To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   7 września do Tarnowa przyjadą dziennikarze polonijni z całego świata    -   02/9/2009
Rusza Światowe Forum Mediów Polonijnych
Kolejny wrzesień zgromadzi na corocznym spotkaniu dziennikarzy mediów polskich i polonijnych – spotkaniu będącym zarazem jedną z wizytówek regionu. Przyjadą do Tarnowa – miejsca szczególnie im bliskiego, traktowanego jako centrum spotkań mediów polskojęzycznych z całego świata. Tu rozpoczyna się siedemnaste spotkanie z krajem, kolegami dziennikarzami, z województwem małopolskim, a w tym roku również z województwem śląskim. Jak już zapowiadaliśmy, 8 września w Tarnowie odbędzie się uroczysta inauguracja XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Śląsk 2009 z udziałem przedstawicieli Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, władz województwa małopolskiego i miasta Tarnowa.

Ogloszenie

W Tarnowie wręczone zostaną nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie literackim im. H. Cyganika „Powroty do źródeł” oraz w konkursie na reportaż z XVI Forum. Podobnie jak w latach ubiegłych Forum rozpocznie się w Tarnowie, a następnie prezentować i promować będzie jedno z polskich województw. Korzystając z gościnności gospodarzy województwa śląskiego dziennikarze poznają walory tej ziemi, jej przebogatą historię, kulturę i ludzi.
Cztery lata temu, uczestnicy XIII Forum odwiedzili województwo śląskie. Program Forum wiódł przez: Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Rudę Śląską, Świętochłowice, Tychy, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Zawiercie, Pszczynę, Koszęcin, Częstochowę z Jasną Górą. W trakcie kilku dni trudno poznać całe – zwłaszcza tak barwne - województwo, Forum wraca więc do niego w tym roku odwiedzając: Katowice, Siemianowice Śląskie, Żywiec, Żory, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry. Wizyta w województwie śląskim pozwoli poznać kulturę, turystykę, gospodarkę i historię tego regionu. Uczestnicy Forum będą mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych wystąpień przygotowanych przez znane postacie nauki, literatury, dziennikarstwa, wezmą udział w interesujących warsztatach językowych, dziennikarskich, spotkaniach z redakcjami mediów województwa śląskiego.
Forum zakończy się w Warszawie, spotkaniem z Marszałkiem senatu RP i członkami Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W tym roku spotkanie w sposób szczególny poświęcone będzie 20-leciu odrodzonego Senatu. W Senacie zostaną wręczone Statuetki Fidelis Poloniae, przyznawane za wybitne zasługi w umacnianiu więzi między Polonią a krajem.

Forum jest największym przedsięwzięciem w dziedzinie mediów, adresowanym do dziennikarzy polskojęzycznych z całego świata. Biorą w nim udział polskie i polonijne redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne, portale internetowe. W tym roku w Forum będzie uczestniczyć ok. 150 dziennikarzy z 25 krajów. Walory tych spotkań – poznawcze, promocyjne, gospodarcze, integracyjne, obfitujące w liczne materiały dziennikarskie – są ogromne.
Jak czytamy w komunikacie: ”Organizatorzy, patroni i partnerzy XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Śląsk 2009 mają nadzieję, że to kolejne spotkanie dziennikarzy – rodaków z całego świata będzie serdecznym spotkaniem z ojczyzną, pozwoli poznać i zachwycić się regionem Polski, w którym będziemy wspólnie spędzać wrześniowe dni. Śląskie – pozytywna energia, tak prezentują swoje województwo jego gospodarze. Mamy nadzieję, że energia tu zdobyta towarzyszyć będzie wszystkim uczestnikom Forum przez kolejne miesiące pracy dziennikarskiej, pozwoli dzielić się wiedzą o ludziach, historii, kulturze województwa małopolskiego i śląskiego, z rodakami i mieszkańcami krajów ich obecnego zamieszkania.”

Program (skrót):
7 września, poniedziałek - Tarnów
godz. 15.00-18.00 - konferencja prasowa Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Biura Organizacyjnego XVII Forum - prezentacja 10 letniej działalności Stowarzyszenia i programu Forum, autoprezentacja uczestników, dyskusja na temat aktualnych zagadnień środowisk polonijnych i kondycji mediów polonijnych i polskich za granicą.
Finał konkursu dla dziennikarzy mediów polonijnych nt. „XX-lecie odrodzonego Senatu. Historia, fakty, ludzie”.
Warsztaty metodyczne I: Analiza materiałów dziennikarskich zgłoszonych w konkursach: XVII Międzynarodowy Konkurs Literacki im. H. Cyganika „Powroty do źródeł”; Konkurs na reportaż z XVI Światowego Forum Mediów.
godz. 18.30-21.30 - Smęgorzów - spotkanie dziennikarzy polonijnych z władzami samorządowymi Dąbrowy Tarnowskiej – podsumowanie działań podejmowanych wspólnie z Polonią. Wieczór integracyjny, kolacja.

8 września, wtorek – Tarnów
godz. 9.30-14.30 - Uroczysta inauguracja Forum z udziałem przedstawicieli Senatu RP, rządu, władz samorządowych, zaproszonych gości. Wystąpienia inauguracyjne:
- Promocja polskiej polityki zagranicznej poprzez media polonijne i krajowe - Jan Borkowski – MSZ
- Przemiany demokratyczne w Polsce na przestrzeni 20 lat - prof. Maria Magoska
Europejskie echa Unii Polsko-Litewskiej w 440. rocznicę Unii Lubelskiej - Zbigniew Święch
Przegląd współczesnej polszczyzny w mediach - prof. Jan Miodek
Misja i osiągnięcia Światowego Forum Mediów Polonijnych w realizacji współpracy z Polonią i Polakami działającymi poza granicami kraju - Stanisław Lis
Rozstrzygnięcie konkursów: Międzynarodowy Konkurs Literacki im.H. Cyganika „Powroty do źródeł”; konkurs na reportaż z XVI Forum.
Konferencja prasowa sponsorów i partnerów Forum, po przerwie obiadowej - warsztaty metodyczne II - język polski w praktyce dziennikarskiej: - „Język, osobowość i kompetencje dziennikarzy – triada konieczna”-A.Kietrys. Film G.Łubczyka „Anioły Karola Malczyka” (z cyklu „Ocalić od zapomnienia”).
godz. 16.30 - wyjazd do Katowic
ok. Godz.22.00 - spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego.

9 września upłynie pod hasłem „Polskość, patriotyzm Śląska” - dziennikarze wysłuchają wykładów w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, odwiedzą również Siemianowice Śląskie gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.
10 września - „Dziedzictwo kulturowe Katowic” - ten dzień upłynie pod znakiem warsztatów dziennikarskich, prezentacji gospodarczej, kulturalnej i turystycznej miasta, zwiedzania...
11 września - „Turystyka regionu śląskiego”. Dziennikarze odwiedzą Żywiec i Żory.
12 września - „Szlak zabytków techniki Województwa Śląskiego” - w Zabrzu zaplanowano m.in. wizytę w Instytucie Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, zwiedzanie Międzynarodowych Targów Turystyki, Dziedzictwa Przemysłowego i Tras Podziemnych, zwiedzanie zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Guido”. Z kolei w Bytomiu dziennikarze zobaczą Elektrociepłownię Szombierki.
13 września - „Podziemne srebro”. W Tarnowskich Górach goście wezmą m.in. udział w warsztatach metodycznych oraz w „Dniach Gwarków”, a także w Mszy Świętej w Zabytkowej Kopalni Srebra.
14 września - „20-lecie odrodzonego Senatu”. W Warszawie dziennikarze spotkają się z Marszałkiem Senatu i członkami Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą. Wręczone zostaną nagrody: Fidelis Poloniae 2009, nagroda w konkursie Marszałka Senatu „XX-lecie Polskiej demokracji - moje życie zmieniło się bo Polska odzyskała wolność”. Po wykładach i sesji pytań, nastąpi zakończenie Forum.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:27:43
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html