechogarniającej, brutalnej walce o sukces materialny. „Co słychać za tymi drzwiami” - książka ciekawa, dająca wiele do myślenia, ma wyraźnie dwóch adresatów - młodzież i pokolenie rodziców.

Ewa Nowak - „Wszystko tylko nie mięta”, „Diupa”, „Krzywe 10”
Autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość popularna wśród młodzieży ze względu na ciepły humor, porusza ważkie dla współczesnej młodzieży problemy i podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. (źródło Wikipedia)

Anna Onichimowska: Dziesięć stron Świata
Autorka porusza bardzo zróżnicowane problemy, które wszystkie ze sobą łączą się u progu nastolatka, który jest w tym najbardziej podatnym na wszelkie pokusy wieku (punkt odniesienia 14-16 lat). Pisze trochę o prostytucji, otyłości, subkulturach, uzależnieniu od komputera, Internetu i gier. Porusza także problem, braku możliwości własnego rozwoju i nie moc podejmowania decyzji, kiedy to robią za nas rodzice. Jest też trochę o wyborach, zdobywaniu pieniędzy, przy próbie zaimponowania dziewczynie, a także o innych tu nie wymienionych sprawach. W każdym z dziesięciu opowiadań, akcja rozgrywa się w innym zakątku świata.

Siesicka Krystna: Bethowen i dżinsy
Beethoven i dżinsy to książka o problemach dorastania, trudnych decyzjach i poświęceniu.

Wartski Mauren: Uciekinierka
Historia pełnej kompleksów nastolatki, której życie zmienia się drastycznie po ucieczce starszej siostry z domu. Sunny tęskni i martwi się o siostrę. Ojciec zabrania rozmów o Coral, matka szuka pomocy u psychoterapeutów i jasnowidzów. Oboje są pochłonięci zaginioną córką, że nie zauważają co dzieje się z Sunny. Czarę goryczy dopełnia zachowanie Bretta, najprzystojniejszego chłopaka w szkole. A ona uwierzyła, że to miłość. Sunny postanawia uciec...

Mazer Harry: Kim jest Eddie Leonard?
Eddie Leonard nie ma pojęcia kim jest. Kobieta którą nazywa swoją matką opowiada mu, że jego matka go porzuciła po urodzeniu, to znów, że został znaleziony na śmietniku. Po jej śmierci Eddie postanawia rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia i odnaleźć rodziców. Pewnego dnia spostrzega swoje zdjęcie na plakacie z napisem "Ktokolwiek widział..."

White Ruth: Wierzba płacząca
Tiny Lambert, główna bohaterka książki, jest nastoletnią dziewczyną. Mieszka razem z matką, ojczymem i przyrodnim rodzeństwem. Tiny to nieśmiała i nietowarzyska osoba. Duże znaczenie ma dla niej Wierna, jej wyimaginowana przyjaciółka. Bohaterka pragnie stać się podobną do innych dziewcząt. Marzy o przyjaźni i kontaktach z chłopcami. Czy jej pragnienia urzeczywistnią się po rozpoczęciu nauki w szkole średniej? Jednym z wątków powieści jest ogromny problem Tiny. W pewnym momencie jej ojczym, Vern, zaczyna interesować się osobą swej przybranej córki i... wyrządza Tiny wielką krzywdę. Jak ona sobie z tym poradzi? W powieści zostały poruszone zagadnienia bliskie młodemu człowiekowi, a w dużej mierze temat przyjaźni i miłości. Książka ta polecana jest wszystkim czytelnikom, a w szczególności nastolatkom, które doznają uczucia osamotnienia, niepewności czy przygnębienia. „Wierzę, że przeżycia Tiny w jakiś sposób im pomogą” - czytamy na forum internetowym.

Wojciech Wiśniewski: Beata ma oczy brązowe
Bohater tej książki spostrzega, że lekcje w szkole mogą być fascynujące, a nudne dotąd koleżanki okazują się niegłupie i całkiem ładne...

(Wszystkie wyżej zacytowane recenzje książek zaczerpnięto z serwisu rekomendującego książki BiblioNetka.pl)

MBP poleca także następujące książki o tematyce wakacyjnej (zwłaszcza polskich autorów) napisane dla najmłodszych (do 10 lat):
Kędziorzyna Maria – „Wędrówki Szyszkowego Dziadka” - ciekawe opowiadanie o tematyce przyrodniczej , życie lasu i jego mieszkańców.
Kownacka Maria – „Dzieci z Leszczynowej Górki” – przygody trójki dzieci przebywających w leśniczówce na wakacjach
Korczkowska Jadwiga: ”Bułeczka” – życie dzieci z różnych środowisk
Terakowska Dorota: „Babci szalona podróż po Krakowie” – humorystyczna powieść o chłopcu który wraz z „babcią” poznaje Kraków i jego zabytki.

Dzieciom starszym i młodzieży do lat 16 Oddział proponuje:
Dziewczętom - Maria Józefacka - „Dziewczyna nie ludzie”, „Lotnica” - książki obyczajowe, poruszające tematy miłości, przyjaźni, niesienia pomocy innym.
Wszystkim: Edith Nesbit – „Pięcioro dzieci i coś”, „Feniks i dywan”, „Historia Amuletu” - cykl książek fantastyczno realistycznych o wakacyjnych przygodach pięciorga dzieci które wykopują w zasypanym kamieniołomie dziwaczną figurkę...
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, March 23, 2023 12:18:40
IP     : 3.236.209.138
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html