To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kończy się kampania wyborcza do PE   -   11/6/2004
W niedzielę wybory do europarlamentu. Nic więc dziwnego, że przeżywamy w ostatnich dniach istny najazd polityków z pierwszych stron gazet, którzy wspierają lokalne kampanie swoich kandydatów. W ubiegłym tygodniu przebywał tu m.in. Zbigniew Ziobro (PiS), polityków prawicy spotkać też można było w trakcie Dni Tarnowa. W tym tygodniu goszczą w mieście głównie działacze lewicy. We wtorek w Sali Lustrzanej spotkał się z mieszkańcami obecny marszałek Sejmu - Józef Oleksy (SLD), w środę natomiast w Ratuszu, na zaproszenie Kuźnicy gościł były marszałek Marek Borowski (SDPl, na zdjęciu obok).

Ogloszenie

Józef Oleksy wspierał głównie kandydaturę obecnego wraz z nim Andrzeja Szejny, który jest liderem listy SLD-UP w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Na sali obecny był też tarnowski kandydat lewicy, radny Krzysztof Bazuła. Podczas spotkania nie uniknięto bieżących tematów, związanych m.in. z losami rządu premiera Belki, terminem przyspieszonych wyborów i rezultatami ostatnich głosowań w Sejmie nad raportami członków komisji śledczej, badającej "aferę Rywina". Marszałek nie był oryginalny i powtarzał znane już z publicznych wypowiedzi opinie w tych sprawach, broniąc wciąż możliwości zbudowania większości parlamentarnej dla rządu, wiosennego terminu wyborów i konieczności przeprowadzenia jeszcze jednego głosowania (zatwierdzającego) nad raportem posła Zbigniewy Ziobry. Zdominowana przez sympatyków lewicy Sala Lustrzana była też świadkiem autopochwał udzielanych rządzącemu ugrupowaniu za znakomitą - zdaniem marszałka i innych polityków Sojuszu - sytuację w polskiej gospodarce, którą potwierdzają "wszelkie statystyki", a która jest "widomym znakiem najwyższej kompetencji SLD w tych sprawach".

W środę w Ratuszu gościł lider nowego lewicowego ugrupowania - Socjaldemokracji Polskiej - Marek Borowski. Nie szczędził słów krytyki swojemu niedawnemu ugrupowaniu - SLD, która jego zdaniem stała się partią pragmatyczną, koniunkturalną a przestała być partią propaństwową. Doprowadziło to do "moralnej erozji" w szeregach Sojuszu. Jego pomysłem na budowę partii przywracającej blask lewicowemu obliczu i wartościom jest m.in. oparcie struktur SDPl o "tematyczne" platformy programowe, w ramach których wszyscy, zainteresowani odpowiednim tematem, członkowie ugrupowania wypracowywaliby stanowiska w kwestiach programowych. "Program powinni tworzyć nie eksperci, a żywi ludzie" - powiedział były marszałek. Borowski ma jednocześnie świadomość, że on i jego kilkudziesięciu kolegów z władz świeżo powstałej Socjademokracji jest równocześnie zaangażowanych w trzy niezmiernie ważne projekty polityczne : wybory do PE, negocjacje sejmowe w sprawie rządu Belki i przyszłych wyborów oraz w budowę struktur. To musi się odbijać na jakości zarówno kampanii do europarlamentu jak i zaniedbaniu dotyczącemu budowy partii. Tak też tłumaczy sobie Borowski istotny spadek notowań swojego ugrupowania w ostatnim czasie (z kilkunastu procent przed dwoma miesiącami do niespełna 4 % dzisiaj). Ma jednak nadzieję, że na listach SDPl do PE znalazło się kilka osób-"lokomotyw", które zapewnią Socjaldemokracji przekroczenie progu i zdobycie przynajmniej kilku mandatów w Strasburgu/Brukseli. Za taką "lokomotywę" uważa m.in. Edwarda Linde - Lubaszenko, znanego aktora, lidera listy Socjaldemokracji w okręgu, który zresztą przebywał wraz z nim w Tarnowie.
Marek Borowski uważa, że najbliższe, niedzielne wybory są - wbrew obiegowym sądom dotyczącym roli i znaczenia Parlamentu Europejskiego - bardzo ważne. Unia Europejska, po majowej akcesji 10 nowych członków i w obliczu trwających negocjacji nad kształtem Europejskiej Konstytucji, zmienia się na naszych oczach, a europarlament będzie właśnie nadawał kształty tej nowej Unii. Poza tym uprawnienia PE już dziś są niemałe, Parlament Europejski zarządza wszak 100 milardami euro w unijnym budżecie. W najbliższych latach musi też wypracować nowy, wspólny model polityki rolnej, przeżywającej widoczny kryzys a także zunifikować na terenie całej Unii np. normy zapewniające skuteczne i jednolite zwalczanie przestępczości we wszystkich jej krajach. W imieniu kandydatów SDPl Borowski obiecał, że - jako posłowie w Strasburgu - dbać będą o to, aby jak najwięcej funduszy strukturalnych i środków dotyczących polityk spójnościowych docierało do Polski.
Odnosząc się do pytań "bieżących" lider SDPl nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak zachowają się członkowie Klubu Socjaldemokracji podczas powtórnego głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki. Według Borowskiego nadal nie ma wielkich szans na stworzenie racjonalnej większości parlamentarnej (dla Borowskiego wypowiedzi członków FKP, w tym R. Jagielińskiego nie są żadną gwarancją poparcia rządu), a w związku z tym SDPl nadal opowiada się za jesiennym terminem wyborów do Sejmu.
W spotkaniu z marszałkiem Borowskim brał udział także lokalny kandydat ugrupowania do PE, radny Artur Janik.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że wybory do europarlamentu mało interesują Tarnowian. W niedzielę 6 czerwca członkowie Stowarzyszenia KoLiber pytali Tarnowian o ich obecność przy urnach wyborczych 13 czerwca. Blisko 60 % ankietowanych deklarowało, że nie pójdzie na wybory lub jeszcze się zastanawia. Tylko 1/4 Tarnowian pójdzie do wyborów "na pewno" i wie, na kogo zagłosuje. Jest też wciąż jeszcze spora grupa niezdecydowanychh i o ich głosy toczy się właśnie batalia.
Zapytani przez nas kandydaci do PE uważają, że frekwencja przy urnach w granicach 30 % byłaby dobrym wynikiem. Wiele ogólnopolskich sondaży wskazuje, że może to być jednak wynik nie do osiągnięcia, będziemy mieć do czynienia z jednym z niższych wyników frekwencyjnych od 15 lat ... Jak będzie, dowiemy się już w niedzielę wieczorem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 23:28:45
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html