To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   1/3 rolników nie skorzysta z dopłat ?   -   12/6/2004
Jest raczej mało prawdopodobne, by wszyscy rolnicy uprawnieni do złożenia wniosków o unijne dopłaty bezpośrednie skorzystali z tej możliwości w tym roku. Wielu gospodarzy do całej sprawy wciąż odnosi się nieufnie. - Rzeczywiście, daje się zauważyć pewną obawę przed nowym i niekiedy daleko posuniętą powściągliwość - mówi Stanisław Burnat, zastępca kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie. Zostało już tylko trzy dni na złożenie odpowiedniego wniosku.

Ogloszenie
>

- Słychać, że rolnicy obawiają się skrupulatnych kontroli z naszej strony, sporych restrykcji w razie wykrycia nieprawidłowości. Owszem, zobligowani jesteśmy do kontroli, sprawdzenia stanu faktycznego z danymi zawartymi we wnioskach o dopłatę, ale jeśli ktoś uczciwie podszedł do sprawy, to nie ma się czego obawiać. Dopuszczalna jest także pewna granica błędu.

Od 15 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski o unijne dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych, na mocy ustawy z 18 grudnia 2003 r. Do dzisiaj w biurze powiatowym ARiMR-u w Tarnowie dokumenty w tej sprawie złożyło nieco ponad 50 proc. uprawnionych (w całym powiecie ziemskim jest ich ponad 20 tys.). Pracownicy ARiMR robią wszystko, by w wymaganym terminie, do 15 czerwca, wniosków tych jeszcze znacznie przybyło.

- Jeździmy do gmin, do sołectw, namawiamy rolników do tego, by skorzystali ze swojej szansy - informuje zastępca kierownika.

Żeby nie wypłoszyć nieufnych gospodarzy, w razie niejasności związanych z wypełnieniem wniosku zainteresowanych zaprasza się do biura telefonicznie, mimo że można byłoby wysłać pocztą wezwanie. - Jeśli tylko to odnosi skutek, poprzestajemy na telefonach, by kogoś nie przestraszyć urzędowymi formułkami na wezwaniu, by nie robić wokół sprawy niesprzyjającej atmosfery - tłumaczy Stanisław Burnat.

We wnioskach często zauważa się tzw. błędy krzyżowe; chodzi o przypadki, w których dwie osoby - właściciel i dzierżawca - jednocześnie starają się o dopłaty do tej samej działki. W jednym z wniosków podano - świadomie lub nie - informacje, z których wynikało, że ktoś sieje pszenicę... w lesie. Zdarzają się też nieporozumienia w sprawie sposobu użytkowania gruntów.

Mimo zabiegów pracowników ARiMR-u, urzędów gmin, ośrodka doradztwa rolniczego i organizacji rolniczych jest mało prawdopodobne, by wszyscy uprawnieni do starań o unijne dopłaty złożyli do 15 czerwca wnioski. Przypuszcza się, że uczyni to nie więcej niż 70-75 proc. rolników.
- Dopiero w następnych latach, gdy ktoś przekona się, że jego sąsiad dostał pieniądze i nie wyniknęły z tego tytułu żadne komplikacje, jest szansa, że zainteresowanie sprawą będzie większe - uważa Stanisław Burnat.
Wysokość dopłaty do każdego hektara może wynosić średnio 300-400 zł. (ziob)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, December 4, 2023 19:45:34
IP     : 35.172.165.64
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html