Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Barbara Wiatr: ”jestem zadowolona z wybranych dróg życiowych, mimo że nie zawsze były wygodne...”    -   26/8/2009
Uwaga, człowiek (12)
Zapraszamy do wysłuchania dwunastej audycji Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni zrealizowanej w ramach projektu „Uwaga, człowiek”; audycji nieco rozszerzonej w stosunku do odrobinę krótszej - z oczywistych względów - wersji wyemitowanej na antenie RDN Małopolska. Tym razem zgodnie z zapowiedzią przybliżamy sylwetkę Barbary Wiatr, wieloletniej nauczycielki języka polskiego w tarnowskim „Plastyku”, niestrudzenie zabiegającej o utrwalenie wiedzy o często bolesnych i przez dziesięciolecia przemilczanych lub zakłamanych wydarzeniach, postaciach w historii Polski XX wieku. Dla wielu tarnowian pani Barbara jest swego rodzaju symbolem, skromną i wychowaną „w starym, przedwojennym stylu” osobą która kształciła i wychowywała kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

Barbara Wiatr, urodzona 31 października 1932 roku w Tarnowie, córka Marii z Glińskich i Franciszka Kruszyny, Legionisty, obrońcy Lwowa, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, współtwórcy polskiego państwa podziemnego w Tarnowie podczas II wojny światowej. Po ukończeniu UJ zatrudnienie znalazła w bibliotece tamelowskiego Domu Kultury, gdzie przez sześć lat Jan Preiss osłaniał Jej polonistyczne zabiegi, w wyniku których tarnowianie mogli spotkać się i rozmawiać z Melchiorem Wańkowiczem, Józefem Szczepańskim czy nieznaną wówczas a dzisiejszą noblistą - Wisławą Szymborską. Następnie B. Wiatr podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego w Liceum Sztuk Plastycznych, z którym związała się aż do przymusowego przejścia na emeryturę w roku 1988. Aktywny członek Klubu Inteligencji Katolickiej, działacz społeczny niestrudzenie zabiegający o utrwalenie w świadomości kolejnych pokoleń wymazywanej w czasach PRL pamięci o związkach Tarnowa z Legionami Piłsudskiego oraz o innych wydarzeniach z polskiej historii XX wieku.
Jej drobniutką sylwetkę spostrzegamy na wszystkich patriotycznych uroczystościach, sympozjach, konferencjach historycznych. Widzimy Ją również, gdy u boku męża, Bronisława, składa biało czerwone wiązanki na Grobie Nieznanego Żołnierza. Z uwagi na swą działalność szykanowana przez komunistyczne władze, obecnie wraz z mężem posiada nadany przez IPN status poszkodowanego. Odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego orderem Polonia Restituta.

Projekt „Uwaga, człowiek” realizowany przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia ma na celu archiwizację wspomnień ludzi – częstokroć zapomnianych – a w taki czy inny sposób zasłużonych dla swojego środowiska lokalnego, regionu lub kraju. Audycje z cyklu „Uwaga, człowiek” prezentowane są w każdy wtorek po godz. 22-giej na antenie RDN Małopolska, a następnie na naszym portalu, natomiast w każdy piątek sylwetki bohaterów prezentowane są w tarnowskim „Dzienniku Polskim”. Zapraszamy również na stronę internetową Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni: http://konfraternia.tarnow.pl/.
Projekt „Uwaga, człowiek” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Miasta Tarnowa. Podsumowaniem dwudziestu cotygodniowych audycji będzie specjalne wydawnictwo z płytą multimedialną, które ukaże się jesienią b.r.

Foto: Barbara Wiatr z mężem Bronisławem, 50-lecie pożycia małżeńskiego
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(27-08-2009) Tadeusz :
Chciałem pochwalić autorów tego cyklu i portal że zamieszcza audycje do posłuchania dla tych którzy nie zawsze mogą skorzystać z radia we wtorki. To pięknie, że robicie takie audycje i przypominacie w nich cichych bohaterów społeczników których z jednej strony niewielu ale z drugiej wcale ich nie brak a ciągle odchodzą na lepszy ze światów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2009) Krystyna :
zrealizowane audycje o bohaterach cyklu można również słuchać niekoniecznie we wtorki. Zarchiwizowane znajdują się na stronie internetowej Radia - www.rdn.pl Podobnie zresztą i na intarnet.pl. Wystarczy odnaleźć graficzny link Uwaga, Człowiek - kliknąć i słuchać. Za miłe słowa dziękujemy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2009) kolo :
Dobry cykl i państwo Wiatrowie wspaniali ludzie. Mialem okazje rozmawiac z nimi wielokrotnie i naprawde byłem pod wrażeniem. Pozdrawiam ich bardzo serdecznie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2009) Dorota :
Przyłączam się do podziękowań. Parę razy miałam się już wpisać, ale jakoś się nie odważyłam, bo było pusto pod tymi perełkami a niektórych słucha się z wielką przyjemnością. Szkoda, że takie radio odchodzi do lamusa i trzeba je ożywiać pieniędzmi z zewnątrz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947