Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tabor Pamięci Romów już w drodze    -   23/7/2009
Wyruszył Tabor
W nazwie tej imprezy kryje się wiele znaczeń. To pierwsze, najważniejsze, związane jest z licznymi mogiłami Romów, zamordowanych przez nazistów. Gdyby nie opieka miejscowej społeczności, pewnie te mogiły byłyby zapomniane. Tabor wędruje drogami Małopolski, prezentując tradycyjną kulturę Romów życie taborowe, muzykę romską, oryginalne wozy z tarnowskiego muzeum, stroje, zwyczaje, język i romskie potrawy. Dziś spod Muzeum Etnograficznego wyruszył dziesiąty już Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Zgodnie z zapowiedzią poniżej prezentujemy trasę jego wędrówki.

Ogloszenie

23 lipca (czwartek)
Tabor wyjechał dziś przed południem sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, kierując się ulicą Krakowską na Rynek, ul. Wałową, Lwowską, Starodąbrowską, Słoneczną, Pisłudskiego, Romanowicza i Klikowską; w programie znalazło się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zagładę Żydów Tarnowskich oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Pierwszego Transportu do Auschwitz na Pl. Więźniów Oświęcimia. Tabor kieruję się do Łęgu Tarnowskiego i Żabna, gdzie odbędzie się modlitwa na mogile pomordowanych Romów, następnie przez Radłów, Waryś do Bielczy, gdzie nastąpi postój.
24 lipca (piątek)
Dzień życia taborowego. Po śniadaniu modlitwa na miejscu mordu Romów na Biedaczu i na cmentarzu w Bielczy. Wieczorem otwarcie wystawy fotografii Franka Roosendaala z Holandii „Tabor 2008”.
25 lipca (sobota)
Po śniadaniu wyjazd do Szczurowej. Modlitwa na mogile pomordowanych Romów w Borzęcinie i Szczurowej. Powrót wieczorem do Bielczy. Wieczorna msza święta za pomordowanych Romów przy leśnym ołtarzu, celebrowana przez Krajowego Duszpasterza Romów, ks. Stanisława Opockiego. Wieczorny koncert cygański dla mieszkańców Bielczy i okolicy.
26 lipca (niedziela)
Powrót z Bielczy do Tarnowa przez Radłów.
Uwaga: Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej.

Honorowy patronat nad Taborem sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Patronat: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Centrum Kultury Romów w Tarnowie. Partnerzy: Stado Ogierów w Klikowej, Romskie Stowarzyszenie Oświatowe – Harangos, Stowarzyszenie Kobiet Romskich „Kher”, Gmina Szczurowa, Gmina Borzęcin. Tabor poprowadzą: Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Adam Andrasz – dyrektor Centrum Kultury Romów. Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Nasz portal objął patronat medialny nad Taborem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(23-07-2009) DSKBHŚ :
Lech Kaczyński patronuje Romom, pięknie... Tylko dlaczego patronatu nad Taborem nie objął Romski Król, Šero Rom Niudziu?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2009) jaaa :
Dziś prawdziwych cyganów juz nie ma.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2009) Legalny Banita :
Jak to nie? Mało ich u władzy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2009) alba :
Romski król się za to nie zabierze, bo już dawno wyklął / pokalał tarnowskich Cyganów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl