Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wrześniowe propozycje Tarnowskiego Teatru    -   27/8/2009
„Solski” zaprasza na spektakle
Mimo trwającej gruntownej modernizacji Tarnowskiego Teatru, która bez mała przypomina budowanie obiektu od nowa, we wrześniu „Solski” rozpoczyna normalny sezon teatralny – spektakle prezentowane będą gościnnie w różnych przestrzeniach – Piwnic Tarnowskiego Centrum Kultury, czy remontowanej obecnie sceny Pałacu Młodzieży. We wrześniu zobaczymy więc „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera, prapremierę „W windzie” Jana Stępnia, a także „Przygody Koziołka Matołka” wg Kornela Makuszyńskiego, „O królewiczu, co nie umiał nic” Janusza Pokrywki, „Kaczo, byczo, indyczo” Bogusława Schaeffera, „Wszystko o kobietach” Miro Gavrana, „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego i „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Ogloszenie

”Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego. Reżyseria Edward Żentara. Adaptacja, scenografia, opracowanie muzyczne Tomasz Piasecki. Obsada: Stroop - Edward Żentara, Moczarski - Tomasz Piasecki, Sędzia - Patrycja Szwarc, Strażnik – Ryszard Adamiak.
Jurgen Stroop, generał SS, dowódca akcji likwidacyjnej warszawskiego getta – kat dziesiątek tysięcy ludzi. Kazimierz Moczarski (pseud. „Maurycy”, „Rafał”) to m.in. kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. W roku 1949 przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce „Rozmowy z katem” opisał tę niezwykłą sytuację. Książka to sprawozdanie z wnikliwego studium jakiemu Moczarski poddał Stroopa – człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady.
Widz oglądając „Rozmowy z katem” nie może cofnąć się przed sądem moralnym, nie może nie potępić Stroopa i nie podziwiać nieugiętego ducha Moczarskiego. Jednocześnie jednak „Rozmowy z katem” dają nam wgląd w psychologiczne mechanizmy zła. Okazuje się, że zło – nawet to najbardziej okrutne jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć, zracjonalizować: człowiek jest produktem swoich czasów i swojego środowiska. I ta racjonalizacja mogłaby być drogą ku usprawiedliwieniu, gdyby nie fakt, że ktoś potrafi się złu przeciwstawić. Ci, którzy dokonują słusznych wyborów moralnych – tak jak Moczarski – pokazują nam, że nie jesteśmy skazani na determinizm zła, lecz jesteśmy wolni. Tylko dzięki dobru wiemy, że zła nie można usprawiedliwić (co nie znaczy, że nie można go przebaczyć – to jednak zupełnie inny temat) – pisze o spektaklu Tomasz Piasecki.
Czas trwania 60 minut. Bilet normalny – 25 zł, ulgowy - 20 zł, grupowy (20 osób) - 15 zł
1 września godz. 17:30, 3 września godz. 19:00, Piwnica TCK Rynek 5. W tych dniach specjalna cena biletu – 5 zł!
30 września godz. 9:00 i 11:00 scena w Pałacu Młodzieży ul.Piłsudskiego 24

”Wszystko o kobietach” Miro Gavrana. Przekład Anna Tuszyńska, reżyseria Krzysztof Prus, scenografia Marek Mikulski. Występują: Marta Marianna Gortych (Magda, Krysia, Janka, Mimi, Rozalia), Anna Lenczewska (Anita, Hania, Nina, Binia, Matylda), Ana Nowicka (Jolka, Ola, Maria, Dzidzia, Luiza).
Jak stwierdza reżyser w przeprowadzonym wywiadzie: ”(...) Sztuka jest komedią, ale przewrotną. Przewrotność autora tkwi w tym, że wszystkie piętnaście ról grają tylko trzy aktorki. Z jednej strony to świetnie, bo taka umowność eliminuje podobieństwo do telenoweli. Z drugiej - tego typu dramaturgia rodzi obawy, że widz pogubi się, kto tu jest kim, a ciągłe zmiany kostiumu i dekoracji zaburzą rytm, zgubią płynność opowieści. Jak więc sprawić, żeby każda z postaci była inna? Nie można grać formą – no, może do pewnego stopnia, w skrótowo potraktowanych wątkach w przedszkolu i domu starców. Nie można ograniczyć scenografii do minimum, bo tak subtelna i bogata materia, jaką jest sztuka o kobietach, wymaga subtelnej i bogatej oprawy scenograficznej. Jak to zrobić, żeby przechodzenie z jednego do drugiego świata było teatralnie uzasadnione i zamiast spowalniać, napędzało akcję? Jak to zrobić, żeby przeznaczona na małą scenę sztuka nie trwała dłużej niż 80 minut, zanim publiczność zacznie się dusić i męczyć? A przede wszystkim, jak sprawić, żeby na te 80 minut świadom teatralnej umowności widz dał się bez reszty pochłonąć magii tej naszej kobiecej opowieści?”
5 i 6 września godz.19:00 Piwnica TCK Rynek 5

”O królewiczu, co nie umiał nic” Janusza Pokrywki. Reżyseria i muzyka: Antoni Mleczko, scenografia i kostiumy: Janusz Pokrywka, plastyka ruchu: Józef Markocki. Obsada: Bogusława Podstolska – Kras, Marta Marianna Gortych (gościnnie), Mariusz Szaforz.
W bajce "O Królewiczu co nie umiał nic" z ogromnym wyczuciem zestawiono wiersze Jana Brzechwy oraz motywy z innych bajek. Pełna uśmiechu opowieść nie tylko zapewnia doskonałą zabawę, ale przemyca także, jak na szanującą się bajkę przystało, mądrą i głęboką prawdę o życiu. Przychodząc na tę bajkę - rodzice mogą mieć pewność, że ich dziecko nie tylko ubawi się do łez. Będzie też bogatsze o wiedzę, którą kiedyś wykorzysta w swoim dorosłym życiu.
Czas trwania: 60 minut. Bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł.
8 i 11 września godz. 9:00 i 11:00 Piwnica TCK Rynek 5

”Kaczo, byczo, indyczo” Bogusława Schaeffera. Reżyseria: Tomasz Piasecki, muzyka: Bogusław Schaeffer. Obsada: ONA-Anna Lenczewska, ON- Tomasz Piasecki, SHOWMAN- Edward Żentara.
Jak stworzyć collage na scenie? Czy jest to w ogóle możliwe? W Kaczo showman gra Showmana, aktorzy wcielają się piętrowe role, na scenie rozgrywają się prawdziwe sceny. Czy również zatem i widz zostaje zmuszony do odgrywania roli widza? Kaczo naciąga granice teatralności nie przekraczając ich; bawi się nimi, bawiąc zarazem – miejmy nadzieję – widzów; jest swobodnym collage’em filozoficznych monologów, przyziemnych, życiowych perypetii dramatycznych, dostrzeżemy w nim próby wdarcia się za kulisy teatru i poszukiwania odpowiedzi na pytanie zasadnicze: na czym polega zadanie showmana? – pisze o swoim spektaklu Tomasz Piasecki.
Czas trwania: 90 minut. Bilet normalny – 25 zł, ulgowy – 15 zł.
13 września godz. 19:00 Piwnica TCK Rynek 5

”Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Adaptacja i reżyseria: Tomasz Piasecki. Obsada: Marek Edelman - Jerzy Ogrodnicki, Hanna Krall - Patrycja Szwarc
„Zdążyć przed Panem Bogiem” to rozmowa Hanny Krall z Markiem Edelmanem: uczestnikiem powstania w getcie warszawskim, a po wojnie lekarzem kardiologiem i działaczem społecznym. Jest to niezwykle trudna rozmowa, w której, być może nie wprost, zostaje postawione pytanie o sens ludzkiego życia. Sensem życia Marka Edelmana jest wyścig z Bogiem. Zdążyć przed Panem Bogiem, to znaczy uratować czyjeś życie: życie człowieka, którego prowadzą na Umschlagplatz, aby potem wywieźć go do obozu zagłady lub życie człowieka, który ma chore serce.
Czas trwania: 60 minut. Bilet normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł, grupowy (20 osób) – 15 zł.
15 września godz.9:00 i 11:00 Piwnica TCK Rynek 5

”Przygody Koziołka Matołka” wg Kornela Makuszyńskiego. Reżyseria: Sławomir Gaudyn, adaptacja i scenografia: Grzegorz Janiszewski, muzyka: Adam Prucnal, teksty piosenek: Krystyna Wodnicka, przygotowanie wokalne: Elżbieta Kuzemko-Rausz. Aktorzy: Przemysław Sejmicki – Koziołek Matołek oraz Jolanta Januszówna, Anna Lenczewska, Grzegorz Janiszewski, Robert Żurek.
Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (autora tekstu) i Mariana Walentynowicza (twórcę kolorowych rysunków) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci z 1933 roku. Koziołek Matołek to postać kultowa, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera nie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta obrazkowa powieść należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej.
17 i 18 września godz. 10:00 Kino Marzenie ul.Staszica 4
29 września godz. 10:00 scena w Pałacu Młodzieży ul.Piłsudskiego 24

Uroczyste otwarcie sceny Tarnowskiego Teatru w Pałacu Młodzieży - Bogusław Schaeffer: „SCENARIUSZ DLA NIEISTNIEJĄCEGO LECZ MOŻLIWEGO AKTORA INSTRUMENTALNEGO”. Reżyseria: Jan Peszek, obsada: Jan Peszek.
Schaeffer zawarł w tytule sztuki sugestię, że aktor instrumentalny pozostanie zaledwie aktorem potencjalnym, aktorem wyobrażonym, ponieważ idea aktora instrumentalnego nigdy nie doczeka się swojego spełnienia w scenicznej praktyce. Rzeczywistość dowiodła jednak, że fenomen teatru przerasta czasem wyobraźnię dramaturga... – pisała Joanna Zając. Więcej na ten temat sztuki – wkrótce, w osobnej wiadomości.
Czas trwania: 90 minut. Bilety: I miejsca – 40 zł, II miejsca – 30 zł.
21 września godz. 19:00 scena Pałacu Młodzieży ul.Piłsudskiego 24

Prapremiera: „W WINDZIE” Jana Stępnia. Reżyseria: Mariusz Szaforz, scenografia i opracowanie muzyczne: Grzegorz Janiszewski. Obsada: Kobieta – Jolanta Januszówna, Pan Młodszy – Przemysław Sejmicki, Pan Starszy –Mariusz Szaforz.
W komedii tej pokazuję osoby osadzone w czasie teraźniejszym. Winda w pewnej chwili zatrzymuje się. Jadący w niej, zaniepokojeni awarią, zmuszeni są do przerwania stanu pośpiechu, który znamionuje życie nie tylko bohaterów tej sztuki. Mając niesprawne telefony komórkowe z konieczności zaczynają rozmawiać ze sobą. Wytwarza się swoista wspólnota odmiennych indywidualności w przypadkowo wytworzonej sytuacji. Towarzyszą jej komiczne spięcia – pisze reżyser, Jan Stępień. Więcej informacji o sztuce – wkrótce, w osobnej wiadomości.
Czas trwania: 90 minut. Uwaga - w dniu premiery – jedna cena biletu: 30 zł. Pozostałe spektakle: bilet normalny - 25 zł, bilet ulgowy – 20 zł.
Prapremiera: 26 września godz. 19:00 scena Pałacu Młodzieży ul. Piłsudskiego 24

Dyrekcja zastrzega sobie prawo do zmian ilości, tytułów, przedstawień. Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego 33-100 Tarnów, ul. Mickiewicza 4, www.teatr.tarnow.pl. Informacja, rezerwacja miejsc oraz sprzedaż biletów i spektakli w biurze organizacji widowni (UWAGA ZMIANA MIEJSCA I NUMERÓW TELEFONÓW) w Pałacu Młodzieży ul.Piłsudskiego 24 od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00 tel. (14) 699 12 53, kom. 668 008 904, promocja@teatr.tarnow.pl. Sprzedaż biletów na dwie godziny przed spektaklem w miejscu grania. Rezerwacja biletów w Internecie www.bileteria.pl,kasabiletowa@teatr.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl