Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Testamenty ks. Sanguszki już na Wawelu   -   12/6/2004
Odnalezione w archiwum sądowym testamenty najpierw trafiły do Archiwum Państwowego w Tarnowie-Mościcach, niedawno przekazano je do oddziału AP na Wawelu w Krakowie. Jak informowaliśmy, w archiwum sądowym w Tarnowie znaleziono m.in. kilkanaście tysięcy testamentów. Wśród nich orginały dwóch testamentów księcia Romana Sanguszki, sporządzone w 1938 i 1939 roku, w biurze notarialnym Eugeniusza Geislera.

Ogloszenie

W pierwszym książę Sanguszko "dziedzicem uniwersalnym" czyni syna: Piotra Antoniego Samuela Maksymiliana Lubartowicza Sanguszkę, urodzonego w 1937 roku w Londynie ze związku z Wandą Krynicką. W drugim testamencie dał dowód lokalnego patriotyzmu i w wypadku bezpotomnego zejścia syna mojego i dziedzica spadkobiercą całego majątku uczynił Gminę Miasta Tarnowa. Do tego wszak nie doszło.

Oba testamenty księcia Sanguszki zostały w pierwszej kolejności przekazane do oddziału Archiwum Państwowego w Tarnowie-Mościcach. Zastanawiano się nad przekazaniem ich do oddziału AP na Wawelu w Krakowie, gdzie znajduje się wyodrębnione archiwum rodziny Sanguszków. I tak też stało się. - Postanowiliśmy ostatecznie przekazać je do Krakowa. Tam jest najwłaściwsze dla nich miejsce, wśród innych dokumentów rodu Sanguszków. U nas byłyby tylko częścią zbioru variów - przyznaje Maciej Dudek.

Tarnowskie archiwum natomiast zachowało dla siebie kserokopie testamentów księcia z lat 1938 i 1939. Są dostępne dla zainteresowanych. Teraz archiwistów czeka jeszcze długotrwała analiza tysięcy innych testamentów, dokumentów z biur notarialnych, odnalezionych także w podziemiach sądu. Być może kryją kolejne tajemnice... (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(12-06-2004) Bolo :
Następni którzy okradają miasto z dobytków kultury. Pierwszym był Wałęsa co po kryjomu wywiózł bramę z Kirchołu żydom w ameryce teraz wszystko do Krakowa tak jakby Tarnów był wypierdkiem mamuta. Twierdziłem i dalej tak uważam, żę władze miasta wszystko olewają a kandydaci na "EURODEPUTOWANYCH" mają wszystko w d....e, byle udzreć trochę kasy dla siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2004) Ktos :
Ja tez uważam, że te dokumenty powinny zostac w Tarnowie ( i byłaby to ciekawostaka dla turystów i miasto mozna by promować w tym kierunku, zamiast watpliwej jakości imprez organizowanych przez Bienia) a swoja drogą ,czy Maciej Dudek nie jest juz za długo głownym archiwista Tarnowa! Wszystko co znajdzie oddaje do Krakowa..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2004) Weiss :
Dlaczego te dokumenty opuszczają nasze miasto zamiast leżeć w naszych muzeach?nie rozumiem z tego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2004) Edmund :
Bo Krakow to wieszke miasto i wszystko jest w jednym miejscu. Ja sam osobiscie wole pojechac do Krakowa i zobaczyc wszystko niz tulac sie po polowie polski. Po za tym nie dobrze mi na widok wszelkiego rodzaju nacjonalizmu. Traktujecie swoje miasta jak male ojczyzny. Jestesmy wszyscy Polakami i nie ma znaczenia czy cos jest w Krakowie w Tarnowie czy w Warszawie. Co za roznica?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2004) Bolo :
Drogi EDMUNDZIE proponuję - idąc tokiem Twego myślenia przenieść Wawel do Warszawy bo też jest większa i wszystko byłoby w kupie. Więc radzę Ci módl się o zdrowie bo o rozum za późno. A co do małych ojczyzn to masz rację, tu się urodziłem,wykształciłem,ożenił em i nie chcę by to co jest cenne dla mej małej ojczyzny zmieniało miejsce dla widzimisię jakiegoś krakowskiego przydupasa. A pozatym miej trochę szacunku dla naszej ojczyzny i pisz Polska(polski) z dużej litery. Chyba podstawówkę skończyłeś?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2004) Edmund :
Bolo twoj brak kreatywnosci mnie dobija. Ja nie mowie o architektorze ktora stanowi charakter miasta, ale o historycznym papierze , ktory tak naprawde nic nie przyniesie znaczacego . Po za tym jesli ktos tu stracil rozum to Ty. Jestes lokalnym patriota a to zla cecha. Idac tokiem twojego myslenia proponuje ci zagrodzic wielkim murem Tarnow , tak by nikt tu juz nie przyszedl i nic nie wzial. Po za tym jesli oceniasz ludzi po znajomosci pisowni polskiego to jeszcze gorzej swiadczy o Tobie. Jest wielu ludzi utalentowanych w scislych dziedzinach zycia i pewnie nawet bys im nie dorownal. Troche skromnosci, pokory i realizmu zycze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947