To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Eurokandydaci odpowiadają - Wacław Prażuch   -   09/6/2004
Kolejny kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, pochodzący z Tarnowa, nadesłał nam odpowiedzi na pytania, które zadali mu inTARnauci oraz wylosowany dla niego adwersarz. Tym kandydatem jest Wacław Prażuch, startujący z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Ogloszenie

1. Nie był Pan entuzjastą wejścia Polski do Unii Europejskiej . Jak Pan dzisiaj będzie zachęcał wyborców i jakich argumentów Pan użyje , żeby poszli do wyborów i zagłosowali na Pana ?

Nie byłem przeciwnikiem wejścia do Unii Europejskiej ale też nikogo nie namawiałem ani do głosowania za ani przeciw. Była to na tyle powazna decyzja, że każdy musiał dojrzeć sam do jej podjęcia. Nie będę nawoływał również do udziału w wyborach. Ludzie w Małopolsce są rozumni i podejmą właściwą decyzję. Jeśli będzie niska frekwencja oznaczać to będzie tylko tyle, że elektorat uznał iż nie ma na kogo głosować.

2. Zrezygnował Pan z pracy w Starostwie i przeszedł do Urzędu Miasta. Dlaczego ? Jak ocenia Pan rezultaty reformy administracyjno- samorządowej kraju sprzed 5 lat , czy powiaty (w obecnym kształcie i o dzisiejszych kompetencjach) rzeczywiście zdają egzamin ? Czy nie stanowią niepotrzebnego konkurenta dla gmin ? Czy stać nas na taką ilość (i jakość) powiatów ?

W powiecie tarnowskim skończyłem 4-letnią kadencję i powróciłem do swego pierwotnego miejsca pracy. Powstanie i funkcjonowanie powiatów oceniam bardzo pozytywnie. Są one jakby lokalnymi subregionami, każdy o swoistej specyfice. Pełnią zupełnie inną funkcję niż gminy i absolutnie nie stanowią dla nich konkurencji. Wręcz przeciwnie, z uwagi na oddalenie od mieszkańca mogą pełnić skuteczniej rolę egzekutora prawa np. budowlanego, ochrony środowiska itp. Polski nie stać tylko na złodziei.

3. Za kilka dni kongres Akcji Katolickiej w Tarnowie (właśnie się zakończył - przyp. red). Jakie zadania w życiu publicznym spełnia tarnowska organizacja AK a jakie chciałaby realizować ? Czy zrezygnuje pan z prezesesowania Akcji w Tarnowie ?

Rolę Akcji Katolickiej określa jej statut. Jej podstawowym celem jest współpraca z hierarchią kościelną w dziele ewangelizacji.
Moje kanydowanie nie wymaga rezygnacji z funkcji Prezesa Akcji Katolickiej bo jest to funkcja w stowarzyszeniu kościelnym, które nie angażuje się statutowo w politykę natomiast zachęca swoich członków do udziału w życiu publicznym.

4. Czy jest możliwe wspólne reprezentowanie wcześniej uzgodnionego stanowiska przez wszystkich parlamentarzystów ?

Sądzę, że w sprawach zasadniczych dla Polski jest to sprawa oczywista.

5. Uważany jest Pan przez wiele osób za technokratę. Czy to jest dla Pana komplement , uszczypliwość , rodzaj krytyki ? A może jest to stwierdzenie obraźliwe ? Czy pryncypialne przywiązanie do nadrzędności działania reguł, procedur i norm może być czymś złym ?

Sam się uważam za technokratę. Lubię mówić na temat i o rzeczach mierzalnych. To co doprowadziło do rozkwitu cywilizację zachodnią to w dużej mierze przestrzeganie w życiu osobistym i społecznym obowiązujących norm i reguł.

6. Co jest najważniejszym i najpliniejszym dziś problemem w Unii Europejskiej ? Proszę wymienić ten najważniejszy - Pana zdaniem - ale taki, na którego rozwiązanie będzie mógł Pan wpłynąć bezpośrednio, jako europarlamentarzysta ? Jaki ma Pan pomysł na jego rozwiązanie ?

Uważam,że podstawowym problemem jaki pojawi się w Parlamencie Europejskim będzie podział na starych i nowych członków. Jego zniwelowanie będzie warunkiem sprawnego funkcjonowania Unii.

7. Czy i co konkretnego zamierza Pan uczynić dla Tarnowa i regionu tarnowskiego, stale przebywając w Brukseli i Strasburgu ?

Działając w interesie Polski działa się jednocześnie w interesie regionu i miasta, z którego się pochodzi.

8. Czy odrzucenie systemu nicejskiego i inne niedobre dla Polski rozwiązania oraz brak odniesienia do wartości chrześcijańskich Europy w Konstytucji UE nie byłoby wystarczającym powodem do opuszczenia Unii przez Polskę ? W jakiej sytuacji namawiałby Pan rodaków do takiego kroku ?

Polacy są na pewno gotowi umrzeć za Gdańsk, natomiast nie sądzę, że byliby chętni umrzeć za Niceę.
Wartości chrześcijańskie albo się ma i nimi w życiu kieruje albo się tylko o nich mówi. Papier w tej materii nic nie zmienia.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 22:58:19
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html